kasik.org https://www.kasik.org Kasık, Kasık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kasik.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Adetliyken Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/adetliyken-kasik-agrisi.html Sun, 30 Sep 2018 06:57:33 +0000 Adetliyken Kasık Ağrısı, Kadınların adetliyken kasık ağrısı çektiğini bilmeyen yoktur. Ne kadar dayanılmaz bir acı olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Adetliyken kasık ağrısı adet kanının vücuttan dışarı atılmas Adetliyken Kasık Ağrısı, Kadınların adetliyken kasık ağrısı çektiğini bilmeyen yoktur. Ne kadar dayanılmaz bir acı olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Adetliyken kasık ağrısı adet kanının vücuttan dışarı atılması sırasında oluşan kasılma ve kan dolaşımının azalmasından kaynaklı bir ağrıdır. Adetliyken kasık ağrısının oluşmasında birden fazla sebep olabilir, en önemlisi kadınların kendilerine iyi bakmaları, üşütmemeleri, çıplak ayakla yere basmamaları ve ayaklarını ıslak bırakmamaları çok önemlidir. Mevsimsel olarak dikkat edilmesi gereken konular değişiklik gösterebilir tabi örneğin yazın denize, havuza girip çıktıktan sonra bikinimizi, mayomuzu mutlaka değiştirmeye özen göstermeliyiz. Ama genel olarak üşütmemek önemlidir. 

Adetliyken Kasık Ağrısı Nedenleri
 • Rahim içindeki tümörler adetliyken kasık ağrısına neden olur.
 • Soğuk algınlığı, ayakların üşütülmemesi gerekir.
 • Yumurtalıkta meydana gelen kistler adetliyken kasık ağrısı yapar.
 • Genetik olabilir genelde anneden kızına geçen, anne adetliyken kasık ağrısı çekiyorsa kızı da adetliyken kasık ağrısı çekebilir.
 • Pelvik iltihabı hastalıkları adetliyken kasık ağrısını tetikler.
 • Doğum kontrolünü sağlamak için başvurulan spiral korunma yöntemi de adetliyken kasık ağrısı yapabilir. 
]]>
Bel Ağrısı Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/bel-agrisi-kasik-agrisi.html Mon, 01 Oct 2018 03:54:01 +0000 Bel ağrısı kasık ağrısı, gibi belirtiler pek çok hastalık ya da sağlık sorununun habercisi olabilir. Bel ağrısı tek başına yaşandığında bir başka sağlık sorununun habercisi olsa da kasık ağrısı ile birlikte gö Bel ağrısı kasık ağrısı, gibi belirtiler pek çok hastalık ya da sağlık sorununun habercisi olabilir. Bel ağrısı tek başına yaşandığında bir başka sağlık sorununun habercisi olsa da kasık ağrısı ile birlikte görülen bel ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bir yerimizde ağrı hissettiğimizde genellikle ilk yaptığımız şey doktora gitmek yerine hemen ağrı kesici ilaçlardan medet umarız. Oysaki bu tarz ağrıların altında yatan nedenlerin mutlaka araştırılarak tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde ağrı kesiciler bizim için sadece günü kurtarmaya yardımcı olur. Kasık bölgesi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu bölgede oluşan ağrılar bacak, bel bölgesinden kaynaklanabileceği gibi kadın hastalıkları ya da kasık fıtığına bağlı olarak da gelişmiş olabilir. Bunu anlayabilmenin tek yolu ise ihmal etmeden bir an evvel doktora başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmaktır.  

Bel ağrısı kasık ağrısı altında yatan temel sağlık sorunları nelerdir
 • Bel ağrısı, kasık ağrısı denilince ilk akla gelen şey adet sancılarıdır. Kadınların özel dönemleri yaklaştığında bu bölgelerde aynı anda ağrılar hissedilmeye başlanabilir. Bu durumda yapılacak en önemli şey kadınların ayaklarını sıcak tutmaya ve yorulmamaya özen göstermesidir. Bu normal bir süreç olduğu için ağrı kesicilerle atlatılmaya çalışılır. Fakat çok şiddetli ve hiç bir şekilde dinmiyorsa tıbbi yardım almak gerekebilir.
 • Ani ve ağır nitelikteki fiziki aktiviteler bir kısım bedensel hasarlara yol açmış olabilir. Yine ağır bir şeyler indirip kaldırmak da bu ağrıları tetikler. 
 • Bel bölgesinde ve kasıkta bazen çeşitli nedenlere bağlı olarak fıtık adı verilen hastalıklar oluşabilir. Bunlardan kasık fıtığı bazen doğuştan bazen de sonradan meydana gelir bel fıtığı genellikle sonrada oluşur. Bel ve kasık fıtığına bağlı ağrıları dindirmenin en iyi yolu ilaç tedavi ve yeterli gelmemesi halinde de cerrahi müdahaledir. 
 
]]>
8 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/8-aylik-hamilelikte-kasik-agrisi.html Mon, 01 Oct 2018 10:27:03 +0000 8 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı, özellikle ilk bebeğini bekleyen anneler için kasık ağrısı her zaman korkutucu olmuştur. Gebeliğin ilk ayından itibaren kasık ağrısı dikkat edilmesi ve mutlaka hekime bildirilmesi gereken bir 8 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı, özellikle ilk bebeğini bekleyen anneler için kasık ağrısı her zaman korkutucu olmuştur. Gebeliğin ilk ayından itibaren kasık ağrısı dikkat edilmesi ve mutlaka hekime bildirilmesi gereken bir konu olmakla birlikte hamileliğin son aylarında sıkça görülebilir. Özellikle bebeğin kilo alımının hızlandığı ve doğum kanalında yer değiştirmeye başladığı son aylarda bebeğin hareketlerine bağlı olarak kasık ve bel ağrısı görülebilir. Bu durumda bebeğin hareketleri gözlemlenmeli ve annenin dinlenmesi gerekmektedir. Kasık ağrısının sebebi son derece masum olabileceği gibi tehlikeli durumları da işaret ediyor olabilir. Bu durumda mutlaka ultrasonografik inceleme yapılmalıdır.

8 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur:

Hamilelik boyunca kadın bedeni gerek hormonal, gerekse fiziksel olarak bir çok değişim geçirir. Bu değişimler sırasında bir çok rahatsızlık ve ağrılı durum yaşayabilir. Buna karşın bedenin geçirdiği değişimlerin sebep olduğu ağrılar son derece masum olabileceği gibi bazı tehlikeli gelişmelere de işaret ediyor olabilir. Hamileliğin ilk ayından itibaren anne adayı mutlaka düzenli olarak hekim kontrolünde olmalıdır. Bu durumda geçireceği değişimlerin sebebini öğrenebilir.

Hamileliğin 8. ayı sona yaklaşılan dönemdir. Bu ay içinde bebek daha hızlı kilo almaya ve doğum pozisyonu almak için doğum kanalına doğru ilerlemeye başlamıştır. Bebeğin hareketleri özellikle ilk bebeğini bekleyen anne adayı için farklı algılanabilir ve stres sebebi olabilir. Buna karşın bebeğin özellikle artık çok zor sığdığı anne karnı içinde yapacağı her hareket anne için sancı ya da ağrıya sebep olabilir. Özellikle bebeğin yapacağı basınç, kasık ağrısına ve sık idrar yapma isteğine sebep olabilir.

Gebeliğin son döneminde yaşanan kasık ağrılarının bazı tehlikeli sonuçları da olabilir. Özellikle yorulan ya da ağır iş yapan anne adayları için bu durum erken doğum riski demek olabilir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon problemi yaşayan anne adayları için preeklempsi denen durum yani bebeğin anne karnında ölmesi durumundan söz edilebilir. Hamileliğin 8. ayında yaşanan kasık ağrısının kesin sebebini öğrenmek için mutlaka bir hekime başvurulmalı ve ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Bunun yanı sıra bebeğin kalp atışları gözlemlenmelidir. Herhangi bir problem olması halinde bebek için erken sezaryen durumu söz konusu olabilir. Yaşanan ağrı sadece bebeğin gelişimine bağlı olarak hissediliyor ise anne adayı için hafif egzersizler önerilebilir. Özellikle bebeğin çok hareketli olacağı anlarda dinlenme ve doğru yatış pozisyonu egzersizleri ile ağrı hafifletebilir.

Hamileliğin son döneminde yaşanan gelişmeler her ne kadar yorucu olsa da beden kendini doğuma hazırlamaktadır ve doğum ile bu sıkıntıların neredeyse tamamı sona erer.
]]>
Erkeklerde Kasık Şişmesi https://www.kasik.org/erkeklerde-kasik-sismesi.html Mon, 01 Oct 2018 21:06:13 +0000 Erkeklerde kasık şişmesi, bazı etkenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Kasık şişmesi erken evrelerde çok belirti vermemektedir. Bazen duş alırken tesadüfen el ile hissedilmektedir. Bazen uzun süre ağrı sonucu o bölgeyi kon Erkeklerde kasık şişmesi, bazı etkenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Kasık şişmesi erken evrelerde çok belirti vermemektedir. Bazen duş alırken tesadüfen el ile hissedilmektedir. Bazen uzun süre ağrı sonucu o bölgeyi kontrol etme ihtiyacı şişliğin farkına varmamıza neden olmaktadır. Erkeklerde kasık şişmesi nedenine bağlı olarak zaman zaman ağrıya neden olabilmektedir. Nedenler ve tedavi yöntemleri kısaca aşağıdaki gibi olmaktadır. 

Erkeklerde kasık şişmesi nedenleri
 • Epididimit: Bu rahatsızlık testisin arka tarafında bulunan epididimit isimli bölgenin iltihaplanmasıdır. Cinsel yolla, bakteri yada enfeksiyon nedeniyle iltihaplanma meydana gelmektedir. Bu iltihaplanma sonucunda kasık bölgesinde bulunan lenf bezleri şişebilir. 
 • Bacaklarda oluşan enfeksiyonlar: Ayakta oluşan mantarlar yada bacak yüzeyinde bulunan açık yaralar yine lenf bezlerini tetikleyerek kasık şişmesine neden olabilmektedir. 
 • Bel soğukluğu
 • Genital herpes
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar diğer enfeksiyonlara bağlı nedenler arasındadır. 
Bunların dışında erkeklerde kasık şişmesine neden olan rahatsızlıklar arasında fıtık en önde gelen nedenler arasında yer almaktadır. Kasık bölgesinde aşırı zorlanma nedeniyle oluşan yırtılma sonucu fıtıklaşma meydana gelmektedir. Bu fıtıklaşma kısa vadede genellikle belirti göstermektedir. Ancak biraz büyüyünce gözle görülür hale gelebilmektedir. Görünürde bir şey yok ancak fıtık olma ihtimalinden şüphe ediyorsanız doktor el ile muayene sonucu yada görüntüleme cihazları yardımı ile fıtık olup olmadığına karar verecektir. Bunun dışında bölgede meydana gelen kas çekilmesi etken olabilmektedir. Özellikle ağır sporlar ile uğraşıyorsanız yada işiniz gereği yük taşıyor iseniz muhtemel bir çekilme söz konusu olabilecektir. Bunların dışında nadiren de olsa ilaç yada bir yiyeceğe karşı oluşan alerji neden olabilmektedir. 

Erkeklerde kasık şişmesi tedavisi

Tedavinin karar aşamasında tanı için el yada çeşitli testler ile altta yatan neden araştırılması gerekmektedir. Fıtık yada benzeri bir neden var ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Enfeksiyonlarda ise ilaç tedavisi uygulanması gerekebilmektedir. Erkeklerde kasık şişmesi ufak yada büyük olsun dikkate alınmalıdır. Şimdiden geçmiş olsun. Sağlıkla kalın. 
]]>
Kadınlarda Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/kadinlarda-kasik-agrisi.html Mon, 01 Oct 2018 23:27:14 +0000 Kadınlarda kasık ağrısı, pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Kasık ağrısı bazen bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi bazen de normal ve sağlıklı giden bir sürecin olağan sonucu olabilir. Gün içerisin Kadınlarda kasık ağrısı, pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Kasık ağrısı bazen bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi bazen de normal ve sağlıklı giden bir sürecin olağan sonucu olabilir. Gün içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen kasık ağrısı sebebi ne olur ise olsun hayat standartlarını olumsuz yönde etkilemekte ve ağrı ile hayatı devam ettirmek oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle kasık ağrısının nedeninin bir an evvel tespit edilmesi ve bu ağrılarda bir an evvel kurtulabilmek için altında yatan sebeplerin belirlenmesi ve gerekli olan tedavi sürecine geçilmesi gerekmektedir. 

Kadınlarda kasık ağrısı altında yatan temel sebepler nelerdir ve neler yapılmalıdır

Vücudun tam olarak orta kısmında yer alan kasıklar stratejik olarak önemli bir yerde bulunmakta olup oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Kasıklarda meydan gelen ağrının pek sebebi bulunabilir. Ağrının sebeplerinden bir kısmı aşağıda maddeler halinde sayılmaktadır. 
 • Bayanların ve genç kızların yumurtlama dönemi yaklaştıkça adet görmeye dair belirtiler de kendisini hissettirmeye başlar. Bu süreç içerisinde kadınlar karın ağrısının yanı sıra ağır bir kasık ağrısı da hissedebilirler. Bu dönemde yaşanan kasık ağrıları normal bir sürecin parçasıdır. Fakat bu ağrı ile mücadele etmeden gün içerisinde hayata devam edebilmek bayanlar açısından oldukça zordur. Bunun için yapılması gereken en önemli şey kişiyi rahatlatacak sıcak ortamın sağlanmasıdır. Örneğin sıcak ortam, dinlenme, ılık bitki çayları ve yumurtlamayı olumsuz yönde etkilemeyecek ağrı kesicilerden yardım alınabilir. Fakat hamile kalmak isteyenler ilaç kullanmamaya özen göstermelidir.
 • Kadınlardaki kasık ağrıların bir diğer sebebi de yorgunluk ve ağır işlerle meşgul olmaktır. Özellikle yüzme, spor gibi fiziki aktivitelerde bulunan bayanlar bazen fark etmeden bedensel hareketlerde aşırıya giderlerse kasıklarında geçici nitelikte arılar hissedebilirler. Bu ağrılar genellikle bir süre istirahat ve hafif ağrı kesiciler kullanılarak dindirilebilir. Fakat buna rağmen günlerce geçmeden devam ederse doktora başvurulması tavsiye edilir. 
 • Gebeliğin hemen hemen tüm aylarında bu sürecin doğal bir sonucu olarak kasık ağrıları yaşanabilir. 
 • Kasık fıtığı olarak bilinen hastalığın en önemli belirtisi kasık ağrısıdır. Bu durumda mutlaka doktora gidilerek önerilen tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Bunun için öngörülen en son tedavi yöntemi ameliyattır. 
 • Kadınlar belirli bir yaştan sonra çok ciddi kabızlık ve bağırsak hastalıkları yaşayabilir. Bu hastalıkların etkisiyle dışkılama azaltığı için kasıklarda hafif bir ağrı hissedilebilir. Hatta zamanla bağırsaklarda tümör gibi çeşitli kitleler oluştuğunda ağrının da şiddeti artar.
 • Cinsel ilişki sonrasında zorlanma ya da bazı sebeplere bağlı olarak ilişki sırasında ya da ilerleyen saatlerde kasıkta ağrı hissedilebilir.
 • Kadınlarda kasık ağrısının altında yatan diğer nedenler ise dış gebelik, idrar yolu enfeksiyonu, rahimde miyom, düşük, bel fıtığı, psikolojik sorunlar, rahim ağzında daralma, bir kısım rahim içi araçlarını bulunması, kadınların tüplerinin iltihaplı olması, rahim ağzının ters olması, karın bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan apseler, rahimde polip oluşması olarak kısaca sayılabilir. 
]]>
Kasık Ağrısı Ve Kanama https://www.kasik.org/kasik-agrisi-ve-kanama.html Tue, 02 Oct 2018 21:43:00 +0000 Kasık Ağrısı Ve Kanama, karın kısmının bitimiyle bacakların başlangıç kısmının arasında kalan kasık bölümünde ağrı ve belirli noktalarda kanamanın meydana gelmesi durumudur. Kasık bölgesindeki kaslar vücudun orta kıs Kasık Ağrısı Ve Kanama, karın kısmının bitimiyle bacakların başlangıç kısmının arasında kalan kasık bölümünde ağrı ve belirli noktalarda kanamanın meydana gelmesi durumudur. Kasık bölgesindeki kaslar vücudun orta kısmının hareket ettirilmesi yönünde etkilidir. Bu alanda yaralanma, kesik, darbe, iç hastalık gibi herhangi bir sağlık probleminin oluşması kasık ağrısı ve kanamanın meydana gelmesine ortam hazırlar. Öte yandan fiziksel çalışmalar ve spor faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yapılması kasıkları zorlayarak ağrıyla birlikte iç ve dış kanama olarak yüz gösterebilir. Aniden başlayıp uzun süren kasık ağrısı ve kanama oluşumu kesinlikle görmezden gelinmemelidir. Söz konusu bu durumun altında birçok sebep yatabilir. Erkek ve kadında farklı sağlık sorunlarından kaynaklanan etkenler vardır. Asıl olan ihmal edilmeden derhal doktor muayenesine tabi tutulup teşhis ve tedavinin kısa sürede ele alınmasıdır.

Erkeklerde kasık ağrısı ve kanama

Ağır spor faaliyetlerinin yoğun olması ve egzersizlerin doğru yapılmaması, cinsel birleşme sonrası tam anlamıyla boşalma durumunun olmaması, prostat rahatsızlığının varlığı ve herhangi bir kaza sonucu sakatlanma, yaralanma gibi sebepler erkeklerde kasık ağrısı ve kanama meydana getirir. Kanama oluşumu anında olmasa bile zamanla vücut içerisinde veya dışında bedenin bazı noktalarından çıkış yapabilir. Bu noktada iç kanamanın olması kasık kısmında ağrı ve morarmaya yol açar. Bu durumun tedavisi hekim kontrolüne tabi tutularak yapılmalıdır.

Kadınlarda kasık ağrısı ve kanama

Kadınların adet, gebelik ve menopoz başlangıcı dönemlerinde sıklıkla kasık ağrısı ve kanama durumu görülebilir. Bunun yanı sıra yanlış yapılan spor faaliyetleri, kasık kısmına şiddetli darbe alınması, çeşitli yaralanmalar ve birtakım ciddi hastalıkların varlığı kadınlarda kasık ağrısı ve kanama oluşumuna etkendir. Bu sağlık sorununun tedavisi mutlaka hekim eşliğinde yapılmalıdır.


]]>
Kasık Mantar İlacı https://www.kasik.org/kasik-mantar-ilaci.html Wed, 03 Oct 2018 01:47:37 +0000 Kasık Mantar İlacı, kasık mantarı hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilmekle birlikte kadınlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Özellikle umumi banyo ve tuvalet kullanımı ile kolaylıkla bulaşan bir hastalık olup tedavi Kasık Mantar İlacı, kasık mantarı hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilmekle birlikte kadınlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Özellikle umumi banyo ve tuvalet kullanımı ile kolaylıkla bulaşan bir hastalık olup tedavi süresi yorucu olabilir. Kasık mantarı aşamasına bağlı olarak krem pomad hap ya da kadınlarda vajinal ovül ile tedavi edilebilir. Tedavinin şekli mantarın türü ve yayılımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kasık mantarı en kolay bulaşan cinsel hastalıklarında birisi olduğu için genellikle tedavi aşamasında evli çiftlerin her ikisinin de tedavi olması gerekmektedir. 

Kasık Mantarı Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir:

Kasık mantarı her bireyin karşılaşabileceği sıkıntılı bir hastalıktır. Erkeklerde daha seyrek görülmekle birlikte özellikle kadınlarda sıkça rastlanabilir. Her insanın bedeninde normal flora içinde yaşayan mantar hücreleri beden direnci düşünce ya da ph dengesi bozulunca aktif hale gelebilir. Bunun dışında özellikle umumi tuvalet ya da banyo kullanımı, ortak kullanılan yeterli temizlenmemiş havuzlar ya da çok eşlilik gibi durumlarda bulaşma yaşanabilir. Kasık mantarı, kaşıntı, yanma, peynir benzeri beyaz akıntı ve ekşimsi kötü koku ile kendini belli eder. Tam olarak tanımlanabilmesi ve hangi tür mantar hücresinin hastalığa sebep olduğunun anlaşılabilmesi için tahlil yaptırmak gereklidir. Tahlil sonucuna göre tedavinin şekline karar verilir.
Erkeklerde kasık mantarı genellikle krem ve hap şeklinde tedavi edilebileceği gibi kadınlarda özellikle kandida tipi mantarların oluşturduğu yayılımlar için vajinal ovül kullanımı gerekebilir. Bu dönemde cinsel birleşme önerilmez.

Kasık mantarı hızla yayılan ve çok kolay bulaşan bir hastalık türü olduğu için özellikle evli çiftlerin her ikisinin de tedavi olması önerilir. Kasık mantarı tedavisinde genellikle tek kapsül ya da haftada bir olmak kaydı ile iki kapsülden oluşan haplar ya da antifungal kremler tercih edilir. Kasık bölgesinin ph dengesi tedavi süresinde çok önemlidir. 

Kasık mantarı olan kişi kişisel hijyen ve seçeceği iç çamaşırı konusunda dikkatli olmalıdır. Sentetik ya da naylon karışımı kumaşlar hastalığın gelişimini olumsuz yönde etkiler, pamuklu ve steril iç çamaşırları tercih edilmelidir. Günlük banyo ve banyo esnasında kasık bölgesinin ph'ına uygun temizlik malzemesi kullanılmalıdır. Yiyecek ve içeceklere dikkat edilmeli özellikle mayalı ve mantarı besleyen gıdalar tercih edilmemelidir.
Kasık mantarı dahil tüm mantar türleri için antibiyotikler besleyici etki yapar bu sebeple mantar tedavisi uygulanan dönemde antibiyotik kullanılmamalı ve sıkça mantar enfeksiyonu yaşayan kişiler antibiyotik kullanacak ise mantar problemlerini hekim ile paylaşmalıdır.
]]>
Erkeklerde Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/erkeklerde-kasik-agrisi.html Wed, 03 Oct 2018 15:56:55 +0000 Erkeklerde kasık ağrısı, çoğu zaman kasık fıtığının ilk belirtisi veya bulgusu olabilir. Kasık fıtığı dediğimizde genellikle insanlar dışarıda bir şişkinlikle yani karnının içine ittirilebilen bir şişkinlikten s Erkeklerde kasık ağrısı, çoğu zaman kasık fıtığının ilk belirtisi veya bulgusu olabilir. Kasık fıtığı dediğimizde genellikle insanlar dışarıda bir şişkinlikle yani karnının içine ittirilebilen bir şişkinlikten söz ederler. Fakat dışarıdan fark edilmeyen gizli kalmış ya da nokta fıtığı şeklinde bu ağrı olabilir. Erkeklerdeki kasık ağrısı neyden kaynaklandığı tespit edilirse tedavisi de o derece kolay olacaktır. Ani şekilde başlayan ve uzun zamandır devam eden erkeklerde kasık ağrılarını görmezden gelmek ileride büyük ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Eğer ilk defa bu durumu yaşıyorsak ve hangi uzman doktora gideceğimizi bilmiyorsak, aile doktorumuzdan yardım alabiliriz.

Erkeklerde kasık ağrısı belirtileri

 • Ani şekilde ortaya çıkan testis yani yumurta ağrısı
 • Titreme, mide bulantısı, idrarı yapamama veya idrarla birlikte kan gelmesi
 • Kasık ağrısı oluştuğu zaman karın, sırtın ve göğsün ağrımaya başlaması

Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri

 • Karın duvarının dışında karın içindeki idrar yollarının herhangi bir patolojiden bu bir taş olabilir, idrar yolu enfeksiyonu olabilir veya o bölgeden yapışıklıktan kaynaklanan bir durum olabilir ve o da bir kasık ağrısı olarak ortaya çıkabilir.
 • Lenf bezlerinin büyümesinden, idrar iltihabından ya da en çok ağrılara neden olan taşlardan dolayı erkeklerde kasık ağrısı sebepleri olabilir.
 • İdrar torbasının taşı idrar torbasında bir enfeksiyon kasık ağrısı olarak kendini gösterebilir.
 • Sağ tarafta apandisit ya da sağ kolunun hastalıkları ya da kalın bağırsağın ile ince bağırsağın birleştiği ince bağırsağın son kısmındaki iltihabi hastalıklar kasık bölgesinde ağrılar olabilir.
 • Erkeklerde kasık ağrısı yalnızca sağ tarafta görülüyorsa pankreasta bir sakatlığın yani bir sıkıntının olduğunu gösterebilir. Eğer sol tarafta ise kalın bağırsakta bir enfeksiyon ve ya iltihap olma olasılığı çok yüksektir.
 • Sakatlıklar, fıtık, böbrek taşları da erkeklerde kasık ağrısına sebebiyet vermektedir.
 • Kasların zorlanması durumunda örneğin fiziksel olarak yapılan aktivite, spor, egzersiz gibi durumlarda kasık ağrısı şiddetli şekilde ağrıyabilir.

Erkeklerde kasık ağrısı tedavisi

Erkelerde kasık ağrılarına sebep olan kas zorlanmaları için ağrı kesici, kas gevşetici ve o bölgede gelen ağrıya karşı buz kompresi yaparak ağrı hafifletilebilir. Erkeklerde kasık ağrısı için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Hem evde yapılacak uygulamalarla hem de cerrahi olarak da doktora başvurulabilir. Örneğin kasık ağrısına neden olan burkulma veya incime durumunda münferit olarak yapılacak önlemler arasında, ağrılı bölgesinde buz uygulaması yapılabilir. 25-30 dakika arasında değişen bu süreyle günde 2-4 kez uygulanmalıdır. Çok faydalı gelecektir ve ağrıları hafifletecektir. Eğer idrar yollarından dolayı kaynaklanan bir problem varsa antibiyotik tedavisi olmazsa olmazlardandır. Mutlaka kullanılması gerekir. Antibiyotik de ağrılara cevap vermezse kesinlikle bir hekime danışmak en sağlıklısı olacaktır.Taşlardan dolayı kaynaklanan kasık ağrısı, bu ağrının hafifletilmesi ve dindirilmesi için bu taşların küçültülmesi ya  ameliyatla alınması gerekmektedir. Gençlerde ve yaşlılarda uygulanan tedavi yöntemi farklıdır. Genç erkeklerdeki kasık ağrısı tedavisi kendi dokularıyla yapılırken, yaşlı kimselerde ise sentetik malzemelerle yapılmaktadır. 

]]>
Kasıkta Sivilce https://www.kasik.org/kasikta-sivilce.html Wed, 03 Oct 2018 18:14:20 +0000 Kasıkta Sivilce, sık rastlanan bir durum olması ile birlikte hem görünüm hem de kaşıntı yapabilmesi sebebi ile sıkıntılı bir şeydir. Kasıkta oluşan sivilceler epilasyon sebebi ile oluşabileceği gibi bazı hastalıkların da b Kasıkta Sivilce, sık rastlanan bir durum olması ile birlikte hem görünüm hem de kaşıntı yapabilmesi sebebi ile sıkıntılı bir şeydir. Kasıkta oluşan sivilceler epilasyon sebebi ile oluşabileceği gibi bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Özellikle oluşan kızartının gerçekten sivilce olup olmadığını anlamak önemlidir. Bir çok cinsel yolla bulaşan hastalığın belirtileri kızarıklıklar ve kaşıntı şeklinde başlayabilir. Bu sebeple öncelikle oluşan kabarık ve kızarıklığın sivilce olduğu kesin olarak belirlenmelidir. Kasık bölgesinde oluşan sivilceler tedavi edilmez ise aknelere veya çıbanlara dönüşebilir ve tedavisi daha zor olabilir bunun yanında tedavi edilse bile renk ve doku değişikliğine sebep olabilir.

Kasıkta Sivilce Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir:

Kasık bölgesinde oluşan kızarık ve kabarık oluşumlar sıkça rastlanan durumlardır. Özellikle epilasyon sonrası sıkça sivilce oluşumuna rastlanabilir. Bunun yanı sıra sürekli aynı tip epilasyon yöntemini kullanmak ve epilasyon sonrası yeterli hijyeni sağlamamak sivilce oluşmasına sebep olabilir. Bu durum sıkça tekrar ediyor ise bir dermatoloji uzmanına başvurmakta fayda vardır. Özellikle oluşan her kızarıklık sivilce demek değildir. Cinsel yolla bulaşan bir çok hastalık ya da umumi tuvalet vs. kullanımı ile bulaşan bir çok hastalığın belirtileri arasında kızarıklık ve kabarıklık sayılabilir.

Oluşan kızarıklık bir hafta içinde geçmiyor ise ve ağrılı sert bir şekilde devam ediyor ise mutlaka dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Kıl dönmesi başlangıcı ya da akne başlangıcı olabilir. Bununla birlikte oluşan kızarıklık gerçekten sivilce ise kişi kendi kendine yapacağı birkaç değişiklik ile sivilcelerden kurtulabilir.

Öncelikle kasık bölgesinde sıkça sivilce sorunu yaşayan kişiler için uygulanan epilasyon yöntemini değiştirmek en azından her seferinde aynı yöntemi kullanmamak gerekir. Epilasyon işlemi sonrasında epilasyon uygulanan bölgenin hijyeni sağlanmalı ve epilasyon sonrasında enfeksiyona açık olarak kalan kıl kökleri temizlenmelidir. Beslenme şekli de sivilce oluşumu için son derece önemlidir. Aşırı yağlı yiyecek tüketimi tüm vücutta olabileceği gibi kasıkta sivilce oluşumuna sebep olabilir. Aşırı kilo alımı ve kasık bölgesinin havasız kalması da sivilceye sebep olur. Seçilen iç çamaşırları naylon veya sentetik olmamalı pamuklu ve hava alan kumaşlar tercih edilmelidir. Dar giysiler ve erleme de kasık bölgesinde sivilce oluşmasına sebep olur.

Kasık bölgesinde oluşan sivilceleri yok etmek için bölgesel temizlik ve kullanılacak temizlik malzemesi önemlidir. Kasık bölgesinin ph'ına uygun temizlik malzemeleri tercih edilmeli ve alkol ve paraben içeren ürünler kullanılmamalıdır. 
]]>
Kasık Bölgesinde Ağrı https://www.kasik.org/kasik-bolgesinde-agri.html Thu, 04 Oct 2018 02:09:10 +0000 Kasık bölgesinde ağrı, genellikle fiziksel bir aktivite veya spor yaparken yaralanmalar sonucu ortaya çıkar. Bu bölgedeki kasların zorlanması yada gerilmesi bu ağrıların başlıca nedenlerindendir. Fakat herhangi bir zorlanma yada Kasık bölgesinde ağrı, genellikle fiziksel bir aktivite veya spor yaparken yaralanmalar sonucu ortaya çıkar. Bu bölgedeki kasların zorlanması yada gerilmesi bu ağrıların başlıca nedenlerindendir. Fakat herhangi bir zorlanma yada yaralanma olmadığı takdirde bu ağrılar ortaya çıkıyorsa altında başka bir neden var demektir. Bu nedenle uzun sureli ve aniden gelen kasık ağrılarını önemsemek gerekir. Haftalar boyu geçmeyen ve gitgide şiddetlenen kasık ağrılarında bir genel cerrahi uzmanına başvurmak gerekli ve önemlidir. Kadınlarda kasık ağrılarının nedeninin üreme organından kaynaklandığı düşünülüyorsa jinekolojik muayene ile ağrının nedeni tespit edilebilir. Kasık ağrılarının birçok nedeni vardır ve bu nedenler erkek ve kadınlarda farklı olabilir. Örneğin kadınlarda adet dönemi bu kasık bölgesindeki ağrıya neden olabilir ve doğal olarak böyle bir ağrı nedeni erkeklerde mümkün değildir. 

Erkeklerde Kasık Bölgesinde Ağrı Nedenleri
 • Bursit: Eklemlerin iltihaplanmasıdır.
 • Kas zorlanması
 • Kireçlenme
 • Böbrek taşları
 • Avülsiyon kırığı: Kemikten tendon veya bağ kopması sonucunda kemiğin bağlantı bölgesinde kırık oluşur.
 • Lenf nodu şişlikleri
 • Sinir sıkışması
 • Tendon iltihabı
 • Testislerle ilgili çeşitli rahatsızlıklar
 • Prostatit
 • Orşit: Testis iltihabıdır.
 • Su fıtığı: Testis torbasında şişme meydana gelmesidir.
 • Siyatik
 • Stres kırıkları
 • Kasık fıtığı
 • Kabakulak hastalığı
 • Piriformis sendromu: Kalçada piriformis olarak adlandırılan bir kasın siyatik sinire baskı oluşturmasıdır.
 • İdrar yollarında enfeksiyon oluşması
 • Epididimit: Testisle ilgili iltihaplanmalardır.
 • Avasküler nekroz: Bu hastalık kasıklarda ağrı oluşmaya başlamasıyla kendini belli eder.
Kadınlarda Kasık Bölgesinde Ağrı Nedenleri
 • Ağrılı adet görme
 • Bel fıtığı
 • İdrar yollarında kum ya da taş olması
 • Apandisit 
 • Bağırsak iltihabı
 • Düşük 
 • Dış gebelik
 • Endometrit: Rahimin iç tabakasının iltihaplanmasıdır.
 • Fıtık
 • Karın içi apseler
 • Endometriozis: Genellikle halk arasında çikolata kisti olarak anılır.
 • Mesane iltihaplanmaları
 • İskelet merkezine ait hastalıklar
 • Miyomlar
 • Kalın bağırsak tümörleri
 • Rahmin dönük olması
 • Yumurtalıklarda burkulma
 • Yumurtalık kistleri
 • Yumurtalık kistinde aşırı büyüme, kanama, yırtılma oluşması
Kasık ağrıları 6 aydan fazla bir süredir devam ediyorsa kronik bir ağrıdır. Ağrılar uzun süredir mi devam ediyor yoksa aniden mi başladı gibi soruların cevabı teşhis konulması için oldukça önemlidir. Kanamaya neden olan, şiddetli olan, ateşi arttıran ve sürekli tekrarlayan ağrılar ihmal edilmemeli ve vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.
]]>
Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/bayanlarda-sol-kasik-agrisi.html Thu, 04 Oct 2018 07:08:09 +0000 Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı, bayanlarda sol kasık ağrısının birden çok sebebi olabilir. Önemli olan bayanlarda sol kasık ağrısının herhangi bir organdan dolayı meydana gelip gelmediğini bilmektir. Bayanlarda sol kas Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı, bayanlarda sol kasık ağrısının birden çok sebebi olabilir. Önemli olan bayanlarda sol kasık ağrısının herhangi bir organdan dolayı meydana gelip gelmediğini bilmektir. Bayanlarda sol kasık ağrısı genellikle idrar torbası, üreme sistemi ve bağırsaklarda ortaya çıkan sorunlar sebebiyle ortaya çıkabilir. Bayan hastalıkları arasında sol kasık ağrısı sık bir şekilde rastlanan bir problemdir. Hamilelik dönemi ve adet dönemi de bayanlarda sol kasık ağrısına sebep olur. Bazı zamanlar bayanlarda sol kasık ağrısı birden başlar ve şiddetli olarak devam eder. Bu şekilde ağrılara akut sol kasık ağrısı denir. Bazı durumlarda ise bayanlarda sol kasık ağrısı uzun bir süre devem ederek bayana ciddi derecede rahatsızlık verir. Bu gibi uzun olan sol kasık ağrılarına da kronik sol kasık ağrısı denir.

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Nedenleri

 • Dış gebelik
 • Geçirilmiş ameliyatlar
 • Miyom
 • Endometrit
 • Yumurtalık kistleri
 • Endometriozis
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Apandisit
 • Hamilelik dönemi
 • Bağırsak iltihabı
 • İrritabı kolon hastalıkları
 • Adet dönemi
 • İskelet sistemine ait problemler 

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı Tedavisi

Bayanlarda sol kasık ağrısının neden kaynaklandığını öğrenmek için uzman bir doktora gidilmelidir. Doktor bazı testler yapacaktır. Bunların başında ultrason gelir. İdrar yolunda iltihap yada taş var mı diye idrar tahlili ve kan tahlili yapacaktır. Üreme organında iltihap olup olmadığını anlamak kültür testi yapar.  Bağırsaklarda hastalık olup olmadığını öğrenmek için dışkı tahlili yapacaktır. Bayanlarda sol kasık ağrısı tanısını koymak için en etkili yöntem laparoskopidir. Bayanlarda sol kasık ağrısı olduğu zaman kesinlikle bir doktora gidilmelidir. Doktor size en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

]]>
Kasık Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.kasik.org/kasik-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 04 Oct 2018 18:56:52 +0000 Kasık ağrısına ne iyi gelir, kasık ağrısı sebepleri oldukça fazladır. Bu nedenle öncelikle kasık ağrısının altta yatan nedeninin tespit edilmesi gerekir. Kasık ağrısı çeken kişilerin öncelikle tıbbi destek alarak, tedav Kasık ağrısına ne iyi gelir, kasık ağrısı sebepleri oldukça fazladır. Bu nedenle öncelikle kasık ağrısının altta yatan nedeninin tespit edilmesi gerekir. Kasık ağrısı çeken kişilerin öncelikle tıbbi destek alarak, tedavilerine başlaması doğru olur. Kasık ağrısı başlı başına bir hastalık olarak kabul edilmese de, önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Basit kabul edilen nedenlerden dolayı oluşuyorsa, kendinizi rahatlatacak tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Ciddi olmayan sebeplerden oluşan kasık ağrısı için evde alınacak basit önlemler, bitkisel kürler faydalı olabilir. Kasık ağrısı en fazla kadınları etkileyen bir sorundur. Çünkü her ay adet döngüsünde bile kasık ağrısını farklı şiddetlerde yaşayabilirler. Kasık ağrısına ne iyi gelir, bu gibi durumlarda neler yapılabilir sizlere yardımcı olacak önerilerde bulunmak istiyoruz.

Kasık ağrısına ne iyi gelir

Kasık ağrısı çeken kişiler hemen ağrıyı bastıracak ağrı kesici ilaçlar içmemelidir. Aksine sebebini bildiğiniz kasık ağrısında rahatlamanızı sağlayacak doğal yolları tercih etmelisiniz. Bunun için en kolay yol bitkisel çaylardır. Kasık ağrısına iyi gelen bu çaylar arasında ise;

Lavanta çayı: Özellikle kadınlarda adet döngüsünde oluşan kasık ağrısına iyi gelen bir çaydır. Ağrınız olduğunda kaynamış suyun içinde 10 dakika demlediğiniz lavanta çayını günde 1-2 fincan içebilirsiniz.

Papatya çayı: Bu çayın etkisiyle kasık ağrısı oldukça azalacaktır. Adet dönemi ağrıları için kadınların her zaman evde bulundurmasını tavsiye ederiz.

Rezene çayı: Karın ve kasık ağrılarını hafifletmede rezene çayını da tercih edebilirsiniz. Kadın hastalıkları, adet sancıları için günde 1-2 fincan rezene çayı içilebilir.

Civan perçemi çayı: Yine kasık ağrısında taze olarak demlediğiniz bu çayı içebilirsiniz. Adet dönemi böyle sancılı geçen kadınlar bu çayı adet görmeden 2-3 gün önceden içmeye başlarsa, rahat bir adet dönemi geçirebilir.

Kasık ağrısına ne iyi gelir, neler yapılmalı

Kasık ağrısının sebepleri farklı olduğundan, her zaman bitkisel önerilerin uygulanması uygun olmayabilir. Sebebi bilinmeyen ağrılarda, gebelik dönemi kasık ağrılarında daha dikkatli olunmalıdır. Bu gibi durumlarda kişinin dinlenmesi ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. En azından bir doktora gidene kadar ağır aktivitelerden uzak kalması, ağrının olduğu bölgeye soğuk uygulama yapması doğru olur. Ağrı kesici kullanımı ancak sebebi bilinen kasık ağrısında kullanılmalıdır. Ağrıyı bilinçsizce bastırmak bazen çok tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden doktor önerisi olmadan ağrı kesici içmeyin.
]]>
Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı Olurmu https://www.kasik.org/yumurtlama-doneminde-kasik-agrisi-olurmu.html Fri, 05 Oct 2018 06:01:58 +0000 Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı Olur mu, yumurtalıklarda büyüyen yumurta kesesinin çatlaması sonucu yumurta keseden çıkar. Yumurtlama ilk adet görülmesi ile başlayıp menopoz dönemine kadar her ay düzenli devam Yumurtlama Döneminde Kasık Ağrısı Olur mu, yumurtalıklarda büyüyen yumurta kesesinin çatlaması sonucu yumurta keseden çıkar. Yumurtlama ilk adet görülmesi ile başlayıp menopoz dönemine kadar her ay düzenli devam eden bir süreçtir. Her yumurta yaklaşık 10-24 saat arası bir yaşam sürecine sahiptir. Gebelik durumu söz konusu olmazsa adet kanaması ile dışarı atılan yumurta kasık ağrısına neden olabilmektedir. 

Yumurtlama döneminde kasık ağrısı olur mu ve ağrının nedeni nedir

Her menstruasyon periyodunda sadece bir kez yumurtlama olmaktadır. Tıp terimindeki adı Mittelschmerz olan yumurtlama ağrısı, hemen hemen her kadında adet döneminde görülebilmektedir. Sadece ağrının şiddeti kadından kadına değişim göstermektedir. Yumurtlama döneminde kasık ağrısı olur mu sorusunun cevabı evet olur ve normal bir süreçtir.

Yumurtlama sadece 1 gün sürer ve bu sürenin sonunda yumurta canlılığını kaybeder. Adet olduğunuz tarihten diğer adet tarihinize kadar geçen süreden 14 gün eksilttiğinizde muhtemel yumurtlama gününüzü hesaplayabilirsiniz. Bu gün sizin yumurtlama nedeni ile kasık ağrısı yaşadığınız ve gebe kalabileceğiniz muhtemel gündür.

Yumurtlama döneminde kasık ağrısı nedeni, yumurta kesesinin çatlaması sonucu folikülün içerisinde bulunan sıvının karın boşluğuna sızması ile birlikte ağrıya neden olmasıdır. Ayrıca adet kanamasının gerçekleşmeye başlaması ile birlikte östrojen hormonunun da abi bir şekilde düşmesi kasık ağrısının sebepleri arasında yer alır.

Yumurtlama dönemindeki kasık ağrısı bazı kişilerde bir gün içerisinde ara ara girip çıkan sancılar olabildiği gibi bazı kişilerde de şiddeti oldukça fazla olabilmektedir. Yumurtlama ağrısı genel olarak kısa süreli bir ağrıdır.     

Yumurtlama döneminde kasık ağrısı genellikle alt karın bölgesinde ortaya çıkar. Yumurtlama hangi tarafınızda gerçekleşti ise kasık ağrısı da o tarafınızda meydana gelir. Yumurtlama da kasık ağrısı çoğu kadın tarafından da hissedilmemektedir.

]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik https://www.kasik.org/kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi-sislik.html Fri, 05 Oct 2018 15:40:37 +0000 Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik, vücuttaki herhangi bir iç organ özellikle karın duvarını yırtması sonucunda deride meydana gelen şişliğe kasık fıtığı ismi verilmektedir. Kasık fıtığı sebebiyle ortaya çıka Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik, vücuttaki herhangi bir iç organ özellikle karın duvarını yırtması sonucunda deride meydana gelen şişliğe kasık fıtığı ismi verilmektedir. Kasık fıtığı sebebiyle ortaya çıkan şişlik bazı zamanlar kendiliğinden oluşurken, bazı zamanlarda kendiliğinden tamamen ortadan kaybolabilmektedir. Genellikle kişi yattığında, hapşırdığında ya da öksürdüğünde fıtık kendisini belli etmektedir, ancak bazen kişi sırt üstü yere uzandığı zaman fıtık kendiliğinden kaybolabilir. Çoğunlukla kasık fıtığında meydana gelen şişliğe neden olan organ bağırsaktır. Kasık fıtığı ameliyatı hastanın karın duvarında meydana gelen yırtığın dışarıya alınarak yeniden dikilerek eski haline getirilmesini amaçlayan bir ameliyat tipidir. Kasık fıtığı ameliyatında karın duvarının yeniden onarılarak fıtığın dikilmesi şeklinde yapılmaktadır. Eğer hasta kasık fıtığı ameliyatı olduktan sonra yeniden bir şişlik söz konusu olmuş ise, çoğunlukla bu durum ameliyatın başarısız geçtiğini göstermektedir. Demek ki ameliyatta karın duvarının onarımının doğru olmadığı ve fıtığın dikilemediğini varsayabiliriz. Ayrıca kasık fıtığı ameliyatı olan hastanın yaralı derisinin üzerinde küçük şişlikler meydana gelebilir. Bu durum kasık fıtığı ameliyatı sonrasında iltihaplanma olduğunu göstermektedir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında şişlik genel olarak bu durumlarla alakalı olarak meydana gelebilmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik Oluşmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir

Hasta kasık fıtığı ameliyatı olduktan sonra kesinlikle ağır bir şey kaldırmamalı ve ani hareket yaparak eğilmemelidir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında beslenme çok önemlidir, mutlaka sıvı gıdalar tüketilmelidir. Kabızlık yapacak katı yiyecekler ile beslenmemeli, çünkü kabızlık bağırsaktaki fıtığın yeniden nüksetmesine ve kasık fıtığı ameliyatı sonrası şişlik oluşmasına neden olur. Ayrıca kasık fıtığı ameliyatı olan hasta bolca sıvı tüketmeli ve bağırsaklarını yumuşak tutmalıdır. Bu sayede fıtığın tekrarlamasını ve şişlik oluşmasını önlemiş olur. Hastalara yapılan her cerrahi işlem sonrasında mutlak açılan yara yerinin derisinin üzerinde morluk ya da ufak şişlikler oluşabilir, bu durumda kesinlikle telaş yapmayın. Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında şişliğin yeniden oluşmaması için hasta 72 saat araba kullanmamalı ve çok fazla oturmamalıdır. Ayrıca kasık fıtığı ameliyatı sonrasında hasta vücudunu sıkacak dar kıyafetler yerine daha rahat edebileceği özellikle karın bölgesini sıkmayacak kıyafetler giymelidir. Karın bölgesini sıkan dar kıyafetler şişliğe sebep olabilmektedir. Kasık fıtığı ameliyatı olan hasta 1-2 hafta hafif iş, 2-3 hafta orta dereceli ve 3-4 hafta istirahat yeterlidir, daha sonra istediği her işi rahatlıkla yapabilmektedir. 
]]>
Sağ Kasıkta Sancı https://www.kasik.org/sag-kasikta-sanci.html Sat, 06 Oct 2018 09:51:45 +0000 Sağ Kasıkta Sancı: kadınlarda daha çok görülen kasık sancıları tamamen kadın hastalıklarına bağlanmaması gereklidir. Kasıkta görülen sancı çoğu zaman aniden meydana gelen ve şiddetli bir şekilde başlayan sancılardır. Sağ Kasıkta Sancı: kadınlarda daha çok görülen kasık sancıları tamamen kadın hastalıklarına bağlanmaması gereklidir. Kasıkta görülen sancı çoğu zaman aniden meydana gelen ve şiddetli bir şekilde başlayan sancılardır. Sağ Kasıkta meydana gelen sancıda tıpkı diğer kasık sancıları gibi genellik ile aniden ortaya çıkmaktadır. Ayrıca herhangi bir darbe ve ani hareket ile de meydana gelmekte ve şiddetli bir şekilde olabilmektedir. Sağ kasıkta sancı sadece kadın hastalıklardan kaynaklı olmamakta, bunun yanı sıra idrar yollarında veya kas ve iskelet sistemi yada bağırsaklarda ortaya çıkan herhangi bir hastalık durumunda meydana gelebilmektedir. Kasıkta sancı her ne sebep ile olursa olsun doktor muayenesi ve bazı tahliller gerektirmektedir. 

Sağ Kasıkta Sancı Sebepleri Arasında;
 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • İdrar yollarında taş ve kum oluşması,
 • Cinsel ilişki ve cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkabilen ağrılar,
 • Her iki yumurtalıkta veya sadece sağ yumurtalıkta meydana gelen kistler,
 • Gebelik sırasında rahmin büyümesi,
 • Dış gebelik oluşması,
 • Apandisit ağrıları,
 • Doğum sonrasında ortaya çıkabilen kasık ağrıları,
 • Kas ve iskelet sisteminden kaynaklı oluşabilecek olumsuzluklar,
 • Ani hareketler ile oluşan ağrılar,
 • Kasık bölgesine alınmış darbeler,
 • Bel fıtığı olması,
 • Psikolojik rahatsızlıklar olarak sıralanabilir.
Sağ Kasıkta Sancı Ve Tedavi Yöntemleri; Sancı ortaya çıktığı zaman mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Doktor muayenesi öncesinde kesinlikle ağrı kesici kullanmaması gereklidir. Çünkü, ağrı baskılanma malı böylece oluşabilecek belirtiler önlenmemelidir. Doktor muayene sonrası gerekli gördüğü tetkik ve incelemeleri yapacak ve buna göre sağ kasık sancısına sebep olan durum ortaya çıkacaktır. Bu tip sancılar genellikle ani den başladığı için doktor ilaç tedavisi uygulayabilmektedir. Bu durumda  en çok rastlanan tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Şayet idrar yollarına bağlı bir sancı oluşmuşsa taş ve kum varsa lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Ameliyat ise, dış gebelik, yumurtalık kisti, apandisit ve buna benzer hastalıkların tespitinde yapılmaktadır. Tabi ki bunun kararını doktor verecektir. Bunların dışında oluşacak sağ kasık ağrılarında genellikle ilaç tedavisi uygulanır. Şayet bu bölge de bir enfeksiyon söz konusu ise mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanır.
]]>
Kasık Çekmesi https://www.kasik.org/kasik-cekmesi.html Sat, 06 Oct 2018 12:00:50 +0000 Kasık Çekmesi, Genellikle kasık bölgesinin üzerine aşırı derecede yük bindirilmesi nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık problemidir. kasık bölgesinde bacak ve karının birleştiği bölümde bulunan kasların ya da tendonların g Kasık Çekmesi, Genellikle kasık bölgesinin üzerine aşırı derecede yük bindirilmesi nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık problemidir. kasık bölgesinde bacak ve karının birleştiği bölümde bulunan kasların ya da tendonların girilerek sakatlanması durumunda oluşan kasık çekmesi, en zayıf noktada meydana gelir. Kasık çekmesi rahatsızlığı çoğunlukla spor yapan kişilerde olur ve bu durumda kişi genellikle güç kaybı hissetmez. Ancak kasık bölgesinde ağrı hisseder. Bazı kişiler bu bölgede ortaya çıkan ağrının nedeninin kasık çekmesinden kaynaklandığını anlamayabilir. Çünkü kasık çekmesinde ortaya çıkan ağrılar ile kasık fıtığı ağrıları ve belirtileri hemen hemen aynıdır. 

Kasık çekmesi belirtileri, kasık çekmesi rahatsızlığı hafif, orta ve ağır olmak üzere üç dereceden oluşur. Rahatsızlığın üçüncü dereceye yani en üst noktaya ulaşması kişiye oldukça rahatsızlık verir. Kasık çekmesi problemi olan kişilerin hareket ettikleri zaman kasık bölgesinde ya da bacaklarını uzattığın zaman kalça ekleminde ortaya çıkan ağrılar oldukça şiddetlidir. Bazı durumlarda bu ağrılar kişinin hareket etmesine bile engel olabilir. Kasık çekmesinde kişi yürürken ya da fiziksel etkinlik esnasında kasıkta bulunan kaslar aşırı gerildiği için ağrılar daha da artar. Bununla beraber kasık bölgesinde şişme, karın ya da üst bacaklarda kas spazmları, kasık bölgesinde iltihaplanma gibi durumlarda görülebilir. Kasık çekmesi problemi fıtık ile aynı belirtilerle ortaya çıkabileceği için tam şişlik ortaya çıkması ve kasık ağrısının belirtisinin olduğu nokta doktor tarafından incelenmesi ile fıtıktan ayrılır.

Kasık çekmesi nedenleri, kişiyi oldukça rahatsız eden bu durum genellikle kasıkta ya da kasın yakınında bulunan kasların aşırı bir şekilde zorlanması ile ortaya çıkar. Bununla beraber kas tendon ünitelerinin aşırı olarak kullanılması, kas tendon ünitelerine şiddetli bir şekilde darbe ya da güç uygulanması ve bu bölgede bulunan kas kondisyonunun yetersiz olması gibi nedenler kasık çekmesi nedenleri arasında sayılabilir.

Kasık çekmesi tedavisi, bu sağlık probleminde öncelikle hastaya bütün aktivitelerden uzak durması, ağrıların artmasına sebep olan bütün işlerini bırakması, dinlenmesi ve en az 72 saat koltuk değnekleri ile yürümesi önerilir. Bu süre içinde kasık bölgesine uygulanacak soğuk kompleksler ağrıyı hafifletir ve kasık çekmesine karşı oldukça iyi gelir. Kasık çekmesi ile beraber kasık bölgesinde şişlik söz konusu ise soğuk komplekslere devam edilmelidir. Bununla beraber ağrıları azaltmak için hastaya ibufrofen, asetaminofen ve aspirin gibi ağrı kesiciler ve kas gevşetici ilaçlar reçete edilir. Ağrılarının daha güçlü olduğu durumlarda ise hastaya uzun etkili lokal anestezik enjeksiyonlar uygulanabilir. ilaç tedavisinin yanı sıra hastanın ılık banyo yapması ve kasık bölgesinde yüksekte tutarak doktorun önerdiği elastik bandajları kullanılması hastayı oldukça rahatlatır. Bu tedavi yöntemleri ile beraber ağrılar geçtikten sonra esneme hareketleri ve bazı egzersizler yapılarak iyileşme süresi hızlandırılabilir.
]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı https://www.kasik.org/kasik-fitigi-ameliyati.html Sun, 07 Oct 2018 00:44:20 +0000 Kasık fıtığı ameliyatı, kasık fıtığı karın çeperindeki yırtık nedeniyle oluştuğundan, fıtığın fiziki olarak tedavisini sağlayan cerrahi girişimdir. Ameliyatta yırtık dikilerek, kasık fıtığı tedavisi yapılır. Ön Kasık fıtığı ameliyatı, kasık fıtığı karın çeperindeki yırtık nedeniyle oluştuğundan, fıtığın fiziki olarak tedavisini sağlayan cerrahi girişimdir. Ameliyatta yırtık dikilerek, kasık fıtığı tedavisi yapılır. Önceden direkt olarak bu yumuşak donun dikilmesiyle yapılan kasık fıtığı ameliyatı, günümüzde yamayla yapılmaktadır. Çünkü yama kullanılmadan dikilen bölgede etraf dokularda oluşan gerginlik kasık fıtığının sonradan tekrarlamasına neden olurdu. Bu yüzden yamayla kasık fıtık fıtığı ameliyatı riskleri azaltmaktadır. Kasık fıtığı tedavisinde hedef, fıtığın en uygun şekilde onarımının yapılması ve hastanın bir an önce günlük yaşamına dönüşünü sağlamaktır. Ameliyatın yama kullanılarak gerdirme olmadan yapılması, hem hastadan sonradan ağrısının azalmasına, hem de kasık fıtığının tekrarlama riskini, komplikasyonları azaltmaktadır. Bu yöntem iş gücü kaybının da önüne geçer.

Tension free denilen gerdirmesiz kasık fıtığı ameliyatlarında fıtık bölgesi biyo sentetik yama kullanılarak onarılır. Ameliyat sırasında hastaya göre yamaya uygun şekil verilerek, boyutları ayarlanır. Bu yöntemin kullanıldığı kasık fıtığı ameliyatı açık yöntemle yapılacağı gibi, kapalı laparoskopik yöntemle de yapılabilir. Yamanın yerleştirildiği alana göre, sublay ve inlay tanımlaması yapılır. Ameliyatın başarılı olması için sadece yamanın kullanılıyor olması yeterli olmaz. Aynı zamanda yama en uygun aralıklarla yerleştirilmelidir. Çünkü yamanın çok kullanılan, çoğu zaman zorlanan kasık bölgesindeki iç basınç değişimlerine karşı dayanıklılığı sağlanmalıdır. Yamanın yerleştirileceği en uygun yer adale arkasıdır. Eğer kasık fıtığı ameliyatı kapalı yöntemle yapılıyorsa, yamanın kasıkta daha iç katmanlara yerleştirilmesi mümkün olabilir. Yama bölgeye bazen vidalanır, bazen de özel kimyasallar kullanılarak yapıştırılır. Kasık fıtığı ameliyatı sırasında yama seçimi, yamanın yerleştirileceği katman ve yamanın bölgeye tutturma yöntemi oldukça önemlidir. Ayrıca hastanın durumuna uygun koşulların hazırlanması, anestezi seçimi, cerrahi tekniğin belirlenmesi de ameliyatın başarılı olmasını sağlayacaktır.

Kasık fıtığı ameliyatı (Açık yöntemle) nasıl yapılır

Ameliyatın bu yöntemle yapılması sırasında kasıkta fıtığın olduğu yerde 8-10 cm genişliğinde bir kesi açılır. Buradan girilerek karın duvarındaki yırtığa kadar ulaşılır. Yırtıktan çıkan organlar önce içe doğru itilerek yerine yerleştirilir. Karın çeperindeki yırtığın boyuna uyacak şekildeki yama adalelerin üstüne konur. Yama bölgeyi basınca karşı dayanıklı hale getirir. Gerdirmesiz olarak yerleştirilen yama hastada sonradan ağrıya da engel olur. Bu şekildeki kasık fıtığı ameliyatı genel anestezi dışında lokal ya da spinal anestezi ile yapılabilir. Hastalar ameliyatın ardından sorun çıkmadığı takdirde 2 günde hastaneden taburcu edilebilir. Özellikle kalp hastalarındaki, ilerlemiş yaştaki hastaların ameliyatında bu yöntem tercih edilir. Çünkü genel anestezi olmadan ameliyat yapılabilir.

Kasık fıtığı ameliyatı (Kapalı yöntemle) nasıl yapılır

Ameliyatın kapalı şekilde yapılması uygun görüldüyse, daha küçük kesi açılır. Bu nedenle yara komplikasyonları da azalır. Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında hastadaki ağrı ve enfeksiyon oluşumu gibi olumsuzluklar, uzun dönemdeki cilt hassasiyeti gibi olumsuzluklar nadiren ortaya çıkar. Ayıca estetik açıdan da bu yöntem avantajlıdır. Küçük kesi yeri daha kolay belirsiz hale gelir. Delik şeklinde açılan kesi yerlerinden sağ ve sol kası fıtığı tamiri yapılabilir. Özellikle çift taraflı kasık fıtığı hastalarında kapalı yöntemle ameliyat tercih edilir. Bu hastadaki doku hasarının ve komplikasyonlarının daha az olmasını sağlar.
]]>
Kadınlarda Kasık Fıtığı https://www.kasik.org/kadinlarda-kasik-fitigi.html Sun, 07 Oct 2018 23:01:47 +0000 Kadınlarda kasık fıtığı, erkeklerde görüldüğü kadar sık değildir. Karın duvarındaki kasın bölgesinde bir açıklıktan iç organlarının dışarıya doğru çıkmasıyla oluşur. Her 10 erkeğe karşı 1 kadında görülen bi Kadınlarda kasık fıtığı, erkeklerde görüldüğü kadar sık değildir. Karın duvarındaki kasın bölgesinde bir açıklıktan iç organlarının dışarıya doğru çıkmasıyla oluşur. Her 10 erkeğe karşı 1 kadında görülen bir hastalıktır. Kadınlarda kasık fıtığı, şişlik veya kitle oluşması hemen hemen görünen önemli semptomdan biridir. Bu şişlik üst bacak ve kasık arasında ki kasık kıvrımının üstünde ortaya çıkar. Kadınlarda görülen kasık fıtığı genel olarak daha küçüktür ve kolaylıkla fark edilemeyebilir. Bunu anlayabilmemiz için o bölgede ağrı ve hassasiyet olmalıdır. Aksi taktirde anlayamayabiliriz. Kasık fıtığı genelde sırt üstü yattığınızda kaybolabilir. Fıtık fark edilmez ise şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma ve kabızlık gibi bazı durumlar oluşabileceği için hastanın kan değerlerinde de bozulma meydana gelebilir. Kadınlarda kasık fıtığı olup olmadığını öğrenebilmek için ultrasonografi ile kasık kanalına baktırabilirler. Eğer öksürdüğü zaman elini kasığında gezdirdiğinde organlarının hareket ettiğini fark ederse kasık fıtığı var demektir. Kadınlarda kasık fıtığı direk, indirek ve femoral kasık fıtığı olmak üzere 3'e ayrılır. Yama ile onarım yöntemiyle her fıtık iyileşme gösterebilir. 

Kadınlarda Kasık Fıtığı Belirtileri
 • En çok görülen fıtık türü olan kasık fıtığı öksürük, ıkınma ve hapşırma ile artan, kasık bölgesinde şişlik ve ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir.
 • Kasık bölgesinde şişlik, ağrı, hareket veya eğilip doğrulma sırasında kasık bölgesinde rahatsızlık oluşur. 
 • Kasık fıtığı erkeklerde daha çok görülür.
 • Kasık fıtığı karın duvarını oluşturan zarların, zayıflığı nedeniyle zorlanma ya da öksürük gibi bir etkenle karın içi basıncın arttığı bir sırada yırtılmayla ortaya çıkar.
 • Bağırsaklar yada benzeri karın içi organ veya dokuların bu yırtıktan kasık kanalına doğru girmesiyle fıtık görülebilir.
 • Fıtığın büyüklüğü, karın zarında ki yırtığın büyüklüğüne ve içeri giren doku miktarına göre değişiklik gösterebilir.
 • Yırtık kısım dar ise ve fazla zorlanmayla içeri çok miktarda doku girerse, bu dokuların kan dolaşımının durması gibi bir durum meydana gelir.
Kadınlarda Kasık Fıtığı Tedavisi

Kadınlarda kasık fıtığının erkeklere oranla daha az olduğunu zaten belirtmiştik. Buna karşı kadınlarda görülen fıtığın en önemli kısmı femoral fıtıklardır. Kasık bölgesinde oluşan fıtığın 3 zayıf riskli bölgesi bulunur. Bu nedenle kadınlara yapılan kasık fıtığı ameliyatında femoral bölgenin mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Kadınlarda kasık fıtığı onarımlarında mümkün olduğunca laparoskopik yöntemini seçmek daha uygun olur. Kasık fıtığı tedavisi için ameliyat olmanızı ancak doktor önerebilir. Eğer ileri seviyedeyse ameliyat olmanızda fayda vardır. Bu yüzden iyileşme gösterene kadar doktor kontrolünde olmanız gerekir.
]]>
Anjiyo Kasıktan https://www.kasik.org/anjiyo-kasiktan.html Mon, 08 Oct 2018 15:56:07 +0000 Anjiyo kasıktan; yapılabilen bir uygulamadır. Halk arasında anjiyonun bir tedavi yönetimi gibi olduğu algısı bulunmakta ise de aslında anjiyo kalp ve beyin damarlarının tıkanıklık durumunun anlaşılabilmesi için yapılan b Anjiyo kasıktan; yapılabilen bir uygulamadır. Halk arasında anjiyonun bir tedavi yönetimi gibi olduğu algısı bulunmakta ise de aslında anjiyo kalp ve beyin damarlarının tıkanıklık durumunun anlaşılabilmesi için yapılan bir görüntüleme tekniğidir. Anjiyoda hastanın kasık bölgesinden bir tel yardımıyla giriş yapılır ve tıkalı olan damarları ve bu damarların tıkanıklık derecesi tespit edilir. Kasıktan anjiyo uygulaması ilk anjiyo yöntemlerinden bir tanesidir. Tıbbın her geçen gün daha fazla ivme kazanmasına bağlı olarak artık günümüzde kol bölgesinden ya da bilek kısmından atardamara ulaşılarak da anjiyo işlemi gerçekleştirilmektedir. Fakat kasıktan anjiyo uygulamasının tamamen terk edildiğini söylemek hata olur. Aslında diğer bölgelerden uygulanan anjiyo ile kasıktan anjiyo kıyaslandığında teşhisin konulabilmesi açısından kasıktan anjiyonun daha etkili olduğu söylenebilir. Bu bölge vücudun tam ortasında yer aldığı için bacaklarda bulunan tıkanık damarla da daha kolay belirlenir. 


Kasıktan anjiyonun uygulama şekli nasıldır

Anjiyo uygulaması oldukça basit ve uyanıldığında ağrı yaşatmayan bir işlemdir. Hastanın girişi yapıldıktan sonra anjiyo uygulanacak alan tamamen dezenfekte edilir. Anjiyo sonrasında çok ağrılı bir işlem olmasa da anestezi mutlaka uygulanır. Hasta lokal anestezi ile uyuşturulur ve sadece kasık bölgesi açık kalacak şekilde önlük giydirilerek işleme başlanılır. Hastanın damarının giriş kısmına küçük bir tüp yerleştirilir. Sonraki aşamada bu aletin içine küçük çapta bir tüp daha konularak damarların içerisinde ilerlemesi sağlanır. Bu arada hastanın damar içi bir ekran yardımıyla izlenmeye başlanır. Tüp içinde bulunan ilaçtan hastanın vücuduna enjekte işlemi yapılır. Yaklaşık 20 dakika süren bu işlemler sayesinde hastanın hangi damarlarının tıkalı olduğu hemen tespit edilir. Anjiyo kasıktan yapıldığında hasta aynı gün içerisinde birkaç saat dinlendirildikten sonra başka bir sağlık sorunu yoksa taburcu edilir.
]]>
Kasık Ağrısı Nasıl Geçer https://www.kasik.org/kasik-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 08 Oct 2018 19:32:05 +0000 Kasık ağrısı nasıl geçer; Hem kadınlarda hemde erkeklerde çok sık olarak karşılaştığımız bir rahatsızlık olan kasık ağrıları insanlarda birtakım ağrıların habercisi olabilir. Bu ağrılar insanların neredeyse günlü Kasık ağrısı nasıl geçer; Hem kadınlarda hemde erkeklerde çok sık olarak karşılaştığımız bir rahatsızlık olan kasık ağrıları insanlarda birtakım ağrıların habercisi olabilir. Bu ağrılar insanların neredeyse günlük yaşantılarını ve aktivitelerini yerine getiremeyecek kadar rahatsız etmektedir. Bazı zamanlarda da günlük yaşantının çekilmez bir hale gelmesine neden olur. Kadınlarda meydana gelen kasık ağrılarının bir çok nedeni olabileceği gibi iç hastalıklar ile ilgili bir durumda olabilmektedir. Kadınlarda her kasık ağrısı hamilelikle ilgili olmayacağından mutlaka bir hekime gidilesi ve ağrıların nedeninin belirlenmesi gerekir. Kadınlardaki kasık ağrıları iki şekilde görüldüğünden kolay bir şekilde tetkik edilerek gereken tedavi ve bakımın yapılması ile  bu sorunun kurtarılabilir.

Erkeklerde kasık ağrılarının ise birçok farklı neden olabilmektedir. Özelikle de lenf bezi şişmesi, böbrek taşları, orşit, epididimit, kasık fıtığı, testis torsiyonu, kas gerilmesi ve hidroseldir. Kadınlardaki kasık ağrılarının nedenleri ise yumurtalık kistleri, apandisit patlaması, endometriozis, idrar yolu enfeksiyonu, dış gebelik, iltihaplanmalar ve böbrek taşlarıdır.

Kasık ağrısı nasıl geçer;

En başta kasık ağrısının neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Bu oluşan kasık ağrısının nedenleri veya nedeni belirlendikten sonra ikinci aşama olan tedavi sürecinin gerçekleştirilmesi gelir. Genellikle yaşanan kasık ağrılarının yüzde doksanı kasık fıtığından dolayı oluşmaktadır. Bu tür fıtık rahatsızlıklar ilerledikçe dışarıdan şiş şeklinde görülmektedir. Bu aşamaya gelene kadar olan süreçler içerisinde cerrahi işlem uygulanmaz. Şişlik gibi bir belirti tam anlamı ile oluştuğunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Cerrahi işlem ile beraber oluşan şişlik alınır. Bu oluşan şişlik alındığında o bölgenin boş kalmaması için bölgede bir yağ bezi konularak boşluk oldurulmuş olur. Bölgeye yerleştirilen yağ bezi aynı zamanda bölgede yeni bir fıtığın tekrarlamasının da önüne geçmiş olur. Kasık bölgesinde meydana gelen fıtık halka şeklinde olduğundan orada fıtık alındıktan sonra oluşan boşluğun muhakkak doldurularak kapatılması gerekir. Kasık fıtığına zamanında müdahale gerçekleşmediği takdirde dokularda zarar ve şiddetli arılar meydana gelir. O yüzdende fıtık ameliyatı gerçekleştikten sonra hasta birçok zorluk ile karşı karşıya kalabilir. 

Bunların dışında kasık ağrısı nasıl geçerin tedavisinde diğer alternatif yöntemlerde kullanılmaktadır. Bunların başında kasık fıtığının cerrahi işlem ile alınması, aşırı cinsel ilişkiden uzak durulması, böbrek taşlarının alınması veya dökülmesi, kasık bölgesine uygulanan masaj ve ilaç tedavi yöntemlerinin uygulanması şeklindedir. 

Kasık ağrısı nasıl geçer; bu ağrılar değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda birden ani başlayan ağrılar olabilirken bazende uzun süre devam eden kronik ağrılar meydana getirebilir. Özellikle konik kas ağrılarında anı ve tedavi süreci güçlükler içerisinde geçen bir durumdur. Bu tür ağrıların hepsi üreme sistemi ile ilgilidir. Ayrıca diğer karın içi organlara ait hastalıklar da ara ara kronik kasık ağrıları yapabilmektedir. Bazı durumlarda ise bu tür kasık ağrıları tamamen psikolojiktir. O nedenle de gerçekte olan kasık ağrısı nasıl geçer, bunun doğru şekilde netleştirilebilmesi için tetkiklerin en doğru şekilde yapılması gerekir.
]]>
Kızlarda Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/kizlarda-kasik-agrisi.html Tue, 09 Oct 2018 04:06:12 +0000 Kızlarda Kasık Ağrısı, kadın hastalıklar ile ilgili fazlaca rastlanan kasık ağrısının tek bir sebebi bulunmamaktadır. Kasık ağrısı sadece kadın hastalıklarına veya üreme organlarına bağlı değildir. Bağırsaklar, idrar Kızlarda Kasık Ağrısı, kadın hastalıklar ile ilgili fazlaca rastlanan kasık ağrısının tek bir sebebi bulunmamaktadır. Kasık ağrısı sadece kadın hastalıklarına veya üreme organlarına bağlı değildir. Bağırsaklar, idrar yolları gibi farklı sebeplerden de kasık ağrısı olabilmektedir. Gebelikte de çok fazla kasık ağrısı olabilmektedir. Adet döneminde de çok fazla şiddetli veya orta şiddetli kasık ağrısı olabilmektedir. Kadın üreme organlarına bağlı enfeksiyonlardan kasık ağrısı olabilmektedir. Yumurtalık kistlerine bağlı veya bu kistlerin patlaması ve burkulması ile ağrı olabilmektedir. Kasık ağrısı sebepleri şunlardır:
 • Myom: Rahmin kas dokusundaki iyi huylu organlardır. Küçük myomların hiçbir zararı yoktur ağrı yapmamaktadır. Fakat büyük myomlar idrar torbasına yada bağırsak gibi yapılara baskı yapabilmektedir. Rahim boşluğu içinde yada yanında bulunan myomlar adet ağrısına ve fazla adet kanamasına yol açabilmektedir. 
 • Yumurtlama ağrısı: Yumurtlama sırasında sıklıkla kasık ağrısı olabilmektedir. Genellikle kasıkta kramp şeklinde ağrı bulunmaktadır. Yumurtlama ağrısı genellikle 2-3 gün sürmektedir. Yumurtlama tedavisi gören bayanlar da daha fazla ağrı olmaktadır.
 • Adet ağrısı: Kasık, alt karın, bel gibi ağrılar olmaktadır. Bazı kişiler de şiddetli, bazı kişilerde ise daha hafif görülmektedir. Çocuk olduktan sonra kimi kişiler de ağrı hafiflemektedir. Adet sancısının sebebi ise endometriozistir. Diğer nedenler ise myomlar, rahim polipleri, bağırsak hastalığı, enfeksiyon, karın içi yapışıklarıdır.
 • Yumurtalık kisti: Normalde her ay yumurtalıklardan birinde bir yumurta kesesi oluşur. Yumurtlama sonrası bazen bu kesenin içi kanla dolar ve kist oluşur. Bu kistler bir kaç ay içerisinden kendinde kaybolabilmektedir. Kistten sıvı sızması nedeniyle kasık ağrısı görülebilmektedir. Kistin ağırlığı nedeniyle şiddetli kasık ağrısı görülebilmektedir.
 • Endometriozis: Normalde rahmin içinde bulunan dokunun kasık ve karındaki yüzeyinde bulunmasıdır.Bazen ilişki sırasında da kasık ağrısı görülebilmektedir. 
 • Karın içi yapışıklıklarından dolayı: Alt karın bölgesindeki yapışıklıklar kasık ağrısına neden olabilmektedir. Yapışıklıkların nedeni ise, endometriozis, enfeksiyon, geçirilmiş bir ameliyattan dolayı olabilmektedir.
 • Diğer kasık ağrıları: Bağırsak problemleri kasık ağrısına sebep olabilmektedir. Bazense fıtık da kasık ağrısına sebep olabilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonları da kasık ağrılarına sebep olmaktadır. Bazı kadınlar da ise karın duvarındaki kas yaralanmaları ağrıya sebep olabilmektedir. Cinsel saldırıya uğramış kadınlar da ise sonradan kasık ağrısı olabilmektedir. Bunu doktorlarına kesinlikle söylemeleri gerekmektedir. 
Kasık ağrılarının tedavisi ise kasık ağrısının sebeplerine bağlıdır. Kasık ağrılarının sebepleri belirlenerek tedavi yapılmaktadır. Bazı sebeplerden dolayı ameliyat gerekebilmektedir.
]]>
Kasıkta Çıkan Sivilce https://www.kasik.org/kasikta-cikan-sivilce.html Tue, 09 Oct 2018 15:00:16 +0000 Kasıkta Çıkan Sivilce, Kasıkta sivilce genellikle iç çamaşırını çok sık değişmeyerek aşırı nemden, aşırı sıcaklık dolayısı ile terlemeden dolayı ölü deri ve bakteri oluşturmalarından kaynaklanmaktadır. Vü Kasıkta Çıkan Sivilce, Kasıkta sivilce genellikle iç çamaşırını çok sık değişmeyerek aşırı nemden, aşırı sıcaklık dolayısı ile terlemeden dolayı ölü deri ve bakteri oluşturmalarından kaynaklanmaktadır. Vücudumuzun her yerinde çıkabilecek sivilcelerin kasık bölgemizde çıkması da gayet normaldir. Aşırı yağlı bir cilde sahipseniz yağlı ciltler için losyon, vücut jeli ile daha sık banyo yaparak vücudunuzdaki aşırı yağlanmadan kurtulmanız gerekmektedir. Kasık bölgesinde çıkan sivilceleri oynayarak patlatmamak çok önemlidir. Aşırı terleyen bir vücuda sahipseniz iç çamaşırlarınızı pamuklu seçmeli ve içerisinde naylon olan iç çamaşırları giymemeniz gerekmektedir.

Kasık bölgesinde sivilce oluşursa patlatmamak gerekir. Hijyen açısından bu çok tehlikeli olmakla beraber iz kalıcı yaralar haline dönüşebilmektedir. Dermatoloji uzmanına gidip muayene olmak gerekmektedir. Çünkü; bu durumlarda ciddi hastalık habercisi olabilen kasık sivilceleri bazende kılları yanlış almak sonucunda veya aşırı kilolardan oluşabilmektedir. 

Kasıkta Çıkan Sivilce Tedavisi

Kasık sivilcelerinde tedavide ilk olarak hijyen çok önemlidir. Genital bölgenin her zaman için kuru ve temiz olması gerekmektedir. Özellikle nemli ortamlarda bakteriler daha çabuk yayılma göstermesi sonucunda sivilceler artabilir ve enfeksiyon kapabilirsiniz. İç çamaşırlarınızı pamuklu seçmeli kişisel bakımınıza özen göstermeli başkalarının kişisel eşyalarını kullanmamalısınız. Aşırı kilolu iseniz kilonuza dikkat etmeli ve genital bölgeyi her zaman için kuru tutmaya özen göstermelisiniz. Kasık sivilcesi geçene kadar doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmalı ve genital bölge temizliği için lazer epilasyondan uzak durmanız gerekmektedir.
]]>
Kasık Atması https://www.kasik.org/kasik-atmasi.html Wed, 10 Oct 2018 07:17:54 +0000 Kasık Atması, tendonların ya da üst bacağın karın ile birleştiği bölgedeki kasların gerilerek atmasıdır. Kasık atması bir sakatlık türüdür.  Kasılma bölümünün tendonlar, kaslar ve kemikler oluşturur. Bu b Kasık Atması, tendonların ya da üst bacağın karın ile birleştiği bölgedeki kasların gerilerek atmasıdır. Kasık atması bir sakatlık türüdür.  Kasılma bölümünün tendonlar, kaslar ve kemikler oluşturur. Bu bölüm pelvisin stabilizayonu sistemini ve bu sistemin hareketini sağlar. Bir gerginlik ya da gerilme bu bölümün en zayıf noktasını etkiler ve sonucunda kasıt atması diye adlandırılan sakatlık meydana gelir.

Kasık atması 3 derecede sınıflandırılır. Bunlar;

 • 1.derece kasık atması:  Tendon veya kas lifleri yırtılmaz hafifçe gerilir. Kişide herhangi kuvvet kaybı meydana gelmez. Birkaç gün dinlenme ile geçebilir. Ani hareketler sonucu oluşur.
 • 2.derece kasık atması: Tendon veya kas liflerinin ya da her ikisinin kemiğe bağlandığı yerden kopması sonucunda meydana gelir. Kişide kuvvet kaybı meydana gelir. Tedavi edilmesi gerekir. Ani hareket ve darbe sonucu oluşur.
 • 3.derece kasık atması: Liflerin kopma derecesine kadar zorlanması sonucunda oluşur. Kas, kemik ve tendon bağları yırtılır. Fazlasıyla kuvvet kaybı olur. Ağır gerginliklerden dolayı cerrahi operasyon gerekebilir. Ani hareketlerde ve ağır darbeler sonucunda oluşur.

Kasık Atması Belirtileri Nelerdir

 • Kasık atması sonucunda hareket sırasında kasık bölgesinde ve kalça eklemlerinde ağrılar oluşur.
 • Üst bacakta ya da kasıkta kas spazmları oluşur.
 • Kasık bölgesinde şişlikler.
 • Kuvvet ve denge kaybı.

Kasık Atması Nedenleri Nelerdir

 • Kasık atmasının en büyük nedenlerinden biri ani hareketlerdir.
 • Kas ve tendonlara yapılan şiddetli darbeler.
 • Kas ve tedonları çok fazla zorlamak.
 • Kas ve tendon bölümlerini sürekli kullanmak.
 • Gerekli ısınmaları yapmadan kas ve tendonları zorlamak.
 • Temas gerektiren sporlar ile ilgilenmek.
 • Çabuk ve ani çıkışlar yapmak.
 • Yeteri kadar beslenmemek yada dengesiz beslenmek.
 • Yetersiz kas miktarı.

Kasık Atması Nasıl Önlenir

Kasık atmasını önlemek için ilgilenilen spor dalında önceden gerekli ısınma hareketlerini yapmak ve kondisyon-güç antrenmanlarını aksatmamak gerekir. Beslenme programını dikkat etmek ve ani hareketlerden kaçınmak gerekir.

Kasık Atması Tedavisi

Kasık atması tedavi sürecinde ilk adım doğru tanıyı koymaktır. Bundan sonra doktorun önerdiği tedavi süreci başlatılır. Tedavi sürecinde kasık atmasının derecesi önemlidir. Kas ve tendonların durumuna göre tedavi yapılır. Tedavi sürecinde rehabilitasyon ve fizik tedavi de uygulanır. Hastanın kişisel spor geçmişi tedavi sürecinde dikkate alınır. Bu süre içinde hastanın yediği yemekler, aldığı ve yaktığı kaloriler kontrol edilir.

]]>
Kasıkta Beze https://www.kasik.org/kasikta-beze.html Wed, 10 Oct 2018 11:54:16 +0000 Kasıkta beze, tüm bireylerde görülebilecek bir durumdur. Yalnız ileri yaştaki insanlarda daha sık görülür. Cinsiyet fark etmeksizin hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Bu durum son derece önemli durumlardan dolayı ort Kasıkta beze, tüm bireylerde görülebilecek bir durumdur. Yalnız ileri yaştaki insanlarda daha sık görülür. Cinsiyet fark etmeksizin hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Bu durum son derece önemli durumlardan dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenle kasık üzerinde çıkan beze önemsenmeli ve en yakın zamanda tıbbi müdahale edilmelidir. Kasıkta beze hem erkeklerde hem de kadınlarda aynı düzeyde ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise hem erkeklerin hem de kadınların kasık bölgesinde yoğun olarak lenf bezi bulunmasıdır. İnsan vücudunun bazı bölgelerinde lenf bezi yoğun bulunur, kasık bölgesi lenf bezinin yoğun olduğu bölgelerden biridir. Bu nedenle meydana gelen bezeler daha çok lenf bezinin yoğun olduğu bölgelerde meydana gelir. Kasık bölgesinde de lenf bezi yoğun olduğundan dolayı kasık bölgesi bezelerin meydana geldiği en sık bölgelerden biridir. 

Kasıkta Beze Neden Oluşur

Kullanılan Tıbbi İlaçlar: Uzun bir süredir kullanılan bitkisel veya tıbbi ilaçlar lenf bezlerine etki eder ve kasık bölgesinde beze meydana gelmesine yol açabilir.

Bazı Cilt Hastalıkları: Kasık üzerinde meydana gelmiş bezeler için her zaman dahiliye doktoruna görünmek doğru olmayabilir. Bazı cilt hastalıkları beze oluşumunda etkili bir rol oynayabilir. Bu durum için dermatoloji bölümüne gitmek gerekir.

Viral Enfeksiyonlar: Çeşitli yollarla insan vücuduna giren viral enfeksiyonlar, ilk zamanlarda bazı problemlere sebep olsa da ilerleyen zamanlarda beze oluşumuna etki ettiği söylenebilmektedir.                                                                                                               
Kasıkta Beze Belirtileri:
 • Kasık bölgesinde şişme meydana gelir. Bu şişlik gün geçtikçe artar.
 • Sık sık gece terlemeleri olur.
 • Yorgunluk, halsizlik ortaya çıkar.
 • Sürekli bir istem dışı kilo verme söz konusudur ve zaman geçtikçe bu durum ciddi bir hal almaya başlar.
 • Çocuklarda belirtileri ise nedeni bilinmeyen yüksek ateş sorunlarıdır.
]]>
Kasık Batması https://www.kasik.org/kasik-batmasi.html Wed, 10 Oct 2018 13:52:11 +0000 Kasık Batması; Kasık batması veya kasık ağrısı özellikle bayanların çok yaşadığı bir sağlık problemidir. Kasık batma ağrısı ayanların en çok adet döneminde yaşamakta olduğu bir sıkıntıdır. Kasık da batma şeklind Kasık Batması; Kasık batması veya kasık ağrısı özellikle bayanların çok yaşadığı bir sağlık problemidir. Kasık batma ağrısı ayanların en çok adet döneminde yaşamakta olduğu bir sıkıntıdır. Kasık da batma şeklinde başlayan ağrılar gittikçe daha da yoğun şekilde artarak bazen dayanılmaz olabilmektedir. Üşütme nedeni ile veya zor doğum yapan kişilerde veya da sezaryen sonrasında bayanlar sık sık kasık batması şeklinde ağrılar yaşamaktadır. Bir anda başlayabilmekte olan kasık batma ağrılarının ne zaman nerede olacağını da kestirmek zordur. Kasık batma ağrıları bazen de böbrek taşı düşürürkende yaşanmaktadır. Sanki kasıkta batma ile başlayan ağrılar genellikle hemen geçmez ise kasıkta saplı bir bıçak yarası gibi oyulur gibi devam eden ağrılara da dönüşebilmektedir. Kasık batması esnasında kişinin hareket etmesi kısıtlanabilir ve o esnada kişi nefes almada zorluklar çekebilir.

Kasık Batması Nedenleri; 

Kasık batma ağrıları üşütmek, enfeksiyon, hamilelikte rahim büyümesinden kaynaklı olabilmektedir. Kasıkta sadece batma hissi var veya idrar yaparken de yanma hissi olup olmadığı konusunda kişinin dikkat etmesi gerekmektedir. Kasık batması bazen kadınlarda ki yumurtalık kistlerinden de kaynaklı olabilmektedir. Erkeklerde prostata bağlı kasık batması ağrıları da görülebilmektedir. Kasık batma ağrıları yaşayan kişinin bir an önce doktora başvurması gerekmektedir.

Kasık Batması Tedavisi; 

Öncelikle kasık batma sebebinin ne olduğu anlaşıldıktan sonra tedavi olunmalı zaman kaybetmemek gerekmektedir. Özellikle hamile kişilerde kasık batma ağrıları düşük tehlikesinden kaynaklı da olabilir o yüzden kişinin dikkat etmesi gerekmektedir. Normal doğum yapan kişilerde dikişlerin baskı yapması nedeni ile de kasık batma ağrısı yaşanabileceği için dikişli kişilerin ağırlık kaldırmaması ve dikiş yerlerini zorlamaması da çok önem taşımaktadır. İdrar yolları enjeksiyonundan kaynaklı ise doktorunun vereceği antibiyotik ilaçları düzenli kullanması gerekmektedir. Ayrıca sıcak tutması ve bitkisel ilaçlar kullanmasıda etkili olacaktır.
]]>
Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/gebelikte-sag-kasik-agrisi.html Thu, 11 Oct 2018 09:43:40 +0000 Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı, hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının oldukça sık karşılaştıkları rahatsızlıklar arasında yer alır. Gebeliğin ilk aylarında doğrudan oluşan sağ kasık ağrıları gebelik belirtisiy Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı, hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının oldukça sık karşılaştıkları rahatsızlıklar arasında yer alır. Gebeliğin ilk aylarında doğrudan oluşan sağ kasık ağrıları gebelik belirtisiyle birlikte bebeğin rahim duvarına doğrudan yerleşmesi, ikinci trimester dönemi olarak bilinen sürede oluşan bazı kasık ağrıları rahimin doğrudan farklı olarak bebeğin gelişimine göre şekil belirtisi almaya ve rahimde oluşan bazı kasılmalardır. Üçüncü trimester denilen dönemde görülen sağ kasık ağrıları ise rahimin giderek kendini doğuma tamamen hazırlamasıdır. Anne adaylarındaki rahim büyümesi, rahmin etrafında bulunan bağların gerilmesinden farklı olarak ortaya çıkan ağrılardır ve bu durum gebelik döneminde oldukça normal olarak karşılanır. Gebelikte sağ kasık ağrısı, genel olarak hamilelik döneminin 6-8. haftası arasında görülür. İlk hamilelik yaşayan anne adaylarında bu durum daha erken kendini gösterebilir.

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Nedenleri
 • Hamileliliğin son aylarında gün içerisinde sağ kasık ağrıları şiddetli ve çok sık oluyorsa bu anne adayında erken doğum belirtisi olabilir. Bu şikayetler genel olarak hareket etmekle birlikte doğrudan artmaktadır. 
 • Kişinin yatakta aniden dönerken, çok fazla öksürürken, yeterince kadar dinlenmeyince veya birçok ani hareketler yapınca doğrudan yeterli sıvı almayınca da tamamen ortaya çıkma olasılığı vardır. Bu ani hareketler rahmin kendi etrafındaki bağların çok fazla gerilmesine sebep olur.
 • Gebeliğin son aylarında sağ  kasık ağrıları giderek sıklaşabilir. Bu aylarda ağır çok fazla ağırlık kaldıran anne adaylarında, temizlik yaparak ve çok fazla ani hareketlerde bulunan anne adaylarında görülme nedeni oldukça fazladır. Çünkü bebek artık oldukça büyüdüğü için anne adayına baskı yapar. 
 • Gebelikte sağ kasık ağrılarının bir diğer önemli nedeni ise anne adayının çok fazla kabız olması, mide ve bağırsak yapısına göre çok fazla gazının olması da neden olan faktörler arasında yer alır. 
Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Tedavi Yöntemi
Eğer yukarıda belirtilen ağrılar sık ve uzun süreli olacak şekilde devam ediyorsa anne adayının hemen tedavi olması gerekir. Eğer tedavi olmazsa, anne adayında ve bebekte daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Diğer yandan ise, eğer ağrı çok hafif ise şunları yapmakta oldukça fayda vardır.
 • Anne adayının oldukça bol su İçmesi gerekir ve uzman doktorun önerdiği düzeyde beslenmeye çok dikkat edilmelidir.
 • Ağrı hissettiğiniz anda oturma şeklinizi yavaşça değiştirin veya kalkıp birkaç dakika biraz yürümeyi tercih edin.
 • Anne adayının gebelikte sağ kasık ağrılarını biraz olsun azaltması için günlük egzersiz hareketleri yaparak kaslarını gevşetmesi gerekir.
 • Çok fazla ani hareketlerde ve yük kaldırma durumlarından oldukça uzak kalması doğru olacaktır.
 • Ayrıca ağrıları en aza indirmek için ara ara sıcak kompres yapılması oldukça iyi gelebilir ve banyo bu işlem için oldukça iyi bir yöntemdir.
 • Anne adayının yatakta dizlerinizi karnına doğru çekip diğer ağrı olan tarafın ters yönüne doğru yatması ağrıları oldukça azaltabilir.
]]>
Sol Kasıkta Şişlik https://www.kasik.org/sol-kasikta-sislik.html Thu, 11 Oct 2018 22:47:03 +0000 Sol kasıkta şişlik, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Fıtıkların var olması yada lipom şeklindeki yağ büyümeleri sebebi ile de bu şişlikler görülebilmektedir. Kasık şişliği karın bölgesinde sıvı toplanmas Sol kasıkta şişlik, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Fıtıkların var olması yada lipom şeklindeki yağ büyümeleri sebebi ile de bu şişlikler görülebilmektedir. Kasık şişliği karın bölgesinde sıvı toplanması ya da  iltihap sebeplerinin etki etmesi ile de görülür. Kasık şişmeleri hassa ve ağrılı olarak da görülebilir. Kasık bölgesinde şişen bir sert ve yumuşak olan şekilde görülebilir. Sol kasıkta şişlik sebepleri erkek ve kadınlarda farklı sebepler dahilinde görülebilir. Erkek hastalarda bu durum testis kanseri gibi ciddi problemleri ile görülebilir. Kadınlarda dış gebelik, yumurtalık kistleri, apandisit patlaması, idrar yolu enfeksiyonu gibi sebepler ile görülebilirken erkeklerde, testis kanseri, orşit, hidrosel, testis torsiyonu gibi sebepler ile görülebilir. Bu sebeplerden dolayı özellikle erkekler de bu durum daha fazla dikkate alınarak yapılması gereken tedaviler var ise bir an evvel başlanmalıdır. 

Sol kasıkta şişlik görülmesinin sebepleri

Sol kasıkta şişlik enfeksiyon ile görülebildiği gibi diğer çeşitli hastalıklar sebebi ile de görülebilir. Öncelik ile enfeksiyon sebebi ile görülen sol kasık şişliğini ele alalım. Sol kasık şişliği enfeksiyona bağlı olabilir demiştik. Enfeksiyonun sebepleri neler olabilir dediğimiz zaman bu durumda da bir çok problem ile karşılaşabiliriz. Apse, selülit, bacaktaki enfeksiyon, testis iltihabı ya da enfeksiyonunun olması, bel soğukluğu ya da cinsel yol ile bulaşabilen diğer bulaşıcı hastalıkların var olması, cilt enfeksiyonu gibi problemlerin hastada ortaya çıkarmış olduğu deformelerin ya da bozulmaların sonucu olarak var olmuş olabilir. Testis torbasına su dolması ile biriken iltihabın var olması testis iltihabını ortaya çıkarmaktadır. Böylece bölgede bir enfeksiyon sorunu yaşanabilir. Bu enfeksiyon sonucu testisin şişmesine bağlı olarak ilk belirtilerini vererek çok sancı yaratmasa bile testis torbasında ağırlık yaratarak sancı oluşturabilir. Dikkat edilmesi gereken bir problem olmakla birlikte bazen tedaviye bile ihtiyaç duyulmayabilir. Enfeksiyona bağlı olmadan görülebilecek diğer sol kasık şişliği ile ilgili sebepler de vardır. Alerjik reaksiyon, kist, ilaç reaksiyonu, lipom, testis kanseri, böbrek taşı, kasık bölgesinde yaralanma, ani yapılan hareket ya da ağır kaldırmaya bağlı olarak ortaya çıkan kas gerginliği, kasık fıtığı sol kasık şişliğindeki bu sebeplerden olmaktadır. Böbrek taşları kristal şekilde idrar ile atılan taşlardır. İdrar yaparken çok önemli boyuta kasıklarda ağrı ve şişliklere sebep olabilir. Kendi kendine yok olmazlar ve muhakkak bir müdahale yapılması gerekmektedir.

Sol kasıkta şişlik için yapılacak tedavi

Bazen cerrahi müdahale gerekmek ile birlikte bazen kendi kendine de geçebilir. Sol kasıkta şişlik sebebi testis tümörü gibi çok ciddi bir hastalık ise muhakkak uzman bir doktor ile tedavisi yapılmalıdır. Bazen şişliğin kendisi yok olması beklenir. Örneğin testis iltihabında genellik ile yapılabilecek çok fazla bir tedavi yoktur. Hastalığın seyrine ve hastada yarattığı problemlere ve hassasiyete bağlı olarak uzman bir doktora muhakkak başvurulmalıdır. 
]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci https://www.kasik.org/kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi-iyilesme-sureci.html Fri, 12 Oct 2018 14:33:12 +0000 Kasık fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci; Kasık fıtığı ameliyatları karın duvarı üzerindeki yırtılmaların artık geri dönülemez boyutlara ulaştığı ve iç organların yırtılan bölgelerden dışarı çı Kasık fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci; Kasık fıtığı ameliyatları karın duvarı üzerindeki yırtılmaların artık geri dönülemez boyutlara ulaştığı ve iç organların yırtılan bölgelerden dışarı çıktığı durumlarda ön görülen basit cerrahi operasyonlardır. Ameliyatların yüzde 90'ınında başarı sağlanır.  Operasyon sonrası iyileşme ise yapılan ameliyatın türüne, yöntemine ve hastanın ameliyat sonrası gösterdiği özveriye göre değişebilir. 

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadardır

Açık ameliyatlarda iyileşme süreci kapalı ameliyatlara göre biraz daha uzun sürse de 3. aydan itibaren kişi kendini tam olarak iyileşmiş hisseder. Yine de 1 yıl boyunca düzenli doktor kontrolleri devam etmektedir. Fıtık ameliyatı sonrası kişi en az 1 yıl kendini zorlayacak işler yapmamalıdır. Ağırlık kaldırmak, fiziksel olarak kendini zorlamak tam olarak iyileşmeyen karın duvarında yeniden yırtılmalara neden olabilir.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl olmalıdır 

Ameliyattan sonraki ilk 7 gün en kritik süredir. Pansumanlar ilk 3 gün içinde çıkarılır. Bu süreçte kişi tam istirahat sağlamalıdır. Beden gücü ile çalışan kişiler ameliyattan sonraki ilk hafta kesinlikle işe dönmemelidir. Ameliyattan sonraki ilk hafta yanınızda bir refakatçiniz olması tavsiye edilebilir. Birinci haftanın sonunda kapalı kasık fıtığı ameliyatı olan kişi araba ile seyahate çıkacak kadar iyileşmiş olmakla birlikte açık fıtık ameliyatlarında araba ile seyahet için en az 15 gün beklemelidir. İlk hafta şişlik, morluk, ağrı, sızı, kızarıklıklar, ve benzeri bazı şikayetler devam edebilir. Çoğu ameliyatın neden olduğu şikayetler olmakla birlikte doktora şikayetler iletilmelidir. Açık fıtık ameliyatlarında iyileşme süreci daha uzundur. Herhangi bir zorlama dikişlerin yeniden açılmasına neden olabilir. Bu yüzden açık ameliyatlardan sonra kişi en az 1 ay 10 kilonun üzerinde ağırlık kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Dikişlerin hava almasını sağlamak iyileşme sürecini kısaltır. Dİkişlerde tam iyileşme görülene kadar kişi pamuklu ve geniş kıyafetler tercih etmelidir. Dar ve naylonsu kıyafetler dikişlerin iltihaplanmasına neden olabilir. Ameliyattan sonraki 3. ay kişi günlük hayatına tamamen dönmüş olur. Fakat yine de karın duvarında tam iyileşme olması en az 1 sene içinde gerçekleşir. Kişiden kişiye iyileşme hızı değişkenlik gösterse de ameliyattan sonra dikkatli olmak en iyisidir. Bol su içmek hücre yenilenmesini kolaylaştıracağından bol su içmek, temiz havada gezmek, taze gıdalar tüketmek iyileşme sürecini en aza indirir. 
]]>
Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı https://www.kasik.org/kapali-kasik-fitigi-ameliyati.html Sat, 13 Oct 2018 03:26:11 +0000 Kapalı kasık fıtığı ameliyatı, yöntemi genellikle sağ ve sol kasıkta birden fıtığı olan hastalarda tercih edilir. Ancak hastanın durumu uygun olursa, diğer hastalarda da yapılabilir. Ameliyatın süresi ortalama 1 saat kadard Kapalı kasık fıtığı ameliyatı, yöntemi genellikle sağ ve sol kasıkta birden fıtığı olan hastalarda tercih edilir. Ancak hastanın durumu uygun olursa, diğer hastalarda da yapılabilir. Ameliyatın süresi ortalama 1 saat kadardır. Fakat hastanın anesteziden uyanması, odasına alınması biraz daha uzun sürebilir. Hastanın odasına çıkarılması uyanmasından sonra olur. Ameliyatın yapılma nedeni kasık fıtığının onarılması ve hastanın en kısa sürede aktivitelerini yapabilecek düzeye gelmesi içindir. Açık yöntemle yapılan kasık fıtığı ameliyatına göre, kapalı kasık fıtığını ameliyatının bazı avantajları bulunmaktadır. Ancak her hastada bu yöntem kullanılamaz.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı nasıl yapılmaktadır

Kasık fıtığı ameliyatı kapalı yöntemle yapıldığında, fıtığın olduğu bölgede açılan kesi yeri de küçük olur. Ameliyatın ardından oluşan yaradaki enfeksiyon gibi komplikasyonlarda bu nedenle azdır. Fıtık bölgesinde açılan deliklerden girilerek fıtığın oluştuğu yırtığa ulaşılır. Kamerayla bilgisayar ortamında görülen yırtık yama kullanılarak tamir edilir. Kapalı yöntemin önemli bir avantajı da derin katmanlardaki fıtıkların sağlıklı bir şekilde tamir edilmesini sağlamasıdır. Çift taraflı kasık fıtığı bulunan hastalarda da ilk düşünülen yöntem budur. Çünkü açılan kesi yerlerinden iki taraflı fıtık onarımı yapılabilir. Yama kullanılarak yapılan operasyonun ardından delikler kapatılarak işlem tamamlanır.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı kimler için uygundur
 • Çift taraflı kasık fıtığı olan hastalara
 • Fiziksel aktivitelerine fazla miktarda performans harcayan hastalar
 • Profesyonel sporcular
 • İşlerine ara veremeyecek durumda olanlar
 • Daha önceden açık yöntemle kasık fıtığı olmuş ve doku hasarı olan hastaların ikinci ameliyatı olması halinde yani tekrar fıtıklarda
 • Nadir görülen femoral fıtıklarda (Kapalı yöntemdeki yama femoral alanı tamamen örter)
 • Açık ameliyatı tercih etmeyen ve durumu uygun olan hastalar kapalı yöntemle ameliyat edilir.
Kapalı kasık fıtığı ameliyatı sonrasında

Bu yöntemle ameliyatın yapılması yaklaşık olarak bir saat içinde tamamlanır. Genellikle hastalar kapalı yöntemle yapılan ameliyatta ağrısız şekilde uyanırlar. Hastaların hemen ayağa kalkması mümkün olsa da, birkaç saat dinlenmesi daha uygundur. Hastaların ameliyatın yapıldığı akşam, bedenine uygun süspansuar giymesi ve hemşirenin desteğiyle ayağa kalkması daha uygundur. Yaklaşık ameliyattan 4 saat sonrada sulu besinlerle, su içmelerinde sorun olmaz. Daha sonra yemek yiyebilir ve taburcu işlemleri başlayabilir. Ancak çift taraflı fıtık ameliyatı yapılmışsa, hastanın yaşı ileriyse, evi uzak yerde olan hastalar bir gece hastanede kalabilir. Hastanın taburcu işlemleri sırasında ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler reçete edilir. Aynı zamanda ne zaman kontrole gelmesi hakkında bilgilendirme yapılır. Kapalı fıtık ameliyatı sırasında fıtık bölgesi yamayla onarılır. Bunların yırtık olan yere tutturulması özel vidalarla, dikişle, yapıştırıcılarla yapılır. Yaşamı boyunca bunlar hastanın bedeninde kalacağı için, kendisine bu bilgileri içeren bir rapor verilir. Raporda yamanın yerleştirildiği tabaka ve nasıl uygulandığı hakkında tüm bilgiler yer alır. Evde dinlenme sürecinde hastanın neler yapması ve yapmaması hakkında bilgilerin olduğu bir formda verilir. Hastaların 1-2 gün pansumana ihtiyacı olmaz. Sonraki pansumanda kontrolde yapılır. Daha sonraki kontrolde 3-6 aylık periyotlarda, ardında yılda bir yapılır.
]]>
Sol Alt Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/sol-alt-kasik-agrisi.html Sat, 13 Oct 2018 03:26:32 +0000 Sol Alt Kasık Ağrısı, kasık ağrısı her cins ve her yaştan insanın maruz kalabileceği ve çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilecek bir sağlık problemidir. Sol alt kasık ağrısı her zaman ciddi bir rahatsızlığın belirtisi Sol Alt Kasık Ağrısı, kasık ağrısı her cins ve her yaştan insanın maruz kalabileceği ve çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilecek bir sağlık problemidir. Sol alt kasık ağrısı her zaman ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmayacağı gibi çok ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Erkek, kadın veya çocuklarda görülebilir. Kasık ağrısı sol tarafta olduğu gibi sağ tarafta yada aynı anda her iki kasıkta da hissedilebilir.

Bayanlarda Sol Kasık Ağrısı ve Sebepleri
Bayanlarda sol alt kasık ağrısı genelde idrar torbası, üreme sistemi ve bağırsaklarda ortaya çıkan problemler sebebiyle meydana gelir. Gebelik dönemi ile adet döneminde sol alt kasık ağrısı için bir sebeptir. Kadın hastalıkları arasında sol alt kasık ağrısı en çok rastlanılan bir sağlık sorunudur. Bazı zamanlar ağrı birdenbire başlar gitgide şiddetlenerek devam eder. Birden başlayan ve çok şiddetli olan sol alt kasık ağrısı akut kasık ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Bazı durumlarda ise sol alt kasık ağrısı uzun süre devam ederek kadına oldukça zor günler yaşatır. Uzun süreli devam eden sol alt kasık ağrısı kronik kasık ağrıları olarak da adlandırılır. Sol alt kasık ağrısı jinekolojik bir sebebe bağlı olarak gerçekleşiyorsa bayanın kendiliğinden gebe kalmasını engeller. Kasık ağrısı hangi tarafta olursa olsun bayan kısırlık problemi ile karşı karşıya kalabilir. Sol alt kasık ağrısı farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Altta yatan sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Bayanlarda sol alt kasık ağrısı sebepleri;
 • Hamilelik dönemi
 • Dış gebelik
 • Adet dönemi
 • Miyom
 • Yumurtalık kistleri
 • Endometrit
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Endometriozis
 • Bağırsak iltihabı
 • Apantisit
 • İskelet sistemine ait sorunlar olarak sıralanabilir
Erkeklerde Sol Alt Kasık Ağrısı
Erkeklerde görülen sol alt kasık ağrısı birçok sebepten dolayı ortaya çıkar. Ayrıca farklı rahatsızlıklarında belirtisi olabilir. Erkeklerde oluşan kasık ağrısı her iki kasıkta da aynı anda hissedilebilir. Ağrı yürüme güçlüğü ve günlük yapılan aktiviteler de kısıtlama gibi çeşitli birçok soruna yol açar. Sol alt kasık ağrısı birçok sebebe bağlı gelişir. Sebebe yönelik tedavi uygulanır. Erkeklerde sol alt kasık ağrısı sebepleri;
 • Kası alınan darbe
 • Kas gerilmeleri
 • Hidrosel
 • Lenf bezi şişmesi
 • Testis torsiyonu
 • Kasık fıtığı
 • Orşit
 • Böbrek taşları
 • Testis tümörü
 • Epididimit
Erkeklerde görülen sol alt kasık ağrısı genelde kasık fıtığı belirtisi olarak ortaya çıkar. Sol tarafta hissedilen ağrılar ayrıca kalın bağırsak sebebiyle idrar yolları ile ilgili veya idrar torbası ağrısı sebebiyle meydana gelebilir.
]]>
Kasık Yağları Nasıl Erir https://www.kasik.org/kasik-yaglari-nasil-erir.html Sat, 13 Oct 2018 06:31:13 +0000 Kasık yağları nasıl erir, kasık yağları bölgesel yağlardır. Diyet yapan birçok kişi bölgesel yağları eritmede zorluklar çekmektedir. Kasık yağlarını eritmek için diyetin yanında egzersiz yaparak ta desteklemelisiniz. Yap Kasık yağları nasıl erir, kasık yağları bölgesel yağlardır. Diyet yapan birçok kişi bölgesel yağları eritmede zorluklar çekmektedir. Kasık yağlarını eritmek için diyetin yanında egzersiz yaparak ta desteklemelisiniz. Yapacağınız egzersizler kasık bölgesindeki yağları eritmeye uygun olmalıdır. Örneğin yürüyüş yapmak, bisiklete binmek gibi. Kasık yağları eritmek zordur. Özellikle kadınlarda kasık bölgesindeki yağlar başlıca sorundur. Hamilelik döneminde daha çok yağlanma olmaktadır. Kasık yağlanması cinsel hormonlarında azalmasına neden olmaktadır. Kasık yağlanması vücudun organları korumak içinde yaptığı bir olaydır. Fakat beslenme tarzımdan dolayı bu fazlaya kaçabilmekte ve yağlanmaya neden olabilmektedir. Vücudun oluşturduğu ya dokusu bizim beslenme tarzımızdan dolayı ya da başka faktörlerden dolayı asıl amacını bırakarak hem sağlığınıza zarar vermeye hem de estetik güzelliği bozmaktadır. Diyet ve egzersize ek olarak kasık yağlarından cerrahi işlemle de kurtulmanız mümkündür. Fakat bu en son çare olarak düşünülmelidir. Kişilerin yaşları arttıkça yağlanma da artmaktadır. Kasık yağlanması fark edildiği zaman hemen uzman bir doktorla görüşülmeli ve diyetle egzersize başlanmalıdır.

Kasık yağları nedenleri
 • Dikkatsiz beslenme
 • Genetik faktörler
 • Hamilelik
 • İnsülin direnci
 • Tiroid bezlerinin hızlı ya da yavaş çalışması
 • Fazla hareketsiz bir yaşama sahip olmak
Kasık yağları nasıl eritilir

Kasık yağlarını diyet yaparak eritebilirsiniz. En önemlisi sadece diyet yapmak değildir. Yürüyüş ve bisiklet sürmek kasık yağlarını eritmek için iyi bir egzersizdir. Diyetinize ek olarak da egzersiz yapmanız daha iyi bir sonuç almanızı ve hızlı bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Bazı kasık yağlarından da kurtulmak için kullanılan cerrahi yöntemler mevcuttur. Cerrahi işlemle de kasık yağlarınızdan kurtulmanız mümkün.
]]>
Sol Kasık Üstünde Ağrı https://www.kasik.org/sol-kasik-ustunde-agri.html Sat, 13 Oct 2018 14:28:51 +0000 Sol kasık üstünde ağrı, kasık gerginliğinden testis kanserine kadar bir çok nedenler ile ortaya çıkabilir. Kasık ağrıları çoğunluk ile fiziksel aktivite ya da ağır işler yapma sonucuna bağlı olarak görülür. Kasık bald Sol kasık üstünde ağrı, kasık gerginliğinden testis kanserine kadar bir çok nedenler ile ortaya çıkabilir. Kasık ağrıları çoğunluk ile fiziksel aktivite ya da ağır işler yapma sonucuna bağlı olarak görülür. Kasık baldırlar ve mide arasında yerini alan karnın son bulduğu alanda bacakların yerini aldığı bölge olarak tanımlanır. Bu bölgede kaslar gerildiği ya da zorlandığı süre içinde ağrıların oluşumu engellenemez. Bu gibi durumlara dikkat edilmelidir. Bu hareketler ile birlikte bunlar haricinde oluşan ani arılar var ise bunların seyri ve aralıkları da takip edilerek en kısa zamanda aksi bir durum var ise doktora danışılmalıdır. 

Sol kasık üstünde ağrıların kadınlarda ortaya çıkmasının sebepleri

Sol kasık üstünde ağrı, bazen küçük olan bazen de çok fazla ciddiye alınması gereken problemler olarak karşımıza çıkabilmektedir. Kadınlarda ve erkekler de de görülebilecek olan kasık ağrılarının nedenleri birbirinden çok farklı olabilir. Kadınlar için adet döneminde görülebilecek olan sol kasık üstünde ağrı normal olarak nitelendirilir. Bu ağrıların sebebi yumurtalıklarda var olan kistler den kaynaklanabilir. Eğer ağrılar çok rahatsız edici durumda ise muayeneden geçilmelidir. Çok şiddetli ağrıları yaşanıyor olması kistlerin patlama boyutuna gelmiş olmasına işaret edebilir.Dış gebelik, düşük, rahim ağzı iltihabı, rahim kanseri, rahim ağzında daralma, rahim dönüklüğü, gebelik, yumurtalık burkulması, spiral ile ilgili problemler, miyomlar gibi üreme organları ile alakalı nedenlerle de görülebilir.  Kadınlarda ağrının sebebi üreme organları nedeni ile oluştuğu konusunda bir tereddüt var ise mutlaka jinekolog uzmanına başvurulmalıdır. Kadınlar için görülebilecek olan sol kasık üstünde ağrı sebepleri sadece kadın hastalıkları ile kaynaklanmayabilir. Bel fıtığı, bağırsak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, apse, iskelet bozuklukları, zorlayıcı hareketler yapmak, ağır eşya kaldırmak, spor sırasında yapılan yanlış hareketler gibi sebeplerden de oluşabilir. Eğer ağrılar altı aydan daha fazla süredir devam ediyor ise bu durumda ihmal edilmemesi gereken bir sorun var demektir. Her ne olursa olsun doktor kontrolünden her ay geçilmesinde yarar vardır. 

Sol kasık üstünde ağrı oluşmasının erkeklerde görülen sebepleri

En çok görülen nedenlerinin başında spor yaparken fiziksel aktiviteye bağlı olarak görülmektedir. Özellikle futbol, koşu gibi spor ile ilgilenen kişilerin kas zorlamalarına bağlı olarak sol kasık üstünde ağrı daha fazla görülmektedir. Testis iltihaplanması, testis kanseri, böbrek taşı, bursit, kasık fıtığı, orşit, sinir sıkışması, tendon iltihabı, irar yolu enfeksiyonu hastalığın diğer sebeplerinden bir kaçıdır. Kasık ve testis farklı alanlarda olmasına rağmen testislerde görülen iltihaplanma sol kasık üstünde ağrıya neden olabilir. 

Görüldüğü üzere sol kasık üstünde ağrı ya bir çok neden dahil olabilir. Görülen ağrının nedenine ve şiddetine bağlı olarak kadınlarda ve erkeklerde bir çok tedavi yöntemi uygulanabilir. Kasık ağrıları çok şiddetli ise çok fazla geciktirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Banyo https://www.kasik.org/kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi-banyo.html Sat, 13 Oct 2018 17:00:42 +0000 Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Banyo, Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında kişi 24 saat içinde taburcu edilir. Açık fıtık ameliyatlarında 48 saat sonra dikişler kaynamış kabul edildiğinden banyo yapılmasında bir sakın Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Banyo, Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında kişi 24 saat içinde taburcu edilir. Açık fıtık ameliyatlarında 48 saat sonra dikişler kaynamış kabul edildiğinden banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Fakat yine de ameliyatın türü ve yöntemi gibi bazı faktörler banyo zamanını değiştirebilir. Doktorun önerdiği zaman diliminden önce banyo yapmanız açık dikişler üzerinde iltihaba ya da sulanmaya neden olabilir.  Kasık fıyığı ameliyatları sırasında bazı durumlarda dren adı verilen bükülgen tüpler kullanılmaktadır. Drenler sökülmeden banyo yapılması önerilmez. İltihap varlığında iltihap kuruyana kadar banyo yapılması önerilmez. 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Banyo İçin tavsiyeler
 • Ameliyat sonrası kullanılan su geçirmez bantlar çok büyük olmayan cerrahi kesiklerde banyo yapılırken kullanılmaktadır. Eğer ki kasık fıtığı ameliyatı sonrası cerrahi kesik çok geniş bir alanı kaplamıyorsa bu bantları kullanarak banyo yapabilirsiniz. Fakat bu bantları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız ve onun onayını almanız gerekmektedir. Op-site drape adı verilen bu bantlar ince bir tabaka olup naylona benzer. Cerrahi operasyonun gerçekleştiği alana sarılarak bu bölgenin su almasını engeller. Duşun altına girmeden önce iyice deriye yapıştığından emin olmak gerekir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz. 
 • Su geçirmez spreylar, yine doktor tavsiyesi ile kullanılan bu ürün, banyodan önce açık ameliyatın yapıldığı yüzeye sıkılır, kuruduğunda bölge üzerinde naylon bir tabaka varmış gibi bölgeyi sarar. Tamemen kuruduktan sonra kesinlikle su geçirmez. Banyodan sonraki bir gün içerisinde kendi kendine pul pul dökülür. Pul pul dökülüyor olması birçok kişi için rahatsızlık verdiğinden çok kullanılan bir yöntem değildir. Özellikle geniş alanlardaki kesiklerde önerilmez. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz. 
 • Ameliyat sonrası banyo yapmaya başlayan kişiler dikiş yerlerini zedeleyecek şekilde liflenmemelidir, banyo sırasında doktorun önerdiği sabunlar kullanılmalıdır. Bölgeyi tahriş edebilecek ürünlerin kullanılmaması gerekir. 
 • Geniş cerrahi kesiklerin olduğu kasık fıtığı ameliyatlarında tek başına banyo yapmak ilk hafta sakıncalı olabilir, yakınlardan biri (anne-eş vs) yakınmaya yardım etmelidir.  
 • Banyo suyu aşırı sıcak ya da soğuk olmamalıdır.
 • Eski usul bir tas yardımı ile yıkanan kişiler bu süreçte duş yöntemini kullanmalıdır.  
]]>
Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/erkeklerde-sol-kasik-agrisi.html Sat, 13 Oct 2018 18:47:12 +0000 Erkeklerde sol kasık ağrısı, bulunduğu bölgeye bağlı oluşan kasık fıtığı gibi nedenler ile kaynaklanabileceği gibi, kas yırtılmaları, iltihaplanmalar, enfeksiyonlar ile de görülebilir. En fazla görülme nedeni ise fiziksel Erkeklerde sol kasık ağrısı, bulunduğu bölgeye bağlı oluşan kasık fıtığı gibi nedenler ile kaynaklanabileceği gibi, kas yırtılmaları, iltihaplanmalar, enfeksiyonlar ile de görülebilir. En fazla görülme nedeni ise fiziksel ve zorlayıcı aktivitelerdir. Yapılan spor hareketlerine bağlı olarak kas yırtılması, kas zedelenmesi gibi durumlarla erkeklerde sol kasık ağrısı yaşanabilir. Bazen fiziksel aktivitelere bağlı olmadan kasık bölgesinde ani şekilde başlayan ağrılarda görülebilir. Bu ağrıların bir çok nedeni olabilir. Ağrının oluşmasına neden olan rahatsızlığı bulmak için doktor gözetimi gerekmektedir. Çeşitli tahlillerle doktorun tanısı konularak sebepleri ve tedavi yöntemleri incelenebilir. 

Erkeklerde sol kasık ağrısı en çok yaşadıkları problemlerdendir. Kadınlara oranla kasık ağrısı erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Erkeklerde kasık problemlerinin sebeplerinden birisi kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı da kadınlara oranla çok daha fazla görülmektedir. Fıtığın iriliğine göre ağrının derecesi de değişir. Kasık fıtığı ortaya çıkan şişlikle tanısı konulabilen bir hastalıktır. İdrar yolu enfeksiyonu, kasıkta ağrıya neden olurlar. Enfeksiyonun ilerlemesine bağlı olarak hastalığın üst idrar yollarına ilerlemesi kasık ağrılarının daha fazla şiddetlenmesine neden olmaktadır. Gaz sıkışması, idrarın tutulması kasık bölgesinde kasılmayla birlikte erkeklerde sol kasıkta ağrıya neden olabilir. İç organlarda meydana gelen deformeler, mide rahatsızlıkları ağrılara neden olan diğer etmenlerdir. Kalça ve kemik problemlerinin olması da kasıklarda ağrıya neden olur. Kireçlenme, dejenerasyon ilerleyen yaşlarda oldukça görülen bir problemdir. Bunlar ileri ki yaşlarda çoğunlukla kasıklara etki ederek ağrı oluşmasına neden olabilir. Erkeklerde sol kasık ağrısına neden olabilecek başka sıkıntı ise testis tümörüdür. Testis tümörünün olması idrara çıkma esnasında ağrılara ve sancılara neden olabilir. Lenf bezlerinin iltihaplanması ağrısı şiddetli olan bir hastalıktır. Erkeklerde sol kasık ağrısı sebeplerinden biri de lenf bezleri iltihaplanmasıdır. Böbrek taşları idrar yolunu kapatır ise idrarın geçişi sırasında ağrılara neden olur. 

Erkeklerde sol kasık ağrısı durumunda doktora ne zaman gidilmelidir
 • Sırt ve göğüs bölgesinde de ağrılar var ise
 • Mide bulantısı, ateş, titreme ya da idrarda kan bulunması durumunda 
 • Ani gelişen sancılı testis ağrılarda 
 • Uzun süredir var olan ağrılarda 
 • Bir kaç günden fazladır devam eden testis ağrılarında 
 • Testis etrafında ağrı ve şişme varsa çok gecikmeden doktora başvurulmalıdır. 
Tedavi yöntemleri nelerdir

Ağrıların sebebi fiziksel aktivitelerin yarattığı etkilerden olduğu biliniyor ise evde bulunan ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrılı olan bölgeye yarım saat kadar buz torbası konulabilir. Basit bir yöntem ile ve cerrahi müdahaleyle iyileştirilebilecek olan sol kasık ağrısının teşhisi için tedaviden önce uzman bir doktora başvurulmalıdır. 
]]>
Sol Kasıkta Sancı https://www.kasik.org/sol-kasikta-sanci.html Sat, 13 Oct 2018 23:50:08 +0000 Sol Kasıkta Sancı, genel olarak en çok kadınlarda görülen ve yumurtalıklarda doğrudan oluşan kistlerden veya idrar yoluna bağlı olarak iltihab sebebiyle etkisini gösterebilir. Sol tarafta oluşan kasık sancısı, kadınlarda genel Sol Kasıkta Sancı, genel olarak en çok kadınlarda görülen ve yumurtalıklarda doğrudan oluşan kistlerden veya idrar yoluna bağlı olarak iltihab sebebiyle etkisini gösterebilir. Sol tarafta oluşan kasık sancısı, kadınlarda genellikle hamilelik belirtisi olarak da görülebilir. Kadınların birçoğunda görülen bu sancı, tek bir nedene bağlı olarak gelişmez. Genel olarak en büyük bağlı olduğu nedenler, kadın üreme organları ve kadın hastalıkları olarak bilinen ağrılar, bağırsak ağrıları, idrar yollarında enfeksiyonların görülmesi, gebelik veya adet döneminde oluşan sancı çeşidi olarak görülebilir. Genellikle bu tür ağrılar akut veya kronik olabilir. Bu durum kadınlarda çok sık görülse bile, erkeklerde de çok nadir olarak görülmektedir. Erkeklerde de çok farklı nedenlere bağlı olarak etkisini göstermektedir. Erkeklerde genellikle meydana gelen sol kasıkta sancı olayı, yumurtalıklarda oluşan varikosel, çok sancılı fıtık, döl yolunda oluşan iltihab, farklı olarak testis torsiyonu, hidrosel, testis içine bulunan tümör gibi farklı nedenlerle ortaya çıkar.

Sol Kasıkta Oluşan Sancının Başlıca Nedenleri
 • Kadınlarda üreme yollarında meydana gelen rahim, yumurtalık ile ilgili tüm enfeksiyonların ve iltihapların olması başlıca neden olan faktörler arasında yer alır.
 • Yumurtalıkta kistlerine doğrudan bağlı olarak oluşan kistlerin sürekli patlaması veya ters yöne doğru burkulması ile oluşan ağrılar neden olur.
 • Adenomyozis, endometriozis, fıtık, dış gebelik oluşumu, mesane enfeksiyonu ve apandisit sorunlarının olması sol kasıkta sancı oluşmasına etki eden faktörler arasında doğrudan yer alır.
 • Özellikle hem kadınlarda hemde erkeklerde idrar yollarında doğrudan oluşan taş ve idrar yolu enfeksiyonu oluşması etki eder.
 • Anne adaylarının isteyerek veya mecbur kaldıkları sezaryen doğumunun yapılması neden olur.
 • Hamile anne adaylarının bebek düşük durumu yaşamaları veya düşük riski oluşturan kanamaların direk olarak kasıkta sancıya neden olduğu bilinmektedir.
 • Bağırsak sendromu yaşayan kişilerde oldukça sık görülür.
 • Adet döneminde yaşanan çok şiddetli olan sancılar neden olur
 • Rahim ağzında daralma olması sebebiyle sol kasıkta sancı görülür.
 • Bazı organlarda sarkma olayının görülmesi de etki etmektedir.
 • Karın ameliyatı geçiren kişilerde bu durum oldukça sık görülür
 • Kronik olarak kabızlık problemi yaşayan kişilerde de görülür
 • Kas, iskelet şekli, bel fıtığı ve bu bölgelerdeki sinirlere bağlı olarak oluşan patolojiler oldukça etki etmektedir.
 • Kişilerde oluşan bazı psikolojik bozukluklara bağlı olarak, uyku problemlerinin yaşanması ve depresyon durumları sol kasıkta sancı nedenleri arasında yer alır.
 • Bağırsaklarda oldukça fazla incelme görülmesi, bu incelme sol kasıkta doğrudan kolon hastalığına bağlı olarak çok fazla ağrı ve sancılanmalara sebep olmaktadır.
 • Lenf bezleri, kasık bölgesi lenf bezlerinin çok hızlı bir şekilde iltihaplanması veya şişme durumunun görülmesi bu bölgede ağrılara çok fazla neden olmaktadır.
 • Kasık fıtığı özellikle erkeklerde çok sık görülen nedenler arasında yer alır. Bu sebepten dolayı sol kasıkta sancı oldukça giderek artış gösterir.
]]>
Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası https://www.kasik.org/kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi.html Sun, 14 Oct 2018 00:17:09 +0000 Kasık fıtığı ameliyatı sonrası; Kasık fıtığı ameliyatı olan kişilerin bir çoğunun korkusu ameliyat sonrası bir takım rahatsızlıklar yaşamaktır. Aslında kasık fıtığı ameliyatı sonrasında dikkat edilirse korkulacak Kasık fıtığı ameliyatı sonrası; Kasık fıtığı ameliyatı olan kişilerin bir çoğunun korkusu ameliyat sonrası bir takım rahatsızlıklar yaşamaktır. Aslında kasık fıtığı ameliyatı sonrasında dikkat edilirse korkulacak hiç bir şey yoktur. Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında ilk iki gün yaranın üzeri kapalı kalmalıdır. Pansuman yapıldıktan sonra mutlaka üzeri kapatılmalı ve her hangi bir akıntı iltihap veya kanama görülürse mutlaka doktora baş vurulmalıdır. İki günün sonunda yaranın üzeri açılıp pamuklu kıyafetler giyilmelidir. Terletecek sentetik kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca yaranın üzerine doktorun tavsiye ettiği krem haricinde bir şey sürmemek gerekmektedir. Ayrıca banyo yapılabilinir. Yaranın bulunduğu bölgeyi sürtünmekten uzak durulmalıdır. Ayrıca Kasık fıtığı ameliyatı sonrası ilk üç gün ağrı kesici kullanılmasında fayda vardır. Herhangi bir iltihap durumu görülmediği taktirde antibiyotik kullanılması çok tavsiye edilmemektedir. Ayrıca ameliyat dikişleri kendiliğinden eriyen ve içten yapıştırma şeklinde yapılmış ise ameliyat sonrasında dikiş aldırmaya gerek yoktur. 

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler; İlk olarak ameliyat sonrası çalışan insanların en az 5 gün yatak istirahati yapmasıdır. Yatak istirahati sırasında gün içerisinde 2 saat yatıp 15 dakika küçük adımlarla odanın içerisine yürümekte fayda vardır. İlk iki hafta kasıkta herhangi bir gerilmeye sebep olabilecek hareketlerden uzak durmak gerekmektedir. Buna örnek olarak cinsel birliktelik ve araba kullanmaktır. En azından iki hafta bu eylemlerden uzak kalmak gerekir. Bunların yanı sıra kasık fıtığı sonrası en az bir ay boyunca ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca aniden eğilip kalkmakta oldukça sakıncalıdır. 5 günden sonra günlük aktivitelere dönülmesinde hiç bir sakınca yoktur. Fakat soğuk algınlığı ve girip gibi sonu öksürüğe bağlı olan bir takım hastalıklara dikkat edilmesi gerekmektedir. Gıcık tutmaya ve aşırı öksürüğün neden olabileceği zorlamalar sonucunda dikişlerde gerilme veya atma gibi sonuçlar görülebilir. 

Kasık fıtığı sonrası spor; Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında kişiler hemen normal hayatlarına dönmek istemektedir. Bundan kasıt ameliyat öncesinde yapmış oldukları bir takıp egzersiz ve sporlarına aynı şekilde devam etmek isteğindedirler. Fakat kasık fıtığı ameliyatı sonrasında ağır egzersiz ve spor yapmaktan kaçınılmaktadır. Özellikle ağırlık kaldırmak kaçınılması gereken sporların başında gelmektedir. İlk iki haftanın sonunda ritmik yürüyüşler yapmakta fayda vardır. Ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyon oluşmaması sonucunda yaklaşık 1,5 ayın sonunda tekrar spora başlanabilir. 

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası beslenme; Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında gaz problemi yaşamak için ayrıca kabız olmaktan kaçınmak için beslenmeye özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle ilk günlerde çeşitli meyvelerle hazırlanmış içerisinde kabuk tarçın eklenmiş kompostolar tüketmekte fayda vardır. Lifli meyveler tüketmekte kabızlığı önlemeye faydalı olacaktır. Gaz veya kabızlık esnasında herhangi bir zorlama sonucu dikişlerde zorlama veya açılma oluşabilir. Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında doktorunuzun verdiği herhangi bir perhiz yok ise üç gün sonunda normal beslenmeye geçilebilir. 
]]>
10 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/10-haftalik-gebelikte-kasik-agrisi.html Sun, 14 Oct 2018 20:16:16 +0000 10 haftalık gebelikte kasık ağrısı: normal karşılanan bir durumdur. Vücutta hamilelik nedeni ile oluşan değişiklikler ve büyüyen rahim kasık ağrısı oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle çoğu zaman tehlike arz eden bir dur 10 haftalık gebelikte kasık ağrısı: normal karşılanan bir durumdur. Vücutta hamilelik nedeni ile oluşan değişiklikler ve büyüyen rahim kasık ağrısı oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle çoğu zaman tehlike arz eden bir durun değildir. 10 haftalık gebelikte kasık ağrısı şikayeti ile bir çok anne adayı doktora başvurmaktadır. Fakat çoğu zaman tedavi tavsiyelerle yapılmaktadır. Doktor tarafından çoğu zaman ilaç tedavisi uygun görülmez. Anne adayında ki kasık ağrısının şiddetli olması nadir durumlarda ilaç tedavisi gerektirir. Anne karnındaki bebeğin sağlığı düşünülerek anne adayına ilaç tedavisi yerine daha doğal besinler ve anne adayının ufak yürüyüşler yapması tavsiye edilir. Ayrıca kasık ağrısı tek taraflıysa gece uyurken  tarafa yatılmaması önerilebilir. Büyüyen rahmin veya diğer nedenlerin sebep olduğu kasık ağrısı hamilelik boyunca kendini tekrar edebilir. Bazende zaman zaman kaybolur zaman zaman hissedilir bir ağrıya neden olur. Fakat anne adayının doğumundan sonra bu problemin kaybolacağını bilmesi gerekir. 10 haftalık gebelikte kasık ağrısı aşırı şiddetliyse ve kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa mutlaka doktora gitmenizde fayda vardır. Doktor gerekli muayene ve tahlilleri yaptığında kasık ağrısının neden şiddetli bir şekilde anne adayında var olduğunun nedeni öğrenilebilir.

10 haftalık gebelikte kasık ağrısını azaltmak veya önlemek için yapılması gerekenler:
 • Anne adayı çok uzun süre oturur vaziyette kalmamalı
 • Anne adayı çok uzun süre  ayakta kalmamaya dikkat etmesi gerekir. 
 • Küçük ve yorucu olmayan sporlar tercih edilmelidir. Gebeliğin ilk günler ve ilk aylarında günde sadece 10 dakika spor yeterli gelmektedir. 
 • Gece uyurken rahat edebileceğiniz bir ortam hazırlamalısınız kendinize.
 • Gün içerisinde ılık doğal meyve suları tercih etmelisiniz.
 • Gece yatarken ılık süt veya ılık su içebilirsiniz.
 • Gebelik nedeni ile kusma yaşıyorsanız zorlanmak kasık ağrısı nedenleri arasında yer alabilir.  Kusmayı engellemek için hafif kraker tarzı yiyecekler yanınızda taşıyabilirsiniz.
]]>
Kasık Lenf Bezi https://www.kasik.org/kasik-lenf-bezi.html Mon, 15 Oct 2018 10:34:39 +0000 Kasık lenf bezi: Lenf bezleri vücudumuzun her yerini sarmış vaziyettedir. Boyunda, koltuk altlarında, kasıkta, kulak arkalarında ve daha birçok yerde lenf bezleri bulunmaktadır. Lenf bezleri bağışıklık sisteminin bir parçasıd Kasık lenf bezi: Lenf bezleri vücudumuzun her yerini sarmış vaziyettedir. Boyunda, koltuk altlarında, kasıkta, kulak arkalarında ve daha birçok yerde lenf bezleri bulunmaktadır. Lenf bezleri bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. lenf bezlerinin görevleri vücudu zararlı olan her şeye karşı muhafaza etmeleridir. Vücuda zararlı bakteri enfeksiyon ve hastalık girdiğinde lenf bezleri bu problemle savaş haline girerler. Bu savaş sırasında bazen şişerek büyüdükleri gözlemlenir. Bu durum o bölgede veya komşu organlarda bir problem olduğunun bir bildirisi gibidir. Bu nedenle kişide çoğu zaman tıbbi müdahale gereklidir. kasık lenf bezleri büyüdükleri zamanda yine aynı konu söz konusudur. vücudun o bölgede bir problem yaşadığının bir işareti olan kasık lenf bezleri şişmesi kişiye bir nevi mesaj verir. Kasık lenf bezinde büyüme gözlemleyen kişinin hemen zaman kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Fakat büyüyen kasık lenf bezi yakınlarında herhangi bir kazadan kaynaklanan açık yara varsa kasık lenf bezinin enfeksiyondan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Lenf bezi şişkinliği çoğu zaman tehlikeli hastalıkların habercisi olarak bilinir. Vücutta tümör oluşumu belirtileri arasında lenf bezi büyümesi olduğu için kişi bu konuda çok dikkatli olmalıdır.

Kasık lenf bezi enfeksiyondan kaynaklı büyümesi:
 • Şişkinliğin üzerinde kızarıklık olur.
 • İltihaplanma dışarıdan görülebilir.
 • Şişkinlik 1 cm çapından daha küçüktür.
 • Şişkinliğin üzerine basıldığında acı hissedilir.
 • Şişkinlik yumuşaktır.
 • En fazla 1 haftadan sonra kendiliğinden iyileşme gösterir.
Kasık lenf bezi tümörden dolayı büyümesi:
 • Şişkinlik lastik kıvamında ve serttir
 • Şişkinliğin üzerinde iltihap veya kızarıklık olmaz.
 • Büyüme yaygın bir şekilde gerçekleşir ve 1 cm çapından daha büyüktür.
 • Büyüyen kasık lenf bezi 2 haftayı aşkın bir süredir var olmuştur ve iyileşme göstermeden bekler.
Kasık lenf bezinde yaşanan sorunlar tedavi edilebilmektedir. Fakat tedavi kişiden kişiye değişmektedir. Kasıktaki lenf bezinde ne problem varsa tedaviye bu yönde yol verilir. Lenf bezinde yaralanma varsa tedavisi farklıdır veya lenf bezinde şişkinlik gözlemleniyorsa tedavisi farklıdır. Sadece hastanın bilmesi gereken kasık lenf bezinde bir problem yaşanıyorsa bu problem başka hastalıkların belirtisi olabileceği için ihmal edilmeden doktor müdahalesi gerektiğidir.
]]>
5 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/5-aylik-hamilelikte-kasik-agrisi.html Tue, 16 Oct 2018 04:39:58 +0000 5 aylık hamilelikte kasık ağrısı: bir çok nedenle oluşmaktadır. Fakat bu nedenlerin hepsi gebeliğe bağlıdır. Bu nedenle çoğu zaman kasık ağrısı doğal olarak karşılanır. 5 aylık hamilelikte kasık ağrısı olağan ve ol 5 aylık hamilelikte kasık ağrısı: bir çok nedenle oluşmaktadır. Fakat bu nedenlerin hepsi gebeliğe bağlıdır. Bu nedenle çoğu zaman kasık ağrısı doğal olarak karşılanır. 5 aylık hamilelikte kasık ağrısı olağan ve olması gereken bir durum gibi karşılanmaktadır. Ağrı çok şiddetli değilse anne adayının çoğu zaman kendi yöntemleri ile kasık ağrısını dindirmeye çalışması gerekmektedir. 5 aylık hamilelikte kasık ağrısı rahimin büyümesi ve gebelik belirtileri dışında bebeğin karında büyümesi ve anne adayının karın içinde ağırlığa neden olduğu için kaynaklanmaktadır. Anne adayının bebeğin ağırlığını taşıması kasıkta ağrı oluşmasına neden olur. 5 aylık hamilelikte kasık ağrısı nedenleri anormal bir durum olmadığı sürece sebepleri belli olduğu için çoğu zaman anne adayına duruş pozisyonları ile alakalı tavsiyelerde bulunulur. Ayrıca anne adayının beslenmesinde ve spor konularında dikkatli olması gerektiğini anlatan konuşmalar yapılır. Doktor muayenesinde anormal ve çok şiddetli ağrıyla karşılaşmadığı sürece size ilaç reçete etmeyebilir. Bunun nedeni anne karnındaki bebeğin ilaçtan etkilenmemesi ve anne karnında ilaç etkilerinden uzak olarak gününü doldurmasını sağlamaktır.

5 aylık hamilelikte kasık ağrısını hafifletmek için yapılması gerekenler:
 • 1 porsiyonda tıka basa yemek yiyerek doymak kasık ağrısı oluşmasına neden olan faktörler arasındadır. Bu nedenle küçük porsiyonlar tercih etmek gerekir. Az ve sık yemek yemek anne adayının ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Bol sıvı tüketilmesi gerekir. Fakat bir anda bütün sıvıyı almak doğru olmaz. Yudumlayarak azar azar doğal meyve suları ve sade su tercih etmek gerekir.
 • Temiz havada yapılacak kısa süreli yürüyüşler anne adayına iyi gelebilir. Küçük ve yorucu olmayan hareketlerle spor yapmak gerekir. anne adayı yorulduğunda hemen oturarak dinlenmelidir.
 • Anne adayının olması gerekenden fazla yorulması kasık ağrısına neden olan unsurlar arasındadır. Bu nedenle anne adayının çok fazla ayakta kalması ve yorucu hareketler yapması tavsiye edilmez.
 • Anne adayının sağlıksız besinlerden kaçınması gerekir. Ayrıca gaz yapan besinlerden de uzak durması gerekir. Anne adayının gaz yapan besinler tercih etmesi kasık ağrısının tetiklenmesine neden olabilir. Bu nedenle alınan besinlere dikkat etmekte fayda vardır.
 • Anne adayının otururken sırtına mutlaka yastık koyması gerekmektedir. Belin arkasına alınan destek anne adayının yükünü hafifletir ve ağrılarının azalmasına fayda sağlar.
 • Anne adayının çok fazla hareketsiz ve aynı pozisyonda kalmaması gerekir. Devamlı duruş pozisyonun değiştirilmesi gerekir. Bu hareketlilik anne adayının hem kasıkta hemde farklı bölgelerde var olan vücut ağrılarının son bulmasına yardımcı olacaktır.
]]>
Sağ Kasıkta Beze https://www.kasik.org/sag-kasikta-beze.html Tue, 16 Oct 2018 15:41:51 +0000 Sağ Kasıkta Beze, genellikle birçok kişide görülen bir durumdur. Fakat genel olarak ençok ileri yaştaki insanlarda oldukça fazla meydana gelmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça fazla meydana gelen bu durum olduk Sağ Kasıkta Beze, genellikle birçok kişide görülen bir durumdur. Fakat genel olarak ençok ileri yaştaki insanlarda oldukça fazla meydana gelmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça fazla meydana gelen bu durum oldukça son derece ciddi durumlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple sağ kasık üzerinde oluşan beze en kısa sürede tıbbi olarak uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Aksi taktirde oluşacak kötü huylu olarak bilinen bir tümör bile beze oluşumuna doğrudan neden olacaktır. Sağ kasıkta oluşan bu beze, hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça aynı özellikle meydana gelmektedir. Bunun en önemli sebebi ise, hem kadınlarda hem de erkeklerde kasık tarafında çok yoğun olarak lenf bezlerinin olmasıdır. İnsan vücudunun birkaç bölgelerinde lenfler çok yoğun olarak bulunur. Bu sebeple bezeler daha çok lenf bezlerinin biraz daha çok yoğun olduğu bölgelerde oluşum gösterir. Sağ kasık bölgesinde çok yoğun olarak bulunan lenf bezleri, normal şartlarda hiçbir şekilde ele doğrudan gelmezler. Fakat bazı anormal durumlarda normal yolla insanlarda meydana gelen lenf bezi şişmesi veya lenf bezi iltihaplanması durumunda kişilerde hızlıca  beze oluşumu doğrudan meydana gelmektedir. Kasıkta oluşan bu bezelerin oldukça büyük bir kısmı bu duruma bağlı olarak hızlıca ortaya çıkar. Bu durumun haricinde ise ayrıca insanlarda farklı olarak daha birçok nedene bağlı beze oluşumları görülmektedir. Bu gibi durumlarda hasta kişinin dikkat etmesi gereken oldukça çok önemli durum, sağ kasıkta oluşan bezenin hangi şekilde ağrıya veya yakınlarındaki organlarda da doğrudan ağrıya sebep olup olmamasıdır. Oluşan bu bezelerin birçok farklı nedeni bulunmaktadır.

Sağ Kasıkta Beze Oluşumuna Neden Olan Faktörler
 • Özellikle kişilerde çok uzun süreli kullanımı olan tıbbi veya bitkisel ilaçlar lenf bezlerine doğrudan etki ederek sağ kasık bölgesinde beze oluşumuna çok fazla neden olabilir. 
 • Bazen farklı olarak insanlarda meydana gelen cilt hastalıkları da bu bölgede beze oluşumuna doğrudan oldukça fazla neden olmaktadır. 
 • İnsan vücuduna doğrudan girmiş olan bazı çeşit viral enfeksiyonlar, ilk olarak vücutta bazı problemlere karşı neden olsa bile kişilerde ilerleyen dönemlerde sonradan kasıkta beze oluşumuna farklı olarak neden olabilmektedir.
 • Sinirsel olarak bazı psikolojik durumlarda sağ kasıkta beze oluşumuna etki eden faktörler arasında yer alır.
 • İnsanlarda bazı dönemlerde cinsel yollarla ilişki sırasında bulaşan, bazende  kan yoluyla bulaşan HIV virüsü olarak neden olur. Son derece oldukça yaygın olan bu olay oldukça büyük sorunlara yol açmaktadır ve tedavi olunması gerekir.
 • Hasta kişilerde üst solunum yoluna bağlı olarak hastalıklar olması, kişide ottoimmün denilen hastalıkların bulunması, diğer kötü huylu olan hastalıklar, kasık fıtığı ve kasık bölgesine doğru alınan travmalar sağ kasıkta beze oluşumuna neden olmaktadır. 
]]>
Gebeliğin İlk Haftalarında Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/gebeligin-ilk-haftalarinda-kasik-agrisi.html Wed, 17 Oct 2018 10:30:48 +0000 Gebeliğin İlk Haftalarında Kasık Ağrısı, hamilelik döneminde özellikle de ilk haftalarda kasık ağrısı yaygın bir şekilde yaşanan gebelik belirtilerinden birisidir. Gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrıs Gebeliğin İlk Haftalarında Kasık Ağrısı, hamilelik döneminde özellikle de ilk haftalarda kasık ağrısı yaygın bir şekilde yaşanan gebelik belirtilerinden birisidir. Gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısına eşlik olarak kanama yok ise korkulacak bir şey yoktur. Gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısı rahmin büyümesinden dolayı meydana gelmektedir. Eğer geçmeyen bir gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısı oluyor ise düşük tehlikesi olabilir. Bu nedenden dolayı bu gibi durumlarda en yakın hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Gebeliğin İlk Haftalarında Kasık Ağrısı Nedenleri

Kabızlık; gebelik döneminde sık bir şekilde karşılaşılan bir sorundur. Kabızlık gebeliğin ilk haftalarına olacağı gibi diğer haftalarda da olabilir. Kabızlık gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısına neden olur. Bu sorundan kurtulmak için bol bir şekilde sıvı tüketilmelidir.

Dış gebelik; gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısına neden olabilir. Dış gebelik yüz gebede iki kişide görülmektedir. Dış gebelik olduğu zaman kanamada meydana gelir ve çok tehlikeli bir hal alır. Bu nedenden dolayı dış gebelik olduğunu düşünen kişiler kesinlikle acilen en yakın hastaneye gitmelidirler.

Miyom; miyom da gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısına neden olmaktadır. Kişide gebelikten önce olan miyom var ise kişi gebe olduğu zaman miyomlar büyüyebilir. Miyom bazı gebelerde gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısına neden olacağı gibi bazı gebelerde ise kasık ağrısına neden olmayabilir.

Yumurtalık Kisti; kişi gebe kalmadan önce yumurtalık kisti var ise kişi gebe kaldığı zaman yumurtalık kitlerinde büyüme olabilir. Bu büyüyen yumurtalık kistleri basınç uygulayarak gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısına neden olmaktadır. Bu yumurtalık kisti gebelikle beraber meydana gelmiş ise kesinlikle bir doktora gidilmeli ve kontrol edilmelidir.

Apandisit; bu rahatsızlık olduğu zaman gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısına neden olur. Apandisit kendisini kasık bölgesinde aşırı derecede ağrı ile gösterir ve kasık bölgesinde şişlik meydana gelir. Bu rahatsızlık hamileliğin her döneminde meydana gelebilir. Apandisit olduğu zaman acil bir şekilde hastaneye gidilmelidir.

]]>
Kasıkta Sivilce Benzeri Şişlik https://www.kasik.org/kasikta-sivilce-benzeri-sislik.html Wed, 17 Oct 2018 13:05:25 +0000 Kasıkta sivilce benzeri şişlik; kasıktaki şişlik takip altına alınması gereken bir durumdur. Kasık vücudumuzda ki en önemli lenf düğümlerinden birdir. Vücudumuzdaki birçok hastalık kasıkta şişliğe neden olmaktadır. Kasıkta sivilce benzeri şişlik; kasıktaki şişlik takip altına alınması gereken bir durumdur. Kasık vücudumuzda ki en önemli lenf düğümlerinden birdir. Vücudumuzdaki birçok hastalık kasıkta şişliğe neden olmaktadır. İdrar yollarındaki ya da vücudunuzda ki iltihaplanma kasıkta şişliğe neden olmaktadır. Kasıkta aniden bir şişlik meydana gelindiyse acilen takip altına alınmalıdır. Eğilip kalkarken acı veren şişlik fıtık kaynaklı olabilir. Kasık şişliği sivilce gibi başı kırmızı bir tümsek halinde de olabilmektedir. Kasık şişliği birçok hastalığın da belirtisi olabilmektedir. Kasıkta oluşan sivilceye benzer şişlik de intihap varsa dokunulmamalı acilen bir doktora gösterilmelidir. Kızarıklık ile birlikte kaşıntı var ise bu deri hastalıklarından dolayı olabilir. Kasıkta sivilce benzeri şişlik kişiyi rahatsız edecek ağrılara, kaşıntılara ve acıya neden olabilir. Kasıkta oluşan şişliğin daha fazla acı vermemesi için giydiğiniz kıyafetleri bol ve rahat seçiniz. Doktorunuza kasıkta oluşan şişliği göstererek erken teşhis edilmesini sağlayıp, erken tedavi edilmesini sağlayacaksınız. Erken teşhis şişliğin ne kaynaklı olduğunu daha açık bir şekilde ortaya koyacaktır. Kasıkta ki bazı şişlikler kıl dönmesi nedenli olabilmektedir. Böyle bir durum da cerrahi işlem yapılmalıdır. Bu cerrahi işlem ufak bir işlemdir. Bazı şişkinliklerde çıbandan dolayı olmaktadır. Böyle bir durum da çıbana dokunulmamalı, sıkmaya kalkılmamalıdır. Kasıkta sivilce benzeri şişlik yağ bezesi de olabilir. Yine ufak bir işlem ile kısa süre de bu şişlikten kurtulabilirsiniz. Genellikle kasıktaki şişlikler fıtık ve iltihap nedenli olmaktadır. Kasıkta sivilce benzeri şişliğin neler olabileceği aşağıda ki gibidir.

Kasıkta sivilce benzeri şişlik neler olabilir;
 • Sivilce
 • Fiske
 • Kıl dönmesi
 • Fıtık
 • İltihap
 • Çıban
 • Yağ bezesi
]]>
Kasık Fıtığı https://www.kasik.org/kasik-fitigi.html Wed, 17 Oct 2018 22:27:42 +0000 Kasık Fıtığı, kişinin karın duvarında oluşan yırtıktan yada delikten dışarı çıkan iç organların cildin altında bir kitle, şişlik oluşturması olayıdır. Fıtık sebebi olan bu şişlik bazı zamanlar oluşur, bazı zama Kasık Fıtığı, kişinin karın duvarında oluşan yırtıktan yada delikten dışarı çıkan iç organların cildin altında bir kitle, şişlik oluşturması olayıdır. Fıtık sebebi olan bu şişlik bazı zamanlar oluşur, bazı zamanlarda ise kaybolur. Kasık fıtığı kişi ayağa kalktığında, yürüdüğünde, koştuğunda, öksürdüğünde ve ıkındığında ortaya çıkar ve acı verir. Fakat kişi sırt üstü yattığında yada uzun süre hareketsiz kaldığında gözlerden yok olur. Kasık fıtığının kaybolma nedeni ise kişi yattığı zaman fıtık kesesi içinde bulunan organların karın içine çekilerek fıtığı karın boşluğuna çekmesidir. Fıtık kesesinin şişliğinin oluşmasına sebep olan en etkili organ bağırsaklar olarak bilinir. 

Kasık fıtığı oluştuktan ve ilerleme kaydettikten sonra şişlik acı verici ve sürekli bir hal alır ve kişi bu rahatsızlığa daha fazla dayanamaz rahatlamak için eli ile sürekli kasık fıtığını karnına yani boşluğa doğru iter. Karnın etrafında ve duvarında oluşan fıtıklar doğum sonrası yada sonradan meydana gelen zayıf bir noktadan oluşur. Kasık fıtıkları da dediğimiz gibi doğumsal ve zayıf noktalar sebebi ile meydana gelen fıtık çeşitleri arasında yer alır. Bunların yanı sıra göbek fıtıkları da buna bir örnektir. Sonradan meydana gelen kasık fıtıkları ise daha önce ameliyat ve operasyon geçirmiş kişilerin kesi yerlerinde meydana gelmiş olan fıtıklar olarak bilinir. Kişinin daha önce herhangi bir problemden dolayı ameliyat edildiği yerde oluşan fıtığa ise kesi fıtığı adı verilir. Karnın iç basıncını ani bir şekilde artıracak öksürük, hapşırma, kabızlık, ıkınma ve zorlanarak ağır kaldırma ve benzeri gibi durumlar kasık fıtığı oluşumuna, ortaya çıkmasına veya varsa ilerlemesine sebebiyet verir. 

Kasık Fıtığı Nedenleri

Karnın etrafında, duvarında oluşan fıtıkların çoğunluğunda kasık fıtıkları başta gelir. Bu bölgede en çok rastlanan fıtık çeşidi olarak gözlemlenmiştir ve kasık fıtıkları genellikle erkeklerde daha çok meydana gelir. Kasık fıtıklarının bazıları ise kişinin doğum sırasında açılan kasık kanalının doğum sonrası sürecinde kapanması gerekirken kapanmaması yada ilerideki dönemlerde kapanan kanalın zorlanarak açılması ile meydana gelir. Bunun dışında kasık fıtıkları karnın bölgesindeki adalenin biranda zorlanarak yırtılması sonucunda da meydana gelir. Eğer fıtıkların oluş şeklini meydana gelişini bir örnekle açıklayacak olursak araç lastiklerinden yola çıkabiliriz. Mesela arabaların tekerleklerinin dış kısmındaki kalın lastikler karın duvarımız gibidir. İçerisindeki yumuşak ve zayıf olan lastikler ise bağırsaklar olarak tanımlanır. Dış lastik aynı karın duvarımız gibi iç lastiği yani bağırsaklarımızı korumakla görevlidir. İç lastik dış lastiğin zayıf bir noktasını bulup dışarı doğru balonlaşması da aynı kasık fıtığına benzer, kasık fıtığı zayıf olan kısımı bulur ve dışarı doğru şişme yaparak seyir gösterir.

Kasık Fıtığı Tanısı
Kasık fıtığı uzman bir hekim tarafından basit bir muayene ile kolayca anlaşılabilir. Bunun yanı sıra hastalarda kendilerinde kasık fıtığı oluşumunu kolayca anlayabilirler fakat şişlik nedeni ile korkuya kapılıp ne olduğunu anlayamayan hastalarda illaki olacaktır. Kasık fıtığı şişkinliği belirginliğini her hastada aynı şekilde gösterir. Mesela kişi ayağa kalktığında ve karının basıncını artırıcı hareketler yaptığında belirginleşip seyir gösteren, uzandığında ve uzun bir süre hareketsiz kaldığında kaybolan ve karın boşluğuna giren fıtık şeklidir. Kasık fıtığı başlangıç aşamasında genel olarak en çok sporcu ve atletik vücutlu kişilerde görülür. Şişlik meydana gelmez ve çok ağrı yaparak meydana gelir. Bu olay sonrasında hasta hemen tedavi edilmek üzere ultrasona girer ve kasık bölgesine bakılır bağırsaklar fıtık bölgesine girmiş mi girmemiş mi saptanır ve ardından bu fıtığa o bölgede başka sebebiyet verebilecek bir olay var mı bakılır. En son olarak sporcunun MR çekimi olur bunun ardından tedaviye başlanır. Ameliyat gerekiyor ise geç kalmadan hemen ameliyata alınır. 

Sol Kasık Fıtığı https://www.kasik.org/sol-kasik-fitigi.html Thu, 18 Oct 2018 10:36:28 +0000 Sol Kasık Fıtığı: İç organların karın zarındaki bir boşluktan veya yırtıktan dışa doğru çıkması haline fıtık denir. İç organlar deri altında şişlik oluşturmaktadır. Bu şişlik sol kasıkta ortaya çıkmışsa sol Sol Kasık Fıtığı: İç organların karın zarındaki bir boşluktan veya yırtıktan dışa doğru çıkması haline fıtık denir. İç organlar deri altında şişlik oluşturmaktadır. Bu şişlik sol kasıkta ortaya çıkmışsa sol kasık fıtığı denir. Fıtık büyük oranda sağ tarafta, %10 civarı iki tarafta, düşük oranda da sol tarafta ortaya çıkmaktadır. Sol kasık fıtığı erkeklerde de bayanlarda da görülebilmektedir. Kasık fıtığı erkeklerde daha çok görülmekte olup her yaştan kişide olabilmektedir. Bayanlarda daha çok göbek fıtığı görülmektedir. Fıtığın oluşturduğu şişlik bazen görülüp bazen görünmeyebilir.Özellikle yatış pozisyonunda kaybolur. Bebeklerde ağlarken şişlik dışarıdan  da görülebilmektedir. Bebeklerde en çok yapılan cerrahi operasyonlardan biri de fıtık ameliyatıdır. Özellikle erken doğan bebeklerde kasık fıtığı daha çok görülmektedir.(%10-20) Kasık fıtığı doğuştan gelen bir anormallik şeklinde ortaya çıkabileceği gibi bazı ameliyatlar sonrası da ortaya çıkabilmektedir. Kesi yeri fıtığında, zayıf olan ameliyat yerlerinden iç organlar çıkar. Bu organlar genellikle bağırsak olabilmektedir. Ağır kaldırma, öksürük, uzun süreli kabızlık bu riski arttırır. Fıtık bir hastalıktan ziyade bir problemdir. Ameliyat olunduğu takdirde düzelebilmektedir. İlaçlı veya doğal uygulamalı tedavi yollarıyla değişme olmayacaktır. Spor yapmak veya kilo vermek, korse takmakda fıtığı yok etmeyecektir. Ameliyat olmamak süreci uzatacaktır. Teşhis konulduktan sonra en kısa sürede ameliyat olunmalıdır.

Sol Kasık Fıtığının Özellikleri Şöyledir:
 • Göbek hizasının altında bayan veya erkeklerde cinsel organın solunda oluşabilmektedir.
 • Sol kasıktaki fıtık erkeklerde onarılmadığı takdirde çevre organlara da zarar verebilir. Kısa sürede onarılmalıdır.
 • Fıtık ameliyatları kısa sürede yapılmakta olup, günübirlik ameliyatlardır. 
 • Boğulmuş fıtık oluşmuşsa bağırsağı zorlayabilir ve ağrıya, kramplara neden olabilir.
 • Sporcularda kaslardan dolayı teşhis edilmesi  zordur. MR ile fıtık tanısı konulması daha uygundur.
 • Bu kasık fıtığı, diğer kasık fıtıkları gibi yemek sonrası daha çok  belli olabilmektedir.
 • Bütün sağlık sorunlarında olduğu gibi bu problemde de en kısa sürede doktora gidilerek tanı ve onarımı yapılmalıdır.
]]>
Kasık Neresi https://www.kasik.org/kasik-neresi.html Fri, 19 Oct 2018 02:18:56 +0000 Kasık neresi, karnın alt tarafında bulunan kısımdır. İnsan vücudunun karın ile uyluğu arasında bulunan kısmı olarak da nitelendirilir. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel organların bulunduğu yerin üstünde kalan kısmıdır. Kas Kasık neresi, karnın alt tarafında bulunan kısımdır. İnsan vücudunun karın ile uyluğu arasında bulunan kısmı olarak da nitelendirilir. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel organların bulunduğu yerin üstünde kalan kısmıdır. Kasık çukurluk oluşturur. Bu çukurluğun üstünde karın altında ise uyluk vardır. Bu çukurluğa halk arasında kasık kıvrıntısı adı verilir. Kadınlarda yumurtalık bu bölgede yerini almıştır. Yumurtalıkların bu bölümlerde yer almasından dolayı yumurtalık ve kadın hastalıklarıyla ilgili ağrılarda bu bölgede hissedilmektedir. Bu bölgedeki ağrılar kadınlarda etrafında yumurtalık bulunduğu için erkeklerde de üreme ile alakalı ağrılar olmadığı için daha fazla yaşanmaktadır. Tıp dilinde kasık bölgesine pelvis denilmektedir. 

Kasık neresi tanımını karnın alt kısmı olarak ifade ettik. Kasık, kendine bağlı olarak oluşan bozulmalar ile çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı bunlardan bir tanesidir. Kasık fıtığı karın duvarında oluşan yırtık ve delikten çıkan iç organların o bölgede oluşturmuş oldukları şişlik ve çıkıntılardır. Kasık fıtığı daha çok erkeklerde yaşanmaktadır. Karnın alt kısmı ve çevresindeki organlara bağlı olarak kasık bölgesinde çeşitli hastalıklar ve ağrılar yaşanması da görülebilecek durumlardandır. Kasık bölgesinin altında rahim, bağırsak, idrar torbası, yumurtalıklar bulunmaktadır. Buralarda yaşanacak herhangi bir problem kasığa oldukça büyük etkiler yaratabilir. Dış gebelik, kasık mantarı, yumurtalık kisti yırtılması, sistit, apandisit, adet sancıları, miyomlar, bağırsak iltihabı, böbrek taşı, testis iltihabı, testis kanseri, rahim enfeksiyonu, yumurtalık enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık, kolon hastalıkları, rahim damarlarında varis problemleri kasık çevresinde ağrılara neden olabilmektedir. 

Kasık neresidir, hangi bölümlerden oluşur

Karnın ön duvarında, kas ve kasık kirişi dediğimiz bölümleri oluşturan üç dört cm kadar kasık kanalı yer almaktadır. Erkeklerde bu bölgede döl hücrelerini taşıyan kanal kadınlarda ise rahmin duruşunu sağlayan kirişler yer alır. Uyluk bölgesinden gidildiği zaman sıra ile kasık sinir, uyluk atardamarı, uyluk toplardamarı yer almaktadır. Bu kısımlar oldukça güçsüz bölgelerdir. Lenf düğümleri açısından ise oldukça zengindir. Kasık çevresinde çok önemli yapıdaki damarlar ve alt tarafta bulunan organlara kadar inen sinirsel damarlar bulunmaktadır. Aynı zamanda oldukça fazla lenf bezi bulunmaktadır. Lenf bezi iltihapları oluşabilen bölgedir. Buda ağrılara çok neden olabilir. Kasık içerisinde inguinal ve femoral yapı bulunur. Femoral inguinalin altında bulunur. Yaklaşık olarak 1.5 2 cm kadar uzunlukta yer alır. İnguinal yapı ise yetişkinlerde 4 cm uzunluğa ulaşabilir.
]]>
30 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/30-haftalik-gebelikte-kasik-agrisi.html Sat, 20 Oct 2018 00:50:27 +0000 30 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı, doğuma son 10 hafta kaldığı zamandır. Gebeliğin son amanları olduğu için alınan toplam kilo 11-16 ya yakındır. Bu hafta içerisinde bacaklar da varis oluşabilmektedir. Bebek ise bu ayda yak 30 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı, doğuma son 10 hafta kaldığı zamandır. Gebeliğin son amanları olduğu için alınan toplam kilo 11-16 ya yakındır. Bu hafta içerisinde bacaklar da varis oluşabilmektedir. Bebek ise bu ayda yaklaşık 1,5 kiloya yakındır. Kasık ağrısı ise çoğu bayanda görülmektedir. 30. haftadan sonra kasık ağrısı daha da fazlalaşmaktadır. Sebebi ise bebek artık büyümekte ve karın bölgesine ve kasığa baskı yapmaktadır. 

30 Haftalık Gebelikte Yapılmaması Gerekenler,
 • Ağır kaldırmamak.
 • Temizlik yapmaya bir süre ara vermek.
 • Cinsel ilişkiye ara vermek.
Anne adayının kendini rahatlatması ve kasık ağrısının biraz hafiflemesi için ayaklarınızı karın bölgesini doğru çekmek ve dinlenmek sizi biraz rahatlatacaktır. Fakat ağrılar belirli aralıklarla ve çok şiddetli geliyorsa erken doğum olabilir bu sebeple hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Gebeliğin tüm zamanında kasık ağrısı normal bir şeydir.

30 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Nedenleri,
 • Adet olma zamanının yaklaştığı zamanlarda olmaktadır. Yumurta döllenip adet olamayacağı için kasık sancısı olmaktadır. Adet ağrısı gibi kasıklarda ağrılar olmaktadır. Genellikle tüm hamile bayanlarda görülmektedir.
 • Bebeğin anne karnında büyüyüp rahim farklı şekiller almaktadır. Rahmin büyümesi ve gerilmesi kasıklarda şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Ani ve hızlı hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.
 • 30. Haftada gebeliklerde bebek artık iyice büyüdüğü için karın ve kasıklar da şiddetli ağrılar olabilmektedir.
 • Anne adayının kabız olması, mide veya bağırsak gazının  olması kasık ağrılarına sebep olmaktadır.
Gebelik sürecinde kasık ağrısı oldukça normaldir fakat 30. haftadan sonra erken doğum riskine bağlı olarak şiddetli ağrılarda yürümenizi veya konuşmanızı engelliyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 
]]>
3 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/3-aylik-hamilelikte-kasik-agrisi.html Sat, 20 Oct 2018 04:35:31 +0000 3 aylık hamilelikte kasık ağrısı; Hamilelik son derece her anlamda dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Hamile kadın duygusal anlamda daha hassas ve yoğun bir döneme girer. Hormonlar değişir ve doğum zamanı 3 aylık hamilelikte kasık ağrısı; Hamilelik son derece her anlamda dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Hamile kadın duygusal anlamda daha hassas ve yoğun bir döneme girer. Hormonlar değişir ve doğum zamanı yaklaştıkça bu olaylar daha da yoğunlaşır. Sinir, stres, gerginlik, korku veya panik gibi durumlar anne adayını da bebeği de doğrudan etkiler. Genel olarak bu etkiler kendini kasık ağrıları, sancı veya kanama şeklinde gösterir. 9 ay veya kimiler de biraz daha uzun olan bu dönemin en kritik ve tehlikeli dönemi ilk 3 aylık dönemdir. Kadınlarda ilk 3 aylık hamilelikte kasık ağrısı, kanama veya sancı gibi durumlara girmesi bebek için tehlikeli sonuçlar yaratır. Bunun nedeni 3 aylık döneme kadar olan süre bebeğin oluşum sürecidir. Oluşumu tamamlanmamış veya yeni oluşmaya başlayan bebeğin ani düşmesi veya anneye tutunamaması gibi durumlar söz konusu olabilir.
3 aylık hamilelikte kasık ağrısı, rahmin büyümesiyle de doğrudan ilişkili olduğu için bazı geçici durumlarda panik yapmaya gerek yoktur. Vücut kendini yeni bir evreye hazırlamaya başlıyor ve buna bağlı ağrı ve sancılar geliyordur. Bu duruma yerleşme ağrısı gibi durumlarda denebilir. Ağrı sürekli, kanamalı veya şiddetli devam ederse hemen doktora başvurulmalıdır.

3 aylık hamilelikte kasık ağrısı için dikkat edilmesi gereken durumlar,
 • Anne adayı özellikle bu dönemde ağır hiç bir cisim kaldırmamalıdır.
 • Vücudu zorlayacak hareketler yapılmamalıdır.
 • Kanamalı kasık ağrılarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 • Anne adayı sürekli dinlenmelidir.
 • Stres ve sıkıntıdan mümkün olduğu kadar uzak kalınmalıdır.
 • Bunlarla birlikte kasık bölgesi sürekli sıcak tutulmalıdır. İlk 3 aylık hamilelikte kasık ağrısı, bir çok hamile kadınların genel şikayetidir.
]]>
Yürürken Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/yururken-kasik-agrisi.html Sat, 20 Oct 2018 17:36:06 +0000 Yürürken Kasık Ağrısı, kişinin yolda yürürken kasık ağrısı yaşaması hem kasık çekilmesinden hemde fıtık sebebi ile ortaya çıkabilmektedir. Bu iki rahatsızlık da aynı şekilde insanların kasık bölgesinde ağrılara ne Yürürken Kasık Ağrısı, kişinin yolda yürürken kasık ağrısı yaşaması hem kasık çekilmesinden hemde fıtık sebebi ile ortaya çıkabilmektedir. Bu iki rahatsızlık da aynı şekilde insanların kasık bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Bunun içinde pek çok insanın kafası karışmaktadır. Özellikle doktorun tam anlamı ile muayene yapmadan yürürken kasık ağrısının nedenini anlamak zordur. Ancak kişinin gözle görülebilen kasık bölgesinde bir şişlik söz konusu ise bu ağrının kaynağının nedeni fıtıktır. Kasık çekilmesi ve kasık fıtığı çoğunlukla ağır iş yapan kişilerde ve sporcularda rastlanmaktadır. Meydana gelen kasık ağrısı bazı vakalarda çok şiddetli olmasından dolayı kişinin hareket etmesinde bile kısıtlamalara yol açmaktadır. Hatta yürürken kasık ağrısı çeken kişi ağrının şiddeti ile belli bir süre yürüyemez hale bile gelebilmektedir. Eğer bu iki rahatsızlıktan tam anlamı ile kurtulmak istiyorsanız öncelikle yatak istirahati yada bazı başka çözümlerin uygulanması gerekmektedir. Çünkü fıtıktan kaynaklı yürürken kasık ağrısı problemi olan kişiler için kesin çözüm her zaman ameliyattır. Kasık çekilmesinden dolayı yürürken kasık ağrısı yaşayan insanlar içinde çoğunlukla ağır işleri yapmayı bırakmaları ve dinlenmeleri önerilmektedir. 

Yürürken Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir, 

Kasık bölgesinde meydana gelen enfeksiyon, iltihaplanma, aşırı zorlanma ve aşırı şekilde vücudun kullanılması sonucunda kasık ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kişinin kontrolsüz olarak germe, ya da kuvvetlendirmek için yapmış olduğu egzersiz hareketler sonrasında tendonlarda meydana gelen yıpranma ve hasar yürürken kasık ağrısının başka nedenleri arasında yer almaktadır. 

Yürürken Kasık Ağrısının Tedavisi Nasıldır, 

Eğer kişinin yürürken kasık ağrısına sebep olan durum aşırı zorlanmaya bağlı olarak tendonların hasarı ile oluşmuşsa, bunun için mutlaka dinlenmesi önerilmektedir. Ayrıca tendonları zorlayacak ağır işlerin bırakılması ve zorlanmaya maruz kalan tendonların korunması esas amaçtır. Kişinin dinlenmesi ile beraber anında buz tedavisi uygulaması ile yürürken kasık ağrısının büyük ölçüde önüne geçilebilmektedir. 
]]>
7 Aylık Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/7-aylik-gebelikte-kasik-agrisi.html Sun, 21 Oct 2018 08:41:30 +0000 7 Aylık Gebelikte Kasık Ağrısı, Hamileliğin ilk günlerinden beri belirgin olarak hissedilen kasık ağrısı, gebeliğin 7. aylarına doğru bebeğin karın içinde yaptığı baskı ile daha da çok artmaktadır. Bu nedenle hamile ola 7 Aylık Gebelikte Kasık Ağrısı, Hamileliğin ilk günlerinden beri belirgin olarak hissedilen kasık ağrısı, gebeliğin 7. aylarına doğru bebeğin karın içinde yaptığı baskı ile daha da çok artmaktadır. Bu nedenle hamile olan kadınların en sıklıkla karşı karşıya kaldıkları rahatsızlık kasık ağrısıdır. Bu dönemde yavaş yavaş doğuma hazırlanan anne adayı sık sık yalancı doğum kasılmaları ile vücudunu doğuma hazırlar. Bu nedenle kasık ağrıları sıklaşmaya başlar. Aynı zamanda bu dönemde bebeğin bedeni daha hızlı bir şekilde gelişme gösterdiğinden bebeğin karın içininde ve rahim içinde kapladığı alanda daha çok genişlemektedir. Bebeğin gelişimi ile birlikte damarlar sıkılaşmaya, bebeğin karın içindeki hacmi nedeniyle de iç organlar iç içe girmektedir. Bu durumda sık sık kasık ağrılarının oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda 7 ayına giren anne adayının karnı büyüdüğü için bel ve kasık kasları karının verdiği baskıyla gerilmektedir. Bu nedenle ağır bir yük taşıyan karın kasları kasık ve bel çevresinde ağrı oluşmasına neden olmaktadır.

7 Aylık Gebelikte Kasık Ağrısı Nedenleri

7 Aylık Gebelikte Kasık Ağrısı olmasının en büyük sebeplerinden biri anne adayının yeteri miktarda su tüketmemesi, dengeli ve düzenli beslenmemesi, aşırı stres altında olması, yürüyüş ve spordan uzak kalması ve yeterli vitaminleri almamasıdır. Bebeğin gelişiminin en hızlı olduğu aylardan biri olan gebeliğin 7. ayında anne adayının bol bol su tüketmesi ve hayvansal gıdalardan çok sebze ve meyve tüketmesi gerekmektedir. Böylelikle bebek için gerekli olan besin kaynakları doğal yollarla sağlanmış olur. Ayrıca günlük sağlıklı yürüyüş veya spor vücudu rahatlatır ve stresten uzak tutarak damarların esnemesi sağlar. Böylelikle kasık kaslarının oluşması engellenmiş olur veya ağrıyan kasık kaslarının yumuşamasını sağlar. Bu dönemde alınacak olan C vitamini ve D vitamini de vücudun denge kontrolünü sağlayarak kasık ağrılarının azalmasını sağlayacaktır. 
]]>
11 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/11-haftalik-gebelikte-kasik-agrisi.html Sun, 21 Oct 2018 14:51:58 +0000 11 haftalık gebelikte kasık ağrısı; gebelikte kasık ağrısı görmek normal bir durumdur. Özellikle 11 haftalık gebelikte kasık ağrısı bebeğin rahime yerleşmesinden dolayı genellikle olmaktadır. Gebelikte kasık ağrısı 11 haftalık gebelikte kasık ağrısı; gebelikte kasık ağrısı görmek normal bir durumdur. Özellikle 11 haftalık gebelikte kasık ağrısı bebeğin rahime yerleşmesinden dolayı genellikle olmaktadır. Gebelikte kasık ağrısının olmasının bir diğer nedeni de rahimin genişlemesinden dolayı olan durumlardan biridir. Genellikle hamile kadınlar kasık ağrısı yaşadıkları zaman paniğe kapılırlar. Kasık ağrısı her zaman ciddi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaz genellikle ufak sebeplerden dolayı olmaktadır. 11 haftalık gebe kadın kasık ağrısı yaşıyor ise bunun nedeni daha önceden olan yumurtalık kistlerinden dolayı da olabilir. 11'inci hafta da bebekte büyüme meydana gelmektedir. Bebeğinizin kilosu artar buna bağlı olarak da baskı meydana gelir ve kasık ağrısına neden olur. Hamilelik dönemin de kadınlar sıkça kabızlık sorunu yaşar ve kabızlık kasık ağrısına neden olur. Bazen de ciddi nedenlerden dolayı kasık ağrısı meydana gelir. 11 haftalık bir gebelikte düşük riski mevcuttur. Kasıkta ki ağrı düşük nedeniyle de olabilir. 11 haftalık bir bebeğin yaşama ihtimali düşüktür hatta neredeyse imkansızdır. Ama kasıktaki ağrı erken doğum belirtisi de olabilir. Eğer 11 haftalık gebelikte anne adayın da böbrek taşı da varsa bu da kasık ağrısına neden olur.

11 haftalık gebelikte kasık ağrısının nedenleri;
 • Yerleşmeden kaynaklı ağrı
 • Yumurtalık kistleri
 • Bebeğin kilosuna bağlı ağrı
 • Kabızlık
 • Eklemlerde gevşeme
 • İdrar yolları enfeksiyonu
 • Düşük
 • Dış gebelik
 • Erken doğum
 • Plasentanın erken ayrılması
 • Rahim yırtılması
 • Böbrek taşları
]]> Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrı https://www.kasik.org/kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi-agri.html Mon, 22 Oct 2018 02:15:11 +0000 Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrı; Günümüz teknolojisinde yapılan fıtık ameliyatları genel olarak ağrısız geçen ameliyatlardır. Özellikle kasık fıtığı ameliyatı olan hastalar genelde aynı gün içerisinde ağrı Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrı; Günümüz teknolojisinde yapılan fıtık ameliyatları genel olarak ağrısız geçen ameliyatlardır. Özellikle kasık fıtığı ameliyatı olan hastalar genelde aynı gün içerisinde ağrı kesici bir ilaç verilerek taburcu edilirler. Fakat bazı durumlarda ameliyat uygun biçimde yapılmamış ise bir takım ağrıların oluşmasına neden olabilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrının Nedenleri

yapılan cerrahi operasyonların hepsinde ağrı olması normaldir. Bunun nedeni ameliyat yapılan gölgede gerginlik olması ve buradaki dokuların zedelenmesinden kaynaklanır. Fıtıklar da hastalığın tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir. Kasık fıtıklarında kasık bilgesinde 3 adet sinir bulunur. Bunlar ileoinguinal, ileohypogastrik ve genitofemoral sinirlerdir. Ameliyat sırasında cerrahın bu sinirleri zedelememesi gerekir. Ayrıca ameliyatta yapılan yamanın da bu sinirlere değmemesi gerekir. Sinirlere değdiği taktirde ağrı oluşmasına neden olur. Kasık fıtığı ameliyatları sonra oluşan ağrıları erken ağrılar ve geç ağrılar diye iki bölüme ayrılır. Cerrahın titiz ve nazik çalışması laparaskopik yöntem ile yapılan ameliyat hastada ağrıların çok az yada hiç olmamasını sağlar. Çok hafif olan bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile son bulur. Akut ağrının devam ettiği yada geçmediği durumlar sonucunda kronik ağrılar meydana gelir. Kronik ağrıların en büyük oluşma sebebi sinirlerin zedelenmesinden kaynaklanır. Sinirlerin zedelenmesinin iyileşmesi için tıbbi tedavi gerekir. Ancak bir çok hastada kasık bölgesinin yeniden incelenmesi gerekebilir. Bu tip rahatsızlıklardan oluşan ağrılar bu bölgede bulunan 3 sinirinde zedelenmesi sonucu meydana gelir. Bazı kasık fıtığı ameliyatı sonrası oluşan ağrıların nedeni hastaların kendisindende kaynaklanabilir. Genetik yatkınlıkları olanlar, melankolik ve karamsar yapıda olan kişiler ağrılara karşı çok fazla hassastır. Bu özellikli hastalara muhakkak kapalı ameliyat yapılması gerekir. Hastaların ağrı eşikleri konusunda ameliyata girmeden önce uygun testlerin yapılmasında fayda vardır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası oluşan Ağrıların Önlenmesi

Hastalara uygulanan açık ameliyat ve kapalı ameliyat arasında çok önemli bir fark vardır. Açık ameliyat sırasında cerrahın karşısına çıkan 3 sinir kapalı ameliyatlarda görülmez. Bu yüzden kapalı ameliyatlarda yaralanma riski çok daha azdır. Kapalı ameliyatlar erken ve geç dönem ağrıları için açık her zaman daha güvenli ve ağrısızdır. Ameliyatlarda kullanılan yamaların cinsi de ağrılar için oldukça önemlidir. Son yıllarda üretilen hafif yamalar ağrı bakımından hastaların daha rahat olmasını sağlar. Bu yamalar normal klasik yamalara göre daha ince yumuşak ve büyük deliklidir. Ameliyat edilen yara bölgesinde oluşturduğu doku reaksiyonu çok daha azdır. Ayrıca yamanın yerine tutturulmasında ağrılar için oldukça önemlidir.  Yama ve yamaya koyulan dikişlerin sinirleri sıkıştırmaması oldukça önemlidir ve özen gösterilmelidir. Pro Grip adı verilen ve kendiliğinden yapışan yamaların en iyi sonuç verdiği düşünülmektedir.
]]>
6 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/6-aylik-hamilelikte-kasik-agrisi.html Mon, 22 Oct 2018 05:59:21 +0000 6 Aylık Gebelikte Kasık Ağrısı, oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Çünkü hamileliğin hemen hemen her döneminde anne adayları mutlaka kasık ağrısı ile karşı karşıya kalır. Bu durum oldukça rahatsız edici bir dur 6 Aylık Gebelikte Kasık Ağrısı, oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Çünkü hamileliğin hemen hemen her döneminde anne adayları mutlaka kasık ağrısı ile karşı karşıya kalır. Bu durum oldukça rahatsız edici bir durum olmasına rağmen, korkulacak bir durum değildir. Nedeni ise, anne karnında gelişmekte olan bebeğin 6 ayına girdiğinde anne rahminde belli bir yere sahip olarak büyümesi ve büyürken diğer organları baskı altına sıkıştırmasıdır. Bu nedenle ara ara veya sık sık orta şiddette kasık ve karın ağrıları oluşmaktadır. Gebeliğin 6. ayında seyreden kasık ağrısı orta şiddette kendini belli ettirirken, gebeliğin ilerleyen haftalarında bu kasık ağrıları daha çok artış gösterir. Nedeni ise, vücudun kendini yavaş yavaş doğuma hazırlaması ve yalancı kasık ağrıları ile doğum hissini yaşatmasıdır. 

6 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri ve Yolları

6 Aylık Gebelikte Kasık Ağrısının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan biri bebeğin bebeğin karın içinde kapladığı alandır. Böylelikle damarların özellikle kasık bölgesinden geçen damarların gerilmesi nedeni ile kasık ağrıları meydana gelir. Kasık ağrısının br diğer nedeni ise, anne adayının sağlık besinler tüketmeyerek, daha çok paketlenmiş ve hazır gıdalar tüketmesidir. Ayrıca trans yağlar ile hazırlanmış olan kızarmalar damar tıkanıklığına neden olduğundan özellikle anne adaylarının gebeliğinin 6. ayında bu kızartmalardan kesinlikle uzak durması gerekir. Aksi taktirde, tıkanıklığa neden olan bu kızartmalar anne adayının kasıklarında sık sık ağrılara sebep olur. Bol bol su içmekte damarların esnemesini ve kan akışının hızlanmasını sağlayarak kasık ağrılarının azalmasına neden olur. Bu nedenle 6. ayına giren anne adaylarının bu dönemde bol bol su içmeleri tavsiye edilir. Aynı zamanda damarların esnemesine yardımcı olan bir diğer yolu günde yarım saat egzersiz yapmaktır. 
]]>
Bağırsak Kasık Ağrısı Yaparmı https://www.kasik.org/bagirsak-kasik-agrisi-yaparmi.html Mon, 22 Oct 2018 17:44:48 +0000 Bağırsak kasık ağrısı yaparmı; kasık ağrısının birçok neden vardır. Bunlardan biri de bağırsakda gerçekleşen değişimlerdir. Bağırsakda gaz oluşması kasık ağrısına neden olabilir. Böyle bir durum da ya uzman bi Bağırsak kasık ağrısı yaparmı; kasık ağrısının birçok neden vardır. Bunlardan biri de bağırsakda gerçekleşen değişimlerdir. Bağırsakda gaz oluşması kasık ağrısına neden olabilir. Böyle bir durum da ya uzman bir doktora başvurmalısınız ya da kendinizin yapabileceği tedaviler ile de geçirebilirsiniz. Bağırsak da düğümlenme de kasık ağrısına neden olmaktadır. Böyle bir durum da hasta yürüme de zorluk çekebilir ve ani ağrılar yaşayabilir. Bu fark edildiği zaman doktora başvurulmalı. Eğer kasık ağrısı bağırsak düğümlenmesinden dolayı ise bu cerrahi işlem gerektirmektedir. Kasık ağrısının idrar yolları, mesane, yumurtalık ve bağırsak ile ilgili olası ihtimali yüksektir. En sık görülen bağırsak hastalıklarından biri olan irritabl kasık ağrısına neden olmaktadır.

Bağırsaktan dolayı yaşanan kasık ağrısı nasıl tedavi edilir;

Eğer kasık ağrınız bağırsaktaki gazdan dolayı ise yediğiniz ve içtiğiniz şeylere dikkat ederek ve gaz giderici bitkisel çaylar tüketerek kurtulabilirsiniz. Özellikle rezene çayı, kayısı çayı ve normal çayınıza katacağınız karabiber gazınızın geçmesine ve kasık ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Kasık ağrınız bağırsak düğümlenmesinden kaynaklı ise bu bir cerrahi işlem gerektirmektedir. Bu yüzden uzman bir doktora görünmeniz gerekir. Kasık ağrınız irritabl kaynaklı ise doktorunuzun vereceği ilaçlar ile yani ilaç tedavisi ile geçirilebilir.
]]>
Bebeklerde Kasık Fıtığı https://www.kasik.org/bebeklerde-kasik-fitigi.html Tue, 23 Oct 2018 02:30:23 +0000 Bebeklerde kasık fıtığı, çok sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Bebekler annelerinin karnındayken gelişimi esnasında yumurtaları da kendi karınlarının içinde bulunur. Hamileliğin son 2 ayında karnından skrotum adı ve Bebeklerde kasık fıtığı, çok sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Bebekler annelerinin karnındayken gelişimi esnasında yumurtaları da kendi karınlarının içinde bulunur. Hamileliğin son 2 ayında karnından skrotum adı veriler torbalara inerler. Karın içerisindeki testisler, bulunan her iki kasıkta birbirlerinden ayrı meydana gelen iki kanaldan torbaya ulaşırlar. Oluşumlar sürüklenirken kendileri ile birlikte karın içerisinde yer alan organların üzerini kaplamış olan karın zarını da sürükler. Normal koşullarda zar kapanır. Kapanmadığı zaman karın boşluğu ve skrotum denilen torbaların arasında şişlik yaratır. Oluşan bu keseciklere kasık fıtığı denilir. 

Bebeklerde kasık fıtığı erkek bebeklerde kız bebeklere oranla daha sık görülür. Genel olarak düşük kilolu doğan, prematüre ya da bağ dokuları tam olarak gelişimini tamamlayamamış bebeklerde görülmektedir. Normal kilo ve zamanda doğan bebeklerde görülme sıklığı %1-3 arasındayken, düşük kilolu ya da erken doğan bebeklerde bu oran %16-25 arasında değişmektedir. Fıtık ile ilgili biline yanlış bilgilerden birisi kabızlığın fıtığa yol açtığı bilgisidir. Kabızlık bebeklerde fıtığa neden olmaz fakat fıtığın anlaşılmasında yardımcı olur. Öte yandan bebeklerde fıtığın meydana gelmesi anneden kaynaklanan bir durum değildir. Unutulmamalıdır ki karın duvarında yer alan açıklık doğumda da vardır. 

Bebeklerde kasık fıtığının belirtileri:

Bebeklerde kasık fıtığının en önemli belirtisi kasıkta meydana gelen ve bir belirip bir kaybolan şişliklerdir. Kız bebeklerde çoğunlukla kasıklarda oluşan bu şişlik, erkek bebeklerde ilerleyen fıtık ile birlikte torbaya kadar inebilmektedir. Özellikle ıkınma, öksürme, ağlama vb. karın iç basıncını arttıran durumlarda şişlik ortaya çıkar ve karın iç basıncının azalmasıyla birlikte tekrar şişlik kaybolur. Bebeklerde bir anda acı ile birlikte ağlama, kusma, şiddetli ağrı, bacakları içe doğru çekme, dışkı yapamama, bacağını açmakta zorluk yaşama gibi belirtiler ile kendisini gösterir.

Bebeklerde kasık fıtığı tedavisi:

Kasık fıtığının tek tedavi şekli ameliyattır. Bebeklerde kasık fıtığı teşhisi konulduktan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Tanıyı takriben 7-10 gün içerisinde ameliyat gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde tedaviye gecikilmesi durumunda fıtık boğulması nedeni ile ortaya çıkan barsak ve yumurtalık çürümeleri, barsak düğümlenmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Yaşanabilecek bir diğer durum ise kısırlıktır. Sıkışarak boğulan fıtık, bebeklerin testislerine zaman içerisinde zarar verebilir ve bu durum kısırlığa yol açabilir. Ameliyat ile bebeklerin kasıklarında oluşan kesecik karın boşluğu ile bağlantı yerinden bağlanarak çıkarılır. Ameliyat günü birlik bir yatış gerektirir. Bebeğin prematüre olması gibi istisnai durumlarda bebeğin takibi açısından bir gece yatış gerekebilir. Ameliyat sonrası fıtığın kendini tekrarlama olasılığı yaklaşık %4'tür. Ameliyat sonrası kasık fıtığının  erkek bebeklere nispeten kız bebeklerde kendini tekrarladığı görülmüştür.
]]>
Kasık Fıtığı Başlangıcı https://www.kasik.org/kasik-fitigi-baslangici.html Tue, 23 Oct 2018 11:52:24 +0000 Kasık fıtığı başlangıcı, fıtığın yeni oluşum aşamasına denilmektedir. Yeni olum zamanında sadece küçük ağrılar ile kendini belli etmeye başlar. Şişlikler henüz oluşmamıştır. Çünkü henüz iç organlar dışarıya Kasık fıtığı başlangıcı, fıtığın yeni oluşum aşamasına denilmektedir. Yeni olum zamanında sadece küçük ağrılar ile kendini belli etmeye başlar. Şişlikler henüz oluşmamıştır. Çünkü henüz iç organlar dışarıya çıkmaya başlamamıştır. Kasık fıtıkları karın fıtıkları içerisinde en yoğun görülen fıtık çeşitlerindendir. Henüz yeni başlama aşamasında olan fıtıklara nokta fıtıklar adı verilmektedir. Bağırsaklar henüz dışarı çıkma aşamasına geçmemişlerdir. Sadece muayene ile belli olan belirtisi fazla olarak görülmeyen kasık fıtığı aşamasıdır. 

Kasık fıtığı başlangıcı gelişme ve ilerleme dönemi:

Fıtık henüz ağrı ve belirti vermeyecek konumdadır. İlk aşamada yırtık küçük boyutlardadır. Gözle görülecek ele gelecek bir boyutta değildir. Kişiyi aşırı derecede rahatsız etmez. Belki hafif denecek kadar az ağrısı ve sancısı olur. Ağrılar azar azar kendini gösterir. Cildin altında zaman içerisinde oluşan şişlikler bazen ortaya çıkar ve zaman içerisinde kaybolurlar. Bu şişlikler öksürünce zorlayınca ya da ıkınınca ortaya çıkarlar ve ağrı verebilirler. Gözle görülmeyen ve çok az ağrıları olan nokta fıtıklar denilen bu kasık fıtık başlangıcı muayene sırasında ultrasonla kendini belli edebilir. İlerleyerek belirginleşen bu şişlikler zaman içerisinde sürekli hale gelirler. Hep cildin derisi üzerinden fark edilebilirler. Kasık fıtığı başlangıç seviyesinde nokta fıtığı iken erken dönem içinde ağrılara neden olabilir. Şişlik haricinde bacaklarda hassasiyet ve çekilme yaşanabilir. Fıtığın deliğinde büyüme oldukça şişlikte büyümeye başlar. Çünkü delik büyüdükçe bağırsaklar delikten dışarı taşmaya başlar ve bu bölge içinde gaz ve kramplarda yaratır. 

Kasık fıtığı başlangıcı tedavi yöntemleri:

Kasık fıtığı başlangıç seviyesinde hasta hassasiyetin farkına vararak doktora başvurur ise fıtık erken dönemde tedavisine başlanarak durdurulabilir. Kasık bölgesinde ultrason kullanılarak muayene yapılmalıdır. Başlangıç aşamasında iken yapılması hastalığın ilerlemesini durdurabilmek açısından oldukça önemlidir. İhmali söz konusu olur ise fıtık ilerleyerek daha fazla ağrıya şişliğe ve sancılara neden olacaktır. Tedavisi de daha ağır koşullar ile gerçekleşecektir. Kasık fıtığı başlangıcı çok kolay şekillerde tedavi edilir. Ve iyileşme zamanı da çok kısadır. Eğer fıtık ilerlemiş ise ancak ameliyat ile tedavisi yapılacaktır. Açık ya da kapalı yöntemler kullanılarak ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyattaki amaç kasıktaki açığın oluştuğu yeri kapatarak organları içeriye almaktadır. 

Kasık fıtığı başlangıcı ne gibi sonuçlar doğurur

Başlangıç aşamasında fıtık kişiye çoğunluk ile çok fazla problem yaratmaz. Fark edilmeyerek ya da ihmal edilerek daha büyük sonuçlara doğru ilerleyebilir. Fıtığın tedavisinde amaç oluşan yırtığı kapatmaktır. Eğer yırtık bir şekilde tedavi edilmez ise hastanın yürümesini engelleyecek sorunlara kadar ilerleyebilir. Çünkü fıtık büyüdükçe bağırsaklar dışarı çıkacak ve torba halini alacaktır. Bu ise kişiye ağırlık yaratacak ve yürümesini zorlaştıracaktır. Kasık fıtığı başlangıç seviyesinde kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu aşamada tedavisi çok kolay gerçekleşir ve hasta da iyileşme süresini kısaltmış olur. Aksi takdirde hastanın sosyal hayatını etkileyecek sonuçlar doğurabilir. 
]]>
Kadınlarda Kasık Şişmesi https://www.kasik.org/kadinlarda-kasik-sismesi.html Tue, 23 Oct 2018 13:20:08 +0000 Kadınlarda kasık şişmesi; kasık bölgesinde sıvı birikiminden kaynaklı veya iltihaplı bir rahatsızlığın işareti olabilir. Kasık bölgesinde meydana gelen şişlik bir yumru şeklinde veya ele gelen bir kitle şeklinde olabi Kadınlarda kasık şişmesi; kasık bölgesinde sıvı birikiminden kaynaklı veya iltihaplı bir rahatsızlığın işareti olabilir. Kasık bölgesinde meydana gelen şişlik bir yumru şeklinde veya ele gelen bir kitle şeklinde olabilmektedir. Bu kitle ve yumrular bazı durumlarda çok hassas olabilir ve elle dokunulduğu zaman ağrı hissedilebilir. Aynı zamanda kasık bölgesinde ve vücudumuzun bir çok yerinde bulunan lenf bezlerinin bakteriler ve enfeksiyonlar sebebiyle şişmesi kasık bölgesinde şişmeye sebep olmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak lenf bezlerinin şişmesi, karnın içinde bulunan bazı organların zayıf olan bir noktadan dışarıya çıkması ile meydana gelmektedir.

Kadınlarda kasık şişmesi nedenleri;
 • İltihap
 • Selülit
 • Bacaklarda enfeksiyon
 • Bel soğukluğu, genital herpes gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Lenfoma gibi kanser hastalıkları
 • Kasık bölgesine alınan darbe
 • Lipom gibi büyüyen yağ kitleleri
 • Kasık fıtığı gibi sebeplere bağlı olarak kadınlarda kasık şişmesi meydana gelmektedir.
Kadınlarda kasık şişmesi, kasıklarda bulunan lenf bezlerinin şişmesi, cinsel yolla bulaşan bulaşıcı rahatsızlıklar ve kanser rahatsızlıkları kasık bölgesindeki şişmenin çok ciddi ve en önemli sebepleri arasındadır. Kasık şişmesi rahatsızlığı ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olup mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Önemsenmemesi durumunda hayatı tehdit edecek önemli problemlere sebep olmaktadır. Bu problemlerden bahsedecek olursak; ateş yükselmesi, kanlı idrar yapma, mide bulantısı, kusma, kasık bölgesinde sıcaklığın artması, baş dönmesi, vajina bölgesinde ağrı ve kaşınma, nefes alma zorluğu, kanlı dışkı yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma, vajinadan sarı iltihap şeklinde akıntılar olması gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Kadınlarda kasık şişmesi tedavisi;

Kasık şişmesi nedenleri, doktor tarafından tam bir muayene ile araştırılıp, tespiti yapılmalıdır. Bunun için ultrason, röntgen ve gerekli görüldüğü takdirde biyopsi ile testler yapılmalıdır. Bu testler sonucunda kasık şişmesi bir enfeksiyon sonucu gelişmiş ise tedavisi kanser türlerine göre daha kolaydır ve ilaç ile tedavisi yapılmaktadır. Doktorunuzun vereceği antibiyotik tedavisi ile kısa zamanda hasta şikayetlerinden kurtulacaktır.

Kanser hastalıklarından kaynaklı bir durum varsa kemoterapi, cerrahi müdahale veya radyasyon tedavisi uygulanmaktadır. Bu durumda teşhisin ve tedavinin erken yapılması kişinin sağlığı için çok önemlidir. Mutlaka yukarıdaki belirtileri gördüğünüz an doktorunuza başvurunuz.
]]>
Kasık Egzersizleri https://www.kasik.org/kasik-egzersizleri.html Wed, 24 Oct 2018 12:50:00 +0000 Kasık egzersizleri, evde yada spor salonlarında yapabileceğiniz egzersizlerdir. Bu egzersizler genellikle bacak bölgesinde zayıflama isteyenler yada bölgenin güçlendirilmesi için tercih edilmektedirler. Kasık egzersizlerini da Kasık egzersizleri, evde yada spor salonlarında yapabileceğiniz egzersizlerdir. Bu egzersizler genellikle bacak bölgesinde zayıflama isteyenler yada bölgenin güçlendirilmesi için tercih edilmektedirler. Kasık egzersizlerini daha çok bayanlar tercih etmektedirler. Özellikle pilates hareketleri içerisinde kasık bölgesini hedefleyen çok güzel kasık egzersizleri bulunmaktadır. 

Kasık egzersizleri nelerdir
 • Birinci harekette ayakta duruyoruz ve bacaklarımızı omuz hizasından biraz daha fazla yanlara açıyoruz. Bu şekilde kasıklarda hafif gerginlik hissedene kadar çömelme yapıyoruz. Kasık bölgesinde bir sakatlanma var ise bu hareketi 10 kez tekrar ediyoruz ve bırakıyoruz. Egzersiz olarak yapıyorsanız 10 tekrar 3 set olarak yapıyorsunuz. Etkili bir kasık egzersizi programıdır. 
 • Bir diğer kasık egzersizi yerde olarak yapılmakta. Bu harekette yere oturuyorsunuz ve bacaklar sağa ve sola olmak üzere açabildiğiniz kadar açıyorsunuz. Bu şekilde kasıkta gerilme hissedene kadar öne eğilip doğruluyorsunuz. Set tekrarı birinci hareket ile aynı olacaktır. 
 • Üçüncü hareketimizde yere uzanıyorsunuz ve dizlerini kendinize doğru çekiyorsunuz ancak ayaklarınız yerde olacak. Bu şekilde bacaklarınızı yanlara açıp kapatıyorsunuz. 
 • Son hareketimiz yine ayakta yapılacak. Bu harekette önce bacaklardan birini sadece yana doğru açıp kapatıyoruz. İsterseniz duvardan yada bir sandalyeden destek alabilirsiniz. Bu hareket biraz zorlayıcı olduğu için setin sonunda yapmanız iyi olacaktır. Kaslar iyice ısınmış olacaktır.
 • Eğer kasık bölgesinde sakatlanma söz konusu ise hareketleri yapmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Uygun görmediği kasık egzersizi olabilir. Yada kendi artı bir hareket eklemek isteyebilir. Şimdiden geçmiş olsun. Sağlıkla kalın. 
]]>
7 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/7-aylik-hamilelikte-kasik-agrisi.html Wed, 24 Oct 2018 18:41:08 +0000 7 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı, Hamilelikte ilk üç ay kadar son üç ayda çok önemlidir. Son 3 trimester denilen bu dönemin önemi ve riski erken doğum olabilme ihtimalidir. 7 aylık gebelikte bebeğin oluşumu tamamlanmıştır. 7 Aylık Hamilelikte Kasık Ağrısı, Hamilelikte ilk üç ay kadar son üç ayda çok önemlidir. Son 3 trimester denilen bu dönemin önemi ve riski erken doğum olabilme ihtimalidir. 7 aylık gebelikte bebeğin oluşumu tamamlanmıştır. Aniden oluşacak her hangi bir soruna bağlı doğacak olursa, hayatta kalma şansı % 90 dır. Bebeğin ağırlaşma ve oluşumu ile hareketleride artar. Bu aya kadar olan sürede bebeğin hareket etmiş olması önemlidir. Bunu hissetmezse anne adayı mutlaka doktora bilgi vermelidir.

Bebeğin hareketlerine ve büyümesine bağlı olarak 7 aylık hamilelikte kasık ağrısı, sancılar veya şişlikler artar. Ağırlaşan vücut, kendini taşımakta biraz daha dayanıksız hale gelir. Bebek büyüdükçe de anne adayının işi daha da zorlaşır. Rahim de büyüyerek kasılmaları arttıran ilk sebeplerdendir. Çünkü rahimin genişlemesi bebek büyüdükçe ve aşağıya doğru baskı yaptıkça ilerlemeye devam eder. Sürekli veya şiddetli devam eden kasık ağrısı doktor ile mutlaka görüşülmelidir. Bazı durumlarda 7 aylık hamilelikte kasık ağrısına bağlı erken doğum gerçekleşebilir. Bunlarla birlikte anne bu dönemde oldukça ağırlaştığı için daha fazla dinlenmesi önemlidir. 7 aylık hamilelik döneminden sonra zaten bazı kadınlarda yalancı doğum sancısı sürekli yaşanır. Buna hazırlıklı olmak ve kadının kendini hazırlaması önemlidir.

7 aylık hamilelikte kasık ağrısı yürümeyi engelleyecek kadar çok olursa beraberinde kanama veya şiddetli akıntı görülürse anne adayının hemen doktoru aranmalıdır.

7 aylık hamilelikte kasık ağrısına bağlı oluşabilecek durumlar,
 • El ve ayaklarda da ağrı olması,
 • Kanama veya akıntı olması,
 • Bel ağrısı,
 • Erken doğum ihtimali,
 • Aşırı şiddetli ve yoğun ağrılarda erken doğum riski,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Bunlarla beraber mide yanması gibi durumlar 7 aylık hamileliğe bağlı oluşan ve gittikçe artan durumlardır.
]]>
Sol Kasıkta Batma https://www.kasik.org/sol-kasikta-batma.html Wed, 24 Oct 2018 20:01:11 +0000 Sol Kasıkta Batma, vücudun karın bölümü ve uyluk kısmının sol tarafındaki kasık alanının birtakım sebeplerden ötürü batma hissi uyandırıp sağlık sorunlarının oluşum gösterdiğini ifade eder. Bu durum genellikle ka Sol Kasıkta Batma, vücudun karın bölümü ve uyluk kısmının sol tarafındaki kasık alanının birtakım sebeplerden ötürü batma hissi uyandırıp sağlık sorunlarının oluşum gösterdiğini ifade eder. Bu durum genellikle kasık kemiğinde kırık, çıkık, ezilme ve çeşitli şekilde hasar meydana gelmesiyle ortaya çıkar. Ciddi yaralanmalar, trafik kazalarıyla birlikte birçok sebepten kaynaklanan kaza durumları kasıkta yaralanmayla birlikte batma oluşumunu beraberinde getirir. Hasar gören yer yırtıldığı için aşırı şekilde ağrır. Kimi zaman hafif nedenlerden de sol kasıkta batma belirtisi olabilir. Örneğin, soğuk algınlığı ile birlikte üşütme durumunun ortaya çıkması hapşırma ve öksürme anında kasık batmasına etkendir. Söz konusu noktada oluşan batma sürekli bu kısımda gerçekleşiyor ise sol bölümdeki organların işlevlerinde problem olabilir. Ayrıca, sol kasık kısmının cinsel organ, bacak bağlantısının olduğu bölge veya bu alandaki kas, damar, lif hasarlarının oluşumundan da kaynaklanabilir.

Erkeklerde sol kasıkta batma

Uzun süren spor kapsamındaki faaliyetler sonucu erkeklerde sol kasıkta batma oluşumuna etken en büyük sebeplerden birisidir. Bunun yanı sıra iş yükü ağır klan kişiler sıklıkla bu durumla karşılaşabilir. Öte yandan prostat hastalığı olan erkekler söz konusu bu alanda batma hissedebilir. Ayrıca apandisit, böbrek taşı, iltihaplanma, kan ve damar yolunda tıkanıklık diğer nedenler arasında yer alır.

Kadınlarda sol kasıkta batma

Özellikle gebelik döneminde olan kadınların sol tarafındaki kasık noktasında batma sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durum üreme organlarından başlayarak hormon değişikliği ile birlikte vücudun dengesini kaybetmesiyle başlar. Diğer yandan ilerleyen zamanlarda bebeğin gelişimiyle birlikte anne karnı içinde hareketlenmesi sol kasıkta batma hissini meydana getirir. Öte yandan kadınların adet ve menopoz dönemlerinde sancının varlığının yüz göstermesiyle söz konusu edilen bu noktada batma oluşumunu sağlar. Ayrıca, apandisit, böbrek taşı, iltihaplanma, kasık kemiğinin kırılması, yaralanma ve iç kanama gibi durumlar da kadınların sol kasık bölümünde batmaya sebep olabilir.

Sol kasıkta batma tedavisi

Böyle bir sorun meydana geldiğinde öncelikle bir hekime başvuru yaparak rahatsızlığın teşhisi yapılmalıdır. Bununla birlikte birtakım idrar ve kan tahlilleri, ultrason örneği gibi tetkiklerin de hastane görevlileri tarafından yapılması önemlidir. Ciddi sağlık problemi varsa cerrahi operasyon dahi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra doktorun önerdiği ilaçlarla sol kasıkta batma oluşumunun tedavisi mümkündür. Ayrıca, tedavi aşamasında dikkat edilmesi gereken husus batma hissinin yaşandığı noktaya baskı uygulamamaktır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin yapılması da iyileştirmeyi geciktirecektir. Bu rahatsızlığın ağrısını en az seviyeye indirmek için rahat bir ortamda uzanıp dinlenmek de önemlidir.
]]>
Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/kasik-agrisi.html Thu, 25 Oct 2018 02:29:36 +0000 Kasık ağrısı, kasıkların vücuttaki yeri mide ile baldır arasıdır. Yani karın bölgesinin bitimi bacak bölgesinin başlangıcıdır. Kasıklar bacakların hareket etmesini sağlayan 5 adet kas barındırır içinde. Bu bölge Kasık ağrısı, kasıkların vücuttaki yeri mide ile baldır arasıdır. Yani karın bölgesinin bitimi bacak bölgesinin başlangıcıdır. Kasıklar bacakların hareket etmesini sağlayan 5 adet kas barındırır içinde. Bu bölgede bulunan kasların zorlanması gerilmesi kasık ağrılarına sebep olur. Bu ağrılar akut yani aniden olabileceği gibi kronikte olabilir. Hayatımızı olumsuz yönde etkileyen kasık ağrıları oldukça acı vericidir. Kasık ağrıları çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkmakla birlikte olası hastalıkların habercisi olabilir. Kasık ağrısı sebebine göre tedavi yöntemleri de çeşitlenecektir.

Genelde kasık ağrıları spor yapılırken yapılan yanlış hareketler ya da yanlış fiziksel aktiviteler sonucu meydana gelir. Yüzme, koşma gibi aktiviteler buna örnek verilebilir. Bu tür hareketten kaynaklı kasık ağrıları kendiliğinden bir süre sonra geçebilecekken bu tür hareketlerden kaynaklanmayan kendi kendine oluşan kasık ağrılarının altında başka sebepler yatar. 


Kasık ağrısıbir çok farklı nedenle ortaya çıkabilirken kadında ve erkete görülen kasık ağrılarının sebepleri de farklıdır. Genel anlamda geçmeyen kasık ağrılarının sebebi mesane taşları, idrar yolları hastalıkları, idrar torbası iltihabı, sinirsel kaynaklı bağırsak spazmları (İBS), iltihaplı kolitler, kistler, kalın bağırsak tümörü, yumurtalık kanseri diyebilir ve bu listeyi daha da uzatabiliriz.  

Kadınlarda kasık ağrısı,

Kadınlarda kasık ağrısının bir çok sebebi olur bu yüzden en çok kadınlarda görülür. En geneli kadınlarda adet dönemindeki yumurtlama sırasında oluşan kasık ağrılarıdır. Yalnız kasık ağrısı deyip geçilmemelidir çünkü kadınlarda kasık ağrısı eğer 2 ya da 3 hafta boyunca sürüyorsa yumurtalık kanserinin habercisi de olabilir. Kadınlarda kasık ağrısı oluştuğunda hiç bir sebep görünmüyorsa üreme yollarından şüphelenilir. Bu aşamada jinekoloklarla görüşerek ağrının sebebi bulunmalıdır. Bazı kadınlarda görülen kasık ağrıları yumurtalıkta görülen kiste işaret edebilir ki bu son derece önemli ve dikkate alınması gereken bir konudur. O yüzden kasık ağrıları eğer her hangi bir hareketten kaynaklanmıyorsa üzerine düşülmeli ve sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Bazı durumlarda eğer hasta şanslıysa kasık ağrısı erken tanı vererek kişinin hayatını kurtarır. Henüz kansere dönüşmemiş bir kistin oluşumu hakkında size bilgi verir. Kistler 2 ile 3 cm arası ağrı yapmaz 3 cm den sonra ise ağrı yapmaya başlar bu yüzden kasık ağrısı çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Adet döneminde kadınlarda kasık ağrısı,

Kasık ağrısı kadınların adet dönemlerinde her ay boyunca 2 ya 3 gün masumken bundan sonraki dönemlerde kistten şüphelenilir. Kasık ağrısına kistin yırtılması, kistin büyümesi, kanaması, dönerek boğulması sebep olabilir. Ayrıca kistlerin patlamasıda şiddetli kasık ağrılarına yol açar. Yalnız sadece üreme organından kaynaklandığını düşünmek doğru olmaz aynı zamanda kas iskeler sisteminden kaynaklanan sorunlar ve ya diğer patolojik sorunlarda sebep olabilir. Tüm bunlar dışında kadınlarda görülen kasık ağrılarının sebebi, dış gebelik, rahim içine bazı amaçlarla takılan spiraller, rahmin dönük olması, kendi içinde kıvrılması endemetriozs gibi çeşitli faktörler olabilir. 

Erkeklerde kasık ağrısı,

Kasık ağrıları erkeklerde onların günlük kabiliyetlerini sınırlar. Erkeklerde görülen kasıkm ağrılarının en genel  ve en sık nedenleri arasında yumurtalık iltihabı (orşit ) yumurtalık kanalı varisleri ve prostat iltihabı yer alır. Ayrıca kas yırtılmaları, lenf bezlerinin şişmesi, kasık fıtığı, epidimit, böbrek taşları, testis torsiyonu, kasığa gelen darbe, testis tümörü ve hidrosel de erkeklerde görülen kasık ağrısı sebepleridir.

Erkekler genellikle spor yaparken yaptığı yanlış aktiviteler sonucu kaslarında meydana gelen sıkıntılar kasık ağrısını oluşturabilir. bu gib]]> Sağ Kasık Üstünde Ağrı https://www.kasik.org/sag-kasik-ustunde-agri.html Thu, 25 Oct 2018 12:12:34 +0000 Sağ kasık üstünde ağrı, zaman zaman bazı sebeplerden ötürü ağrıyabilir. Sağ kasık üstündeki ağrılar bazen ani bir şekilde başlayabilir ve bu ağrılar oldukça ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Sağ kasık üstünde Sağ kasık üstünde ağrı, zaman zaman bazı sebeplerden ötürü ağrıyabilir. Sağ kasık üstündeki ağrılar bazen ani bir şekilde başlayabilir ve bu ağrılar oldukça ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Sağ kasık üstündeki ağrılar için kendi yöntemlerinizi kullanmamanızda fayda vardır çünkü bu yöntemler daha ciddi sorunlara dönüşebilir. Bu ağrılar için en ideal çözüm doktorunuza başvurmak olacaktır. Doktorunuzun yapacağı muayene ile ağrılar için doğru bir şekilde tedavi başlatabilir. Sağ kasık üstündeki ağrılar kadınlarda ve erkeklerde sık bir şekilde ama farklı nedenlerden dolayı görülebilir. 

Kadınlardaki sağ kasık üstünde ağrı, birçok hastalığın habercisi olabilir. Kadınlarda bulunmakta olan yumurtalarda meydana gelen kistlerin yerinden oynaması sağ kasık üstünde ağrıya neden olabilir. Bu kistlerin patlaması ile ağrılar şiddetlenebilir. Soğuk algınlığı da bu ağrılara neden olabilir. Kadınlarda görülmekte olan bir diğer hastalık ise myomdur. Sağ kasığa yakın olarak bilinen ve 5-6 cm kadar boyu olan myomlar şiddetli bir şekilde sağ kasık üstünde ağrıya neden olabilir. Genel olarak kadınlarda daha sık bir şekilde görülen idrar yolu enfeksiyonu sağ kasık üstünde ağrılara da sebep olabilir. Sadece kadınlara özel olmasa da kum dökme, taş düşürme, idrar torba sarkması gibi hastalıklar da sağ kasık üstünde ağrılara sebep olabilir. Sağ kasıkta fıtık da ağrıyı tetikleyebilir fakat fıtık çok fazla bir şekilde kadınlarda görülen bir hastalık değildir. Kadınların doğumdan sonra rahim büyümesi, karın genişlemesi gibi sebeplerde ağrıyı şiddetlendirebilir. Kadınlarda meydana gelen dış gebelik sağ kasıkta ağrı yapabilir. Gebelik yaşayan kadınların düşük tehlikesi yaşaması da bu ağrıların habercisi olabilir. Kadın ve erkeklerin cinsel ilişkiden sonrası ya da ters ilişki sonrası sağ kasık üstünde ağrıya neden olabilir. 

Erkeklerde sağ kasık üstünde ağrı, kadınlara göre erkeklerin kasık anatomisi oldukça karışıktır. Tesislerdeki damarların ve üreme kanallarında bulunan kordon adlı bölgede kistlerin oluşumu sağ kasık üstünde ağrıya neden olabilir. Genel olarak genç erkeklerde meydana gelen toplardamarın büyümesi ile varikosel ağrıları oluşur bu da sağ üst kasıklarda görülür. Daha çok erkeklerde meydana gelen fıtıklar da ağrılara neden olabilir. Erkeklerde olan varikosel ağrısı her zaman apandist ağrısı ile karıştırılmaktadır. Böbrek taşı döken ve kum döken erkeklerde bu ağrılar genel olarak sağ kasık üstünde meydana gelir.
]]>
Mide Bulantısı Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/mide-bulantisi-kasik-agrisi.html Thu, 25 Oct 2018 20:41:34 +0000 Mide bulantısı kasık ağrısı, genel olarak erkeklerde ve kadınlarda farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Mide bulantısı kasık ağrısı nedenine bağlı olarak aynı anda görülen bir rahatsızlık olabili Mide bulantısı kasık ağrısı, genel olarak erkeklerde ve kadınlarda farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Mide bulantısı kasık ağrısı nedenine bağlı olarak aynı anda görülen bir rahatsızlık olabilir. Tek başına kasık ağrısı genel olarak üreme sistemi, kas iskelet sistemi, bağırsaklar, gebelik ve idrar torbasında meydana gelen sorunlardan kaynaklı olabilir. Bunların yanında psikolojik nedenler de kasık ağrılarına neden olabilir. Böyle geniş çaplı nedenlerden dolayı ortaya çıkan kasık ağrıları kesinlikle önemsenmeli ve bir doktora başvurulmalıdır. Kadınlar görülen kasık ağrıları kadınlara özgü hastalıklardan meydana gelir erkeklerde ise lenf bezleri, böbrek taşı, testis tümörü, kasığa alınmış olan herhangi bir darbe, kas gerilmeleri gibi nedenler kasık ağrılarına sebep olabilir.

Mide Bulantısı Kasık Ağrısı Aynı Anda Görülebilir mi
Kasık ağrısına sebep olan hastalıklara göre belirti olarak kasık ağrısı ile birlikte mide bulantısı da ortaya çıkabilir. Kadınlarda mide bulantısı kasık ağrısı özellikle pelvik bölgesinde oluşmakta olan rahatsızlıklarda görülen bir durumdur. Böyle bir durumu aynı anda yaşıyor iseniz gerekli muayenelerinizi doktorunuza yaptırmanız gerekir. 

Mide Bulantısı Kasık Ağrısı Önemli Bir Hastalığın Habercisi Olabilir Mi
Mide bulantısı kasık ağrısı pek çok hastalığın ortaya çıkması için oldukça önemli bir sebeptir.  Böyle bir rahatsızlıkta mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Doktorun muayenesi sonucunda koymuş olduğu teşhise göre hasta gerekli tedaviyi kabul etmelidir. Mide bulantısı kasık ağrısı tek başına bir hastalık olmayabilir yani bir hastalığın da habercisi olabilir. Bu ağrılar akut ve kronik olarak ortaya çıkabilir. Sebebi belirlenene kadar mide bulantısı ve kasık ağrısını ciddiye almakta fayda vardır. Mide bulantısı kasık ağrısı için evde yapılan yöntemler ile geçiştirilmemelidir. Çünkü bu ağrılar oldukça önemli bir hastalığın habercisi olabilir.
]]>
16 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/16-haftalik-gebelikte-kasik-agrisi.html Fri, 26 Oct 2018 07:48:15 +0000 16 haftalık gebelikte kasık ağrısı, her annenin hamilelik döneminin söz konusu bu haftalara yaklaştıkça kasık alanında ağrı oluşumu kaçınılmazdır. Bu durum birçok sebepten kaynaklanabilir. Ciddi hastalıklar, kaza, y 16 haftalık gebelikte kasık ağrısı, her annenin hamilelik döneminin söz konusu bu haftalara yaklaştıkça kasık alanında ağrı oluşumu kaçınılmazdır. Bu durum birçok sebepten kaynaklanabilir. Ciddi hastalıklar, kaza, yaralanma, kesik, kist, beze, kasık kemiği kırılması, damar genişlemesi, sindirim sisteminde oluşan sorunlar, iltihaplanma, apandisit, böbrek taşı, kasık alanına şiddetli darbe, bebeğin gelişimiyle birlikte hareket halinde olması, adet döneminin sonlandığı için hormonların dengesini kurmaya çalışması, rahim büyümesi, cinsel birleşmenin vücut salgısı olmadan yapılması gibi sebepler 16 haftalık gebelikte kasık ağrısı oluşumuna etkendir. Aniden ayağa kalkmak, eğilmek, hızla yürümek kasılmalara sebep olarak bu ağrıyı tetikler. Bununla birlikte bu hafta içerisinde bebeğin yaklaşık 10 cm boyutlara yaklaşması ve ortalama olarak 100 gram ağırlığa ulaşması ile hızlı bir şekilde büyüme evresine girdiğinden kasık ağrısının zaman zaman yaşanmasına sebep olur. 16 haftalık gebelikte kasık ağrısı mevcutsa böyle bir anda bebeğin ani dönüş hareketlerinin varlığı hekim tarafından cinsiyet belirlemesinin yapılması da olası bir durumdur.

16 haftalık gebelikte kasık ağrısının tedavisi

Gebeliğin 16 haftalık döneminde hafif kasık ağrıları mevcut ise sadece dinlenme tedavisi yeterlidir. Bunun yanında ağrı şiddetini arttırmış ise mutlaka doktora başvuru yaparak tıbbi tedavinin yapılması gerekir. Bu haftalarda gebelikte kasık arısı normal bir durum olduğu için ilaç kullanımı yanlıştır. Bu nedenle hekim kontrolü dışında ilaç tedavisinin yapılması bebek sağlığını olumsuz etkiler. Ayrıca, 16 haftalık gebelikte kasık ağrısının tedavisi için bitkisel çayların kullanımı iyileşme süresini azaltacaktır. Bu hususta yapılması gereken tek nokta vitamin ve mineraller açısından doğal besin maddelerinin tüketilmesi gerekir. Özellikle meyve ve sebzelerin bu anlamda vücuda alınması kasık ağrısını bir nebze dahi olsa azaltır.
]]>
Bel Ve Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/bel-ve-kasik-agrisi.html Fri, 26 Oct 2018 20:08:02 +0000 Bel ve kasık ağrısı, oldukça önemli bir durumdur. Bu rahatsızlık birçok insanda meydana gelmektedir fakat önemsenmemektedir. Bu rahatsızlığın önemsiz olarak değerlendirildiği için ileride büyük hastalıklara neden olabilmes Bel ve kasık ağrısı, oldukça önemli bir durumdur. Bu rahatsızlık birçok insanda meydana gelmektedir fakat önemsenmemektedir. Bu rahatsızlığın önemsiz olarak değerlendirildiği için ileride büyük hastalıklara neden olabilmesi muhtemel bir durum olabilir. İnsan vücudunda oluşan ağrılar bir nedeni vardır. Bel kasık ağrısı olan insanlar genel olarak ağrılarının geçmesi için ağrı kesici ilaçlar kullanmaktadırlar fakat bu durum son derece yanlıştır. Çünkü ağrı kesici ağrıları dindirmez sadece insanı rahatlatıcı gibi bir özelliği vardır ağrı aslında iç kısımda devam etmektedir ve kişide sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle ağrı kesici ile bu ağrılar geçiştirilmemelidir.

Bel ve kasık ağrısında kasıklarda meydana gelen ağrıların nedenini bulmak biraz güçtür. Çünkü kasık bölgesi insan anatomisinin en karışık bölgelerindendir. Kasıkta oluşan ağrıların sebebi çevresinde bulunan organlardan meydana gelmesi olası bir ihtimaldir. Örneğin bazen belde oluşmakta olan fıtık kasıkta da oluşabilir. Bu fıtık zaman ilerledikçe gözle görülür bir hal alarak şişkinliğe neden olabilir. Kasıklarda oluşan ağrılara sebep olabilir. 

Bel ve kasık ağrısı sebepleri

Üreme Organlarının İltihabı: Kadınlarda görülmekte olan pelvik enflamatuvar olarak adlandırılan hastalıkta görülebilir. Bu hastalığın sebebi enfeksiyondur. Enfeksiyon yukarıya doğru yayılabilir ve böylece rahim ağzı, rahim, üreme kanalları, yumurtalıklar ve karın içerisinde bulunan diğer organlara da bulaşabilir. Bu hastalığın belirtisi olarak bel ve kasıl ağrısı olabilir bu ağrılar ile birlikte de ateşlenme, titreme ve üşüme gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Yumurtalık Kistleri: Kadınlarda bulunan yumurtalıklarda meydana gelen kistler iyi huylu olabileceği gibi kanser başlangıcı gibi kötü huylu da olabilir. Yumurtalık kistleri yumurtalık çevresindeki organlara baskı yaparak bel ve kasık ağrılarına sebep olabilir.

Dış Gebelik: Kadınlarda bazen meydana gelen bir durumdur. Gebeliğin anne rahimi dışında oluşan  duruma denir. Dış gebelik genel olarak kanallara, nadiren olsa da rahim ağzı ya da karın içine yerleşebilir. Büyümekte olan gebelik kesesi bulunduğu organda genişleyerek sınırları zorlar ve şiddetli ağrılara neden olabilir. Eğer daha da ilerleyen bir durum ise bulunduğu organın yırtılmasına ve karında kanamaya sebep olur oldukça önemli bir durumdur.

Sindirim Sistemi İltihabı: Daha çok karın ve kasık ağrısı olarak bilinen bir durumdur bununla birlikte bel ağrısına da neden olabilir. Bu ağrıların yanında ishalde görülür. Bu gibi iltihaplarda, idrar yaparken yanma, sık bir şekilde idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı, üşüme, ateşlenme, titreme ile birlikte görülen bir rahatsızlıktır. 

Kadınlarda Görülen Bazı Hastalıklar Bel ve Kasık Ağrısına Sebep Olabilir
Cinsel ilişki sırasında kadında ağrı oluşabilir. Bu ağrıların iki nedeni de olabilir. Birincisi organik neden ikincisi ise psikolojik nedendir. Organik nedenler arasında vajende bulunan yaralar, endometriozis ve çok sayıda doğuma bağlı olarak üreme organlarının arasındaki bağların yırtılması olabilir. Psikolojik nedenlerden dolayı oluşan ağrılar ise belli bir yerleşim gösteremeyen künt ağrılara denir. Bunların dışında enfeksiyonlar olabilir. Bu enfeksiyonlar genel olarak rahim kanalında ve rahim ağzında meydana gelebilir. Bu enfeksiyonlar kadınlarda şiddetli olarak bel ve kasıklarda ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar dikkate alınmaz ise üreme organlarında kalıcı hasara neden olabilir bu hasarlarda üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkileyebilir. 

Rahmin Pozisyon Bozukluğu: Genel olarak kadınların yüzde yirmisinde meydana gelen bir durumdur. Rahim bozukluğu ileri derece de ise kan akımını bozar ve şiddetli ağrılara neden olabilir. 
]]>
Kabızlık Kasık Ağrısı Yaparmı https://www.kasik.org/kabizlik-kasik-agrisi-yaparmi.html Sat, 27 Oct 2018 08:11:34 +0000 Kabızlık kasık ağrısı yapar mı: Kabızlık kişide çeşitli nedenlerle oluşmaktadır. Çoğu zaman kabızlık bilinçsiz beslenme nedeni ile oluşmaktadır. Kabızlık kişide bir çok problemin yaşanmasına neden olur. Bunlardan bir Kabızlık kasık ağrısı yapar mı: Kabızlık kişide çeşitli nedenlerle oluşmaktadır. Çoğu zaman kabızlık bilinçsiz beslenme nedeni ile oluşmaktadır. Kabızlık kişide bir çok problemin yaşanmasına neden olur. Bunlardan biride kasık ağrısıdır. Kabızlığın vücuda vermiş olduğu rahatsızlıkların sonucunda kasık bölgesinde ağrı oluşur. Kabızlığın neden olduğu kasık ağrısı yanı sıra karın bölgesinde şişkinlik ve karın ağrısı da gözlemlenir. Kabızlık bağırsak ağrısına da neden olan bir durumdur.  Kabızlık sonucunda midede aşırı gaz olması kasık bölgesinde ve karın bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olur. Kabızlık kasık ağrısı yapar mı öğrenmek isteyenlerin bilmesi gerek ki kabızlık nedeni ile oluşan belirtiler tüm vücudu etkiler. Özellikle karın bölgesinde şişkinlik, gerginlik ve şiddetli ağrılar hissedilebilir. Bu ağrılar kasık ve bazen sırt bölgesinde bile hissedilebilir. Kabızlık şikayetleri kişide devamlı olarak oluşuyorsa mutlaka bir doktora gitmeli ve muayene olmalıdır. Doktorun uygun gördüğü tahlil ve ultrason sonuçları kabızlığın neden oluştuğunu belirlemeye yardımcı olacaktır. Yapılan tetkikler sonucunda size uygun görülen ilaç tedavisi başlatılacaktır. İlaçları düzenli ve ihmal etmeden kullanmak kabızlık probleminin bir daha gündeme gelmemesine fayda sağlayacaktır.

Kabızlık kasık ağrısını geçirmek için yapılması gerekenler:
 • Öncelikle lifli gıdalar tercih etmelisiniz.
 • Kayısı veya erik suyu içmelisiniz.
 • Ilık veya hafif sıcak su içmelisiniz.
 • Bitki çayları tercih edebilirsiniz.
 • Kasık bölgesinde ağrıyan yere hafif masaj uygulamalısınız.
 • Küçük sporlar yaparak eğilip doğrulmalısınız.
 • Kasık bölgesini sıcak tutmanızda ağrının hafiflemesine fayda sağlayabilir
]]>
Şiddetli Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/siddetli-kasik-agrisi.html Sun, 28 Oct 2018 00:27:49 +0000 Şiddetli kasık ağrısı, en çok kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda şiddetli kasık ağrısı en çok adet dönemlerinde, yumurtlama döneminde, miyomlarda, yumurtalıklarda oluşan kistlerde, adenomiyozis, çikolata Şiddetli kasık ağrısı, en çok kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda şiddetli kasık ağrısı en çok adet dönemlerinde, yumurtlama döneminde, miyomlarda, yumurtalıklarda oluşan kistlerde, adenomiyozis, çikolata kistelerinin oluşumunda ve karın içi yapışıklıklarında görülen ağrılardır. Şiddetli kasık ağrısının tanısı kolayca konulan bir hastalıktır. Tedavisi ise nedenine bağlı olarak planlanabilir. Bazı tanılar kolay bir şekilde tedavi alına alınabilirken bazılarında ise cerrahi girişim uygulanabilir. Şiddetli kasık ağrısı yaşayan insanlarda stres yönetim teknikleri, gevşeme yöntemleri, fizik tedavi, sinir bloğu gibi yöntemlerde tedavi uygulanması mümkündür. 

Şiddetli kasık ağrısı nedenleri

Yumurtlama Ağrısı: Kadınlarda yumurtlama dönemlerinde görülen şiddetli bir kasık ağrısına neden olabilir. Bu ağrı iki adet döneminin tam ortasında olan yumurtlama döneminde gerçekleşir. Genel olarak kasıkta meydana gelen hafif bir ağrı olarak hissedilebilir. Ancak bu ağrılar kişiden kişiye değişebilir yani bazı kadınlarda şiddetli kasık ağrısına neden olabilir. Bunun şiddeti bazen de aylara göre değişebilir. Kadınlar eğer yumurtlama tedavisi görüyor ise bu durum da da kasık ağrısı şiddete yol açabilir.

Adet Ağrısı: Adet dönemleri kadınların en hassas dönemleridir. Çünkü Adet dönemlerinde kadınların hormonları altüst olabilir. Bununla birlikte de kasıkta, belde ve bacaklara uzanan bölgelerde şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu adet dönemi en çok da kasıkları etkiler kasıkarda meydana gelen şiddetli ağrılar olarak ortaya çıkar. Bu şiddetli ağrılar aylara göre değişiklik gösterebilir. Bu ağrılar çocuk doğurduktan sonra ya da yaş ilerledikçe azabilir. Eğer ağrıların şiddet artıyor ise bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Miyomlar ve Polipler: Genel olarak rahim içinde ve rahim dışında meydana gelen oluşumlardır. Genellikle iyi huylu olmasına rağmen bulunduğu bölgeye yapmış olduğu baskılar nedeni ile şiddetli kasık ağrılarına sebep olabilir. Kadınlarda bu durum adet süresinin uzamasına ve şiddetli ağrılara neden olur. 

Adenomyozis: Rahimin iç zarının rahim kasında bulunmasından ötürü olaşan bir durumdur. Bu rahatsızlığın teşhisi oldukça zordur. Adet ağrısına, adet kanamasına yol açar ve kadınlarda şiddetli kasık ağrısına neden olabilir.

Yumurtalık Kisti: Yumurtalıklarda oluşan kistler ya iyi huyludur ya da kötü huyludur. Bu kistler oluştuğu gibi zamanla da yok olabilirler. Kistlerin içerisinde bulunan sıvıların sızması ile şiddetli kasık ağrılarına neden olabilir.

Karın içi Yapışıklıklar: Bu durumun en belirgin sebepleri daha önceden geçirilmiş olan operasyonlar ya da enfeksiyonlardır. Bu rahatsızlık da şiddetli kasık ağrısına neden olabilir.

Diğer Kasık Ağrılarının Sebepleri: Şiddetli kasık ağrıları birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Kişilerde eğer bağırsak sorunları var ise bu sorunlarda kasık ağrılarını tetikleyebilir. İdrar yollarındaki sorunlar ve cinsel ilişki sırasında meydana gelen bazı sorunlarda kasık ağrılarının sebebi olabilir.
]]>
Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/erkeklerde-sag-kasik-agrisi.html Sun, 28 Oct 2018 10:47:24 +0000 Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı; karnın alt kısmından başlayarak çeşitli şiddetteki ağrılar olarak tanımlanır. Erkeklerin en büyük problemlerinden biri olan sağ kasık ağrısının birçok sebebi olabilir. Kasık ağrıları h Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı; karnın alt kısmından başlayarak çeşitli şiddetteki ağrılar olarak tanımlanır. Erkeklerin en büyük problemlerinden biri olan sağ kasık ağrısının birçok sebebi olabilir. Kasık ağrıları her zaman kasıkla alakalı bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bazen kasığa vurur ama rahatsızlığın ana kaynağı başkadır. Genelde kasık fıtığının ilk bulgusu olarak değerlendirilirse bile sol sağ ya da iki taraflı hissedilen kasık ağrıları hissedildiği anda ihmal edilmeden genel cerrahi uzmanından randevu alınması gerekir. Kasıkta her iki bölgede de ağrı hissediliyorsa yüksek olasılıkla idrar yolları enfeksiyonu vardır. 

Erkeklerde kasık ağrısı yalnızca sağ tarafta hissediliyorsa pankreasta bir sorun olduğunun göstergesidir. Eğer erkeklerde kasık ağrısı yalnızca sol tarafta ediliyorsa burada kalın bağırsakta enfeksiyon ve iltihap olduğunun bir göstergesidir. Böyle bir durumda bireyin vücut ısısının artması olasıdır. İdrar iltihabı taş yada lenf bezlerinin büyümesi gibi rahatsızlıklarda erkeklerde sağ kasık ağrısına yol açar. Erkeklerde sağ kasık ağrısının en bilindik sebeplerinden biriside kas gerilmeleridir. Bu kas gerilmeleri sportif hareketler veya ağır işler sonrasında ortaya çıkabilir. Hiçbir cerrahi işlem gerektirmeyen bu rahatsızlığın iyileşme süreci oldukça yavaştır. Ancak ağrı kesiciler, dinlenme, ilaçlar ve buz koyma gibi basit yöntemler uygulanarak tedavi süreci hızlandırılabilir. Kasık bölgesindeki ligamentlerin sakatlanması, kas yırtılması ve tendonlar durumunda ise ameliyat gerçekleştirilir.

Lenf Bezlerinin Genişlemesi Sağ Kasık Ağrısına Sebep Olur

Genelde lenf düğümlerinde bakteriyel veya viral enfeksiyon olduğunda gerçekleşen lenf bezi genişlemesi rahatsızlığı vücudun enfeksiyonlarla savaşmak da olan bölgesi lenf bezi olduğundan dolayı başka rahatsızlıklara yol açmadan giderilmesi gerekir. Sonuç olarak erkeklerde kasık bölgesindeki problemin gitgide büyüyerek daha ciddi sorunlara yol açmadan bir an önce tedavi edilmesi gerekir.
]]>
Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/gebelikte-kasik-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 08:46:40 +0000 Gebelikte kasık ağrısı, Hamilelik 9 ay boyunca özenle ve dikkatle geçirilmesi gereken hem hassas hemde oldukça güzel bir dönemdir. Anne adayının yeni bir bireyi karnında taşımasının güzel duygularını yaşadığı kadar, bu s Gebelikte kasık ağrısı, Hamilelik 9 ay boyunca özenle ve dikkatle geçirilmesi gereken hem hassas hemde oldukça güzel bir dönemdir. Anne adayının yeni bir bireyi karnında taşımasının güzel duygularını yaşadığı kadar, bu sürecin acı tarafları da kaçınılmazdır. Ağrılı, sancılı, bazen de kanamalı geçen bu dönem kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Çünkü her kadın hamileliğini kendi bünyesine göre yaşar. Kimsenin ağrısıyla doğumu aynı şekilde yaşanmaz. Kimi vücutlar bu döneme kendini hazırlarken oldukça zorlanır. Fakat genel olarak gebelikte kasık ağrısı bir çok kadının yaşadığı kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle ilk 3 aylık dönem daha riskli ve daha dikkatli olması gereken bir süreçtir. Çünkü ilk 3 ay bebeğin anne karnında oluşum süreci olarak geçer. Aynı zamanda da vücudun kendini bu döneme hazırlama sürecidir. Düşük veya kanama problemleri genel de ilk 3 ayda meydana gelir. Buna bağlı olarak ta sancı ve kasık ağrıları yaşanır. Fakat özellikle bu dönemdeki gebelikte kasık ağrıları kanamalı veya şiddetli şekilde devam ederse, anne adayı aynı anda doktora başvurmalıdır.

Bunlarla birlikte hamilelik döneminin son üç aylarında yaşanan gebelikte kasık ağrısı ise erken doğum habercisi olabilir. Her zaman kötü sonuçlar doğacak diye bir şey yoktur. Kimi anne adayları 9 ay boyunca kasık ağrısı da yaşayabilir. Fakat 7 aylık gebelikten sonra ki aylarda kasık ağrılarının şiddetli ve kanamalı olma durumu tehlikeye girer. Bebek büyükçe bu ağrılar artar. Bebeğin yeri daralır ve annenin durumu zorlaşır. Bebek büyüdükçe de vücuda baskı yapar. Rahim genişledikçe de kasık ağrıları çoğalır. Şiddetli ve kanamalı kasık ağrılarına bağlı erken doğum söz konusu olabilir.

Bazı durumlardaki sancılar ve kasık ağrıları ise gebelik dönemdeki bir çok sebeple ilişkilendirilebilir. Anne adayının yaşayacağı sinir, stres, korku veya panik gibi ani sorunlar da bu ağrıların nedenleri arasında yer alır. 
Her türlü oluşacak gebelikte kasık ağrısı özellikle de kanamalı veya şiddetli olduğu zamanlarda anne adayı mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Gerekli kontroller yapılmalıdır.

Gebelikte kasık ağrısına bağlı dikkat edilmesi gereken durumlar,
 • Anne adayı mümkün olduğu kadar stres ve sıkıntıdan uzak kalmalıdır.
 • Bu dönemde hiç bir şekilde ağır cisimleri taşımamaya özen göstermek gerekir.
 • Gebelikte kasık ağrıları ara sıra veya hafif bile yaşanırsa gerekli kontroller mutlaka yapılmalıdır. Anne adayı her şeyin yolunda gittiğine emin olmalıdır.
 • Anne adayı bol bol temiz hava almalıdır.
 • Vücudun gerekli vitamini ve besini karşılanmalıdır. Düzenli beslenmeli ve düzenli su içilmelidir.
 • Çok ağrılı veya şiddetli geçen dönemlerde ayakları havaya doğru tutacak şekilde uzanmak çok faydalı olur.
 • Gebelikte kasık ağrısı yaşandığı zamanlarda kasık bölgesini sıcak tutmak ve rahat giyinmek gerekir.
 • Kasık ağrılarına bağlı bazen vücudun gaz veya şişkinlik durumları da sebep olabilir. Böyle zamanlarda kısa yürüyüşler yapmak vücudu rahatlatır.
 • Bu dönemde anne adayı hem psikolojik hem de vücut olarak sürekli rahat kalmalı, kendini zorlayacak hareketler yapmamalıdır.
]]>
36 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/36-haftalik-gebelikte-kasik-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 21:49:07 +0000 36 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı, anne adaylarının son ayında oluşan kasık ağrıları olarak bilinir ve bu dönemde kasıklardaki basınç ve ağrı giderek hızlı bir şekilde artabilir. Bunun en büyük sebebi ise bebeğin 36 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı, anne adaylarının son ayında oluşan kasık ağrıları olarak bilinir ve bu dönemde kasıklardaki basınç ve ağrı giderek hızlı bir şekilde artabilir. Bunun en büyük sebebi ise bebeğin anne rahmindeki doğum kanalına doğrudan inmesidir ve bebeğin başının rahim duvarına baskı yapmasıyla oluşan kasık ağrıları olarak bilinmektedir. 36. Hafta dönemlerinde yalancı doğum sancıları da görülebilir. Bu oluşan kasık ağrılarının yalancı doğum habercisi olduğunu ayırt edebilmek için kişide gerçek doğum sancısı örneklerinin yer alıp almadığına dikkat edilmesi gerekir. Genellikle anne adayında ağrılı ve regular gibi kontraksiyon durumları görülürse erken doğum işaretidir. Anne adayının uyku saatleri kısalır ve ağrılar doğrudan oldukça fazla hissedilir. 36 haftalık gebelikte kasık ağrısı, en çok hissedilen yer belden ve kasıktan başlayan ağrılar olarak bilinmektedir. İlerleyen zaman dilimleri içinde giderek şiddetleri artan gebeler, artık kasılmaları normal bir ağrı olarak hissetmeye başlar. Gerçek doğum içinde olan ağrılar rahim ağzını da oldukça fazla etkilemeye başlar. Vajinal sümüksü akıntı olarak görülen ve bazen pembe veya kanlı olan akıntıya sebep olabilirler. Bu durum doğum sonuna kadar kendini göstermeye devam eder. Bu ağrılar birçok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. 

36 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Nedenleri
 • Anne adayının karnındaki bebekte bağırsaklarında mekonyum ismi verilen ilk dışkı oluşmuşsa kasıkta ağrıya doğrudan neden olmaktadır.
 • Gebelikte anne karnında bulunun bebek çok fazla sıkıntıya girmediği sürece ilk dışkısını doğrudan yapması, ve doğumdan sonra ilk 24 saat içinde geçen sürede ilk dışkıyı hemen yapar. Bu durum anne karnında iken 36 haftada görülen kasık ağrısına neden olur. Bebeklerde bulunan mekonyum koyu yeşil renge sahip olup, bazen doğum esnasında da amnion mavi renkli olarak içinde tespit edilebilir.
 • Bu dönemde bebeğin yaklaşık olarak boyunun 50 cm civarında olması ve kilosunun 2500-2700 gram arasında olması bir diğer neden olan faktörler arasında yer alır.
 • 36 haftalık gebelikte kasık ağrısı nedenlerinden birisi de, anne karnındaki bebeğin başı pelsive doğum kanalı bölümüne doğru giderek hızlı bir şekilde yerleşmeye başlar ve bu durum anne adayında kasık ağrılarının giderek daha çok artmasına da neden olur. Anne adayının bu dönemde midesinin çok fazla rahatladığı ve nefes alıp verme olayının daha kolay hale geldiği bilinmektedir. Kasık ağrılarının giderek daha fazla arttığı bu dönemde, mesane içinde bulunan kapasitenin azalması ve baskı sebebiyle anne adayının çok sık idrara çıkması, hatta idrar kaçırma durumlarının yaşanması da neden olan faktörler içinde yer alır.
 • Oturma ve kalkma durumlarında karın bölgesinin büyümesinden dolayı oldukça zorluk yaşanır ve bu durumda özellikle 36. Haftada anne adayında kasık ağrısına neden olur
 • Vajinaya doğru şiddetli baskıların olmasından kaynaklanan kasık ağrısı meydana gelir ve bu durum anne adayının doğuma yaklaştığını da belirtebilir.
36 haftalık gebelikte kasık ağrısı, artan bazı doğum kaygılarını oldukça rahatlatmak gerekir. Uzman bir doktora giderek, bundan sonraki her kasık ağrısının ve her kasılma durumunun gerçek doğum ağrısı olup olmadığını öğrenmek anne adayı açısından daha rahatlatıcı bir durum olacaktır. Anne adayının yanında sürekli olarak birilerinin bulunması gerekir. Çünkü herhangi farklı olarak oluşan durumlarda yardıma ihtiyaçları olacaktır.
]]> 14 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/14-haftalik-gebelikte-kasik-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 22:21:42 +0000 14 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı, hassas bir döneme giren anne adayları hamileliğin başlangıcı ile hormonsal değişiklikler ve bir takım stresler yaşarlar. Ama 14 haftalık gebe olan birinin kasık ağrısı çekmesi nedeni ü 14 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı, hassas bir döneme giren anne adayları hamileliğin başlangıcı ile hormonsal değişiklikler ve bir takım stresler yaşarlar. Ama 14 haftalık gebe olan birinin kasık ağrısı çekmesi nedeni üşütmeden dolayı olabilir. Bu süreçte anne adayı kendini üşütmemeye özen göstermelidir. Bunun dışında bir başka sebebi ise kasık ağrısına sebep olan kasların gerilmesi ve kas bağlarının gerilmesi neticesi meydana gelen kasık ağrısıdır. Bu durum için herhangi bir ilaç kullanılamaz. Anne adayı karnının genişleme ve büyüme evresinde yaşanan olayları normal karşılamalıdır. Gebelikte yaşanan bu tür durumlar ile hemen hemen tüm anne adayları karşılaşmıştır. Gebeliğin ilerleyen haftalarında 14 haftalık gebeliklerde oluşan kasık ağrısı ile ilgili detaylı bir bilgi edinmeniz için kadın doğum doktorunuz size yardımcı olacaktır. Bazı gebeliklerde anne adayları böyle bir duruma rastladıklarında panik yapabilir. 

Bazen gebelikte oluşan kasık ağrıları çok şiddetli yaşanabilir. Veya bıçak saplanması gibi birden bu kasık ağrıları yaşanabilir, bazı zamanlarda da kramp tarzında birden kasık ağrıları yaşanabilir. Anne adayları böyle bir durum ile karşılaştıklarında yapmaları gereken birtakım şeyler vardır. Bunlar, otururken, yatarken, kalkarken yada öksürürken dikkat etmeleri ve yavaş hareket etmeleri gerekir. 14 haftalık gebelikte kasık ağrısı çekmeye başlayan anne adayı hemen dinlenmelidir. Kasık ağrılarının süresi farklı olabilir. Anne adayının bu durum içerisinde kesinlikle stres yaşamaması gerekir. Bol bol dinlemesinin yanı sıra hamileliğini güzel geçirerek keyfine bakmalıdır. 

14 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur 

Gebelik zamanında oluşan karın kası gelişmesi neticesi meydana gelen kasık ağrısı ciddiye alınacak bir durum olamamasının yanı sıra sağlık sorunu çıkaracak bir durumda değildir. Ağrıların olmasına sebep olan rahatsızlık verecek durumlara örnek verecek olursak; 
 • Anne adayının bu evrede hormonlarının değişmesi nedeni ile kasık ağrıları görülebilir. 
 • Anneden yada bebekten kaynaklanabilecek kötü bir durum söz konusu neticesinde kanama olmasından dolayıda ağrılar görülebilir. Buna düşük riski ve dış gebeliği de ekleyebiliriz. 
 • İdrar yolu enfeksiyonları da ağrılara sebep çıkarabilir. 
 • Anne adayının aşırı yorulmasından kaynaklanan ağrılar yaşanabilir. Bunun için anne dinlenmeyi ihmal etmemelidir. 
 • Gebelikte oluşan farklı bir sorun ise, kabızlık sorunundan kaynaklanan şişlik ve gaz sancısı da ağrıya neden olabilir. 
 • Gebelik öncesi anne adayında oluşmuş olan yumurtalıklarda çikolata kistleri kasık ağrılarına sebep olabilir. 
 • Başka bir neden daha söylemek gerekir ise, soğuk algınlığından, üşütmeden kaynaklanan karın ve kasık ağrıları görülebilir. 
]]>
Sağ Kasık Fıtığı https://www.kasik.org/sag-kasik-fitigi.html Tue, 30 Oct 2018 18:23:50 +0000 Sağ Kasık Fıtığı, genellikle erkeklerde bayanlara göre oldukça daha sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Çünkü erkeklerde testis bölümünün karın içinde gelişmesi ve farklı bir kanal aracılığı ile kes Sağ Kasık Fıtığı, genellikle erkeklerde bayanlara göre oldukça daha sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Çünkü erkeklerde testis bölümünün karın içinde gelişmesi ve farklı bir kanal aracılığı ile keseye doğrudan inmesidir. Aynı zamanda çok fazla ağır işlerle meşgul olan kişilerde ve uzun süreli olan öksürük problemlerinin görülmesi de etki eden nedenlerden birkaçı olarak bilinir. Bu durumda genellikle yetmiş yaş üstü kişilerde oldukça sık görülmektedir. Özellikle sağ kasık fıtığı hastalığına oldukça çok sık karşılaşılmakta ve fıtığın uzman bir doktor tarafından teşhisi için muayene edilmesi yeterli olacaktır. Bazı farklı durumlarda muayene sırasında sizden inguinal bölgeye yapılacak olan ultrason görüntüleri yardımcı olarak istenebilir.

Sağ Kasık Fıtığı Belirtileri
Bu hastalık durumunda en sık görülen belirti, kasık bölgesinde oluşan şişliktir. Oluşan bu şişlik genellikle ilk olarak ayakta iken belirginlik göstermeye başlar ve uzanma durumunda tamamen hafifleyip kaybolur. Şişlik belirtileri bazen belli belirsiz büyüklükte olurken, bazende yumruk büyüklüğünde olan bir şişlik görülebilir. Nadir olarak gözükse de bağırsakların doğrudan torba bölümüne indiği çok büyük şişliklere da oldukça sık rastlanabilmektedir. Oluşan bu şişlikle birlikte sağ kasık fıtığında ağrılar olabilmektedir.
Ayrıca fıtığın tam olarak içine karın içi organ veya doğrudan dokular girdiğinde karın ağrısı da görülebilmektedir. Unutulmaması gereken en önemli şey, sağ kasık fıtığı cerrahi olan bir hastalıktır ve tek tedavi şekli cerrahi müdahale olarak bilinmektedir. Bu fıtıklar genellikle her yaştan kadın ve erkekte normal yolla görülebilen bir rahatsızlık türü olarak bilinir. Yeni doğan çocuktan başlayarak ileri yaştaki bireylere kadar tüm herkes de görülebilen hastalık türüdür. Tüm fıtıkların ortalama % 90’nını özellikle sağ kasık fıtıkları oluşturmaktadır. Göbek fıtığı ve kesi yeri olarak bilinen fıtıklar geri kalan %10’luk bölümü oluştururlar. Kasık fıtıkları en çok erkeklerde, göbek fıtıkları ise kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır.

Sağ Kasık Fıtığı Tedavi Yöntemi 
Bu rahatsızlıkta en çok uygulanan cerrahi yöntem olduğu için ameliyatlarda gerçekleştirilecek olan ilk şey bağırsağın doğrudan kese içine giren kısmını tekrardan karın boşluğuna yerleştirip, keseyi içerden kaldırarak etrafındaki tüm kasları kuvvetli olan ilmeklerle veya çok özel malzemelerle yama tekniği ile tedavi etmektir. Genellikle bu tarz yapılan tedavilerde kesinlikle yüksek gerilim olmaz. Sağ kasık fıtığı ameliyatından hemen sonra ameliyat olan bölümün çok fazla gerilmesine engel olmak için en az ortalama bir ay süresince hasta evde dinlenmelidir. Hasta kişi artık tamamen iyileştiğinden emin olunca normal yaşamına kolaylıkla dönebilir. Hastanın kendi yaşından veya farklı olarak başka tıbbi bir sebeplerden dolayı ameliyat olması bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Bu tarz durumlarda uzman doktor bağırsağı tamamen dışarıdan müdahale yaparak yeniden karın boşluğu olan bölgeye doğru itecektir. İçinde bulunacağı bölgede tekrar dışarı çıkmasına doğrudan engel olmak için de sağ kasık fıtığı hastalarına özel olarak dikilmiş korse kullandırılarak hasta düzgün bir şekilde tedavi edilir. Aslında çok basit gibi görünen kasıkta görülen fıtık rahatsızlığı eğer kısa süre içinde tedavi edilmezse çok ciddi olarak problemlere neden olabilir. Çünkü bağırsak çok şiddetli ağrılara neden olacak şekilde sıkışır. Bu sıkışma ise doğrudan kan dolaşımına engel olarak bağırsakta kangren durumunu oluşturabilir.
]]>
Hamileliğin İlk Aylarında Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/hamileligin-ilk-aylarinda-kasik-agrisi.html Wed, 31 Oct 2018 16:19:35 +0000 Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı, hamilelik kadın için farklı ve unutulmaz bir dönemdir. Bu dönemde farklı sıkıntılar yaşanması gayet normaldir. Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı çoğu anne aday Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı, hamilelik kadın için farklı ve unutulmaz bir dönemdir. Bu dönemde farklı sıkıntılar yaşanması gayet normaldir. Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı çoğu anne adayının karşılaştığı sıkıntılar arasındadır. Neredeyse tüm gebelerde hamileliğin belli dönemlerinde kasık ağrısı görülür. Kasık ağrısı bu dönemde anne adaylarını endişelendirse de her zaman ciddi bir neden olmayabilir. Çoğu anne düşük tehdidi ile karşı karşıya kaldığını düşünebilir. Eğer kasık ağrısı beraberinde karın ağrısı, vajinal kanama gibi durumlarda varsa bu durum tehlike arz edebilir. Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı nedenleri

Adet gecikmesi fark edildiğinde kasık ağrısı yaşanabilir. Bu durum her anne adayının başına gelebilir.

Rahmin büyümesi sebebiyle rahim çevresindeki bağların gerilmesi yine kasık ağrısına yol açabilir. Bu tarz ağrılar genelde hamileliğin 1,5 ayından itibaren başlar ve 2. ayın sonuna kadar devam edebilir. İlk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bu ağrılara daha sık rastlanır. Hamilelik üçüncü ayına ulaştığında rahim büyümesi hızlanarak kasık ağrıları daha şiddetli bir şekilde hissedilebilir.

Hamileliğin özellikle 3. ayında round ligament olarak tanımlanan bir ağrı ile mücadele edilebilir. Bu ağrı hamileliğin 3-4. aylarında etkili olur ve anne adayları genellikle ağrıyı kasıklara bıçak saplanmış şeklinde tarif eder. Oldukça şiddetli yaşanabilir. Özellikle ani hareketlerde, yatarken dönme eyleminde, gülerken, hapşırırken, öksürürken daha şiddetli yaşanabilir. Beklenmedik ani hareketler rahmin çevresindeki bağlarda gerilme ve kasılmaya neden olarak ağrılar ortaya çıkabilir. Raund ligament ağrıları daha çok sağ kasıkta hakim olur. Hamilelikte germe egzersizleri yapılıyorsa bu egzersizler raund pigament ağrılarına sebep olabilir. Sık ağrıya maruz kalındığında ılık duş almak ve kasık bölgesine sıcak kompres uygulamak yararlı olur.

Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı, kabızlık ve gaz şikayetleri nedeniyle de yaşanabilir. Kabızlık ve gaz şikayeti hamilelikte değişime uğrayan sindirim sistemi etkisiyle gerçekleşir. Gebelik hormonlarında artma sindirim sistemini olumsuz etkiler ve tüketilen besinler daha ağır sindirilir. Bu nedenle de kabızlık ve gaz şikayetleri hakim olur. Bu durumdan kurtulmak için bol sıvı tüketmek ve lifli gıdalara yönelmek fayda sağlar.

Dış gebelik şiddetli kasık ağrısına yol açan bir nedendir. Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı yaşanmasının en ciddi nedenlerinden biridir. Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim dışında başka bir alana yerleşmesi ve yerleştiği yerde gelişimine devam etmesi olarak tanımlanır. Hamileliğin 6-10. haftalarında şiddetli kasık ve karın ağrısıyla kendini gösterir. Normal gebelik gibi devam etmez. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Düşük hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı yaşatacak nedenlerden biridir. özellikle hamileliğin 3. ayında gerçekleşir. Gebeliklerin yaklaşık olarak %15-20'si düşükle sonuçlanır. Düşük 5-20 dakika arası gerçekleşen kasılma, kahverengi ya da kırmızı kanama gibi belirtiler gösterir.

Hamileliğin ilk aylarında idrar yolu enfeksiyonlar sebebiyle kasık ağrısı yaşanabilir. Bu dönemde yaşanan idrar yolu enfeksiyonları kolaylıkla tedavi edilebilir. Kasık ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma gibi belirtilere yol açar.

Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı nasıl geçer

Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrısı, düşük, dış gebelik ya da başka bir rahatsızlık sebebiyle oluşuyorsa bu gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Doktor kasık ağrısı nedenini tespit edebilmek için bazı testler uyguladıktan sonra nedene yönelik tedaviye başlayarak kasık ağrısını tedavi edebilir. Eğer basit nedenlerden kaynaklanan kasık ağrısı yaşanıyorsa masaj, ılık duş, sıcak kompres, dinlenmek ağrıların hafiflemesini sağlayabilir

]]>
Bacağa Vuran Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/bacaga-vuran-kasik-agrisi.html Thu, 01 Nov 2018 08:59:39 +0000 Bacağa Vuran Kasık Ağrısı, vücut yapısında karın ile uyluk arasında kalan bölümü kapsayan kasık kısmının ağrısıyla birlikte bacağı da etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu alandaki ağrının oluşumuna sebep olan sinirler Bacağa Vuran Kasık Ağrısı, vücut yapısında karın ile uyluk arasında kalan bölümü kapsayan kasık kısmının ağrısıyla birlikte bacağı da etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu alandaki ağrının oluşumuna sebep olan sinirler kasıkta meydana gelen ağrıyla birlikte bacağın belirli noktalarına vurmaktadır. Hareketi ve duyarlılığı kontrol eden bu sinirler bacağa vuran kasık ağrısı oluşumunu tetikler. Her yaştan insan bu rahatsızlıkla yüz yüze gelebilir. Ciddi ameliyatlar, kaza, yaralanma, apandisit, kasık kemiği kırığı, damar sertliği, iltihaplanma kist, beze, böbrek taşı, kasların gerilmesi, kalça çıkıklığı, sindirim sistemindeki rahatsızlıklar, aşırı ve yanlış yapılan spor faaliyetleri, erkeklerde prostat hastalığı, kadınlarda gebelik, adet ve menopoz dönemi gibi problemlerin kasık bölgesinde ağrı oluşumunu bacağa vuran etkenlerdendir. Bununla birlikte ani yapılan beden hareketleri, kasık alanına şiddetli darbe alınması, kan dolaşımının yeterli seviyede sağlanamaması ve vücudun diğer hasarlı olan organlarla kasık bölümüne bağlantısının olması söz konusu bu ağrının ortaya çıkmasında önemli nedenler arasında yer almaktadır.

Bacağa vuran kasık ağrısı tedavisi

Kasıkta başlayan ağrının bacağa vurmasıyla birlikte hareketsiz kalma durumunun ortaya çıkması tüm vücut iskeletini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle böyle bir sağlık sorununun başlangıç anından itibaren yetkili hekimlerin muayenesi ile ameliyat veya ilaç tedavisinin yapılması gerekir. Hastanın diğer rahatsızlıklarını da doktora tam anlamıyla anlatması, gerekli idrar ve kan testi analizinin yapılması, CT ve MR, ultrason uygulamalarının yapılması rahatsızlığın teşhisi ve tedavisi için önemlidir. Ayrıca, bacağa vuran kasık ağrısının şiddetini azaltmak ve iyileşmeye katkı sağlamak ayakta durmamak, yürümemek, kasık ve bacak kısmına baskı uygulamamak gerekir. Bu rahatsızlığın sebebi hafif etkenlerden de kaynaklanması muhtemel olduğu için yatak istirahatinin yapılması da tedavinin olumlu yönde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.
]]>
Sağ Kasık Ağrısı https://www.kasik.org/sag-kasik-agrisi.html Thu, 01 Nov 2018 22:27:33 +0000 Sağ kasık ağrısı, bu tür kasık ağrıları sadece tek taraflı olarak görülmez. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir ağrı türüdür. Sağ kasık ağrıları bir çok sebeplerden ötürü oluşabilir. Karın alt tara Sağ kasık ağrısı, bu tür kasık ağrıları sadece tek taraflı olarak görülmez. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir ağrı türüdür. Sağ kasık ağrıları bir çok sebeplerden ötürü oluşabilir. Karın alt tarafından başlayıp alt bölgelerden yani genital dediğimiz taraflardan yukarıya doğru seyir izleyen ağrıdır. Sağ kasık ağrısı kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni fizyolojik sebeplerden dolayı kaynaklanmaktadır. Sağ kasık ağrıları ne zaman başlayacağı belli olmuyor bu yüzden ani şekilde başlayabilir. Şayet sağ kasık ağrıları meydana geldiği zaman kendi başımıza hareket etmemeliyiz. Çünkü ileride daha büyük sıkıntılar yaratabilir. Sağ kasık ağrıları hafife alıp tedaviyi ihmal edilmemelidir. Ciddi hastalıkların habercisi olduğundan, yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda doktorun vereceği direktiflere göre hareket edilmelidir. Sağ kasık ağrıları erkek kadınlarda çok farklıdır. Bunu detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kadınlarda sağ kasık ağrısı nedenleri

Kadınlarda sağ kasık ağrının oluşması bir çok faktörden dolayı kaynaklanmaktadır. Öncelikli olarak kadıların gebelik sürecinde sağ kasık ağrıları başlar ve ileri safhalara kadar ilerlemektedir. Aynı zamanda kadınlarda sağ kasık ağrıyorsa bu durum bir nevi hamilelik belirtisi olarak değerlendirilebilir. Bu dönemde ağrı pek fazla hissedilmemektedir. Eğer bu süreçte yani hamilelik döneminde sağ kasık şiddetli ağrıyorsa, bu ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Eğer hamilelik ile alakası olmayan sağ kasık ağrıları, adetten dolayı da kaynaklanabilir. Kadınlarda sağ tarafında üreme organını enfeksiyon kapması sonucunda kasık ağrısı oluşabilir. Enfeksiyon kapan üreme organı dayanılmaz acı vermektedir. Bir başka neden olarak yumurtalıklardan oluşan kistlerin rahatsızlık vermesidir. Yani yumurtalık kistleri zararlı veya zararsız kist olarak iki bölüme ayırabiliriz. Bu kistler çevresindeki dokulara baskı yaparak ağrılara sebep olmaktadır. İyi huylu kistler normal bir tedavi gerektirirken, kötü huylu kistler de cerrahi  müdahale gerekebilir. 

Erkeklerde sağ kasık ağrısı nedenleri 

Kadınların erkeklere oranla daha fazla kasık ağrıları şiddeti daha fazladır. Ama erkeklerin de kasık anatomisi kadınlara göre daha karmaşık haldedir. Erkeklerde sağ kasık bölümünde görülen fıtık da sağ kasık ağrısını tetiklemektedir. Erkeklerde sağ kasık ağrısının oluşması bir çok nedenlerden kaynaklanmaktadır. Mesela böbrek taşı düşürün ve kum döken erkeklerde sağ taraflarında kasık ağrısı görülmektedir. Erkeklerde nadir görülen sistit yani idrar yolu enfeksiyonu dediğimiz sağ taraftaki kasıkta ağrı meydana gelir. Özellikle spor yapan yani futbol oynayan kişileri, egzersiz yapanların, darbe sonucunda oluşan durumlarda sağ tarafta kasıkların ağrımasına neden olmaktadır. 

Sağ kasıkta ağrısı tedavisi

Zaman zaman hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşan ağrıların tedavisi elbette vardır. Bunun için tedavi yöntemi uygulanırken çok dikkatli olmak gerekir. Sağ kasıkta oluşan ağrılar önce yapılan ultrasyon tetkikleriyle belirlenir. Hatta sağ kasık ağrıları için ultrasyon yapıldığında bir çok hastalığında çıkmasına vesile olabilir. Bununla birlikte smear ve kültür testi yapılır ve uygun tedavi uygulanır. Erkek ve kadınlarda farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kadınlar için doğum kontrol hapları da sağ kasıkta oluşan ağrılar içinde bir tedavi özelliği taşımaktadır. Psikolojik nedenlerden dolayı da sağ kasık ağrıları oluşabilir ve bunun için de uygulanacak tedavi yöntemi de psikiyatri veya psikolog yardımıyla bu sorundan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Erkeklerde ise uygulanacak tedavi yöntemi spor müsabakalardan veya başka nedenlerden dolayı sağ kasıkta ağrı oluşmuşsa bir uzman hekimin vereceği rahatlatıcı kremlerle bundan kurtulmaya yine yardımcı olacaktır. Son olarak sağ kasık da ağrı türü ne olursa olsun kesinlikle uzman hekime gidilmeli tam ve net şekilde bu ağrıların neyden kaynaklandığını öğrendikten sonra tedavi yapılması gerekir

]]>
Kasık Kaşıntısı https://www.kasik.org/kasik-kasintisi.html Fri, 02 Nov 2018 00:48:37 +0000 Kasık Kaşıntısı; Kasıklarda kaşıntı genellikle enfeksiyonlardan oluşmaktadır. Genital bölge en az hava alan bölge olmasından dolayı kişilerin kişisel bakıma önem vermemesi sonucunda enfeksiyon kasık biti ve kasık mantarı Kasık Kaşıntısı; Kasıklarda kaşıntı genellikle enfeksiyonlardan oluşmaktadır. Genital bölge en az hava alan bölge olmasından dolayı kişilerin kişisel bakıma önem vermemesi sonucunda enfeksiyon kasık biti ve kasık mantarı oluşabilmektedir. Kişi eğer pamuklu iç çamaşırı kullanmıyor ise kasık bölgesinde aşırı terleme sonucunda kasık kaşıntıları kaçınılmaz olabilmektedir. Bu nedenle kişisel bakım her zaman ki gibi genital bölge içinde çok önem taşımaktadır. Kasık kaşıntıların da oynayıp uğraşmak yerine doktora bir cildiye ve ya dermatoloji bölümüne gitmek her zaman için akıllıca bir karardır. Kasık kaşıntıları daha çok aşırı kilolu kişilerde görülen bir rahatlıktır daha çok terleyecek olmalarından dolayı için kaşıntı da daha fazla olabilmektedir. Kaşık kaşıntıların da nemli olan genital bölgede enfeksiyon sonucu yaralar bile oluşabilmektedir. Eğer kişi bu kaşıntılara engel olmaz ve kaşır ise kabuklu ve iz kalan yaralar haline dönüşebilmektedir. Günümüzde artık her çamaşır türünü rahatlıkla bulabileceğiniz için iç çamaşırlarınızı pamuklu seçmeniz sağlığınız bakımından da çok önemlidir. Yani şu şekilde kasık kaşıntı nedenlerini sayabiliriz.

Kasık Kaşıntısı Nedenleri;
 • Aşırı kilo
 • Genital bölgenin az hava alıyor olması
 • Sentetik iç çamaşırları
 • Kasık biti
 • Kasık mantarı
 • Yanlış tüy alımından dolayı kıl dönmesi veya batması
Kasık Kaşıntı Tedavisi; 

Kasık kaşıntılarında erken tedavi her zamanki gibi önem taşımaktadır. Kasık kaşıntıları fark ettiğiniz zaman bir cildiye veya dermatoloji bölümüne giderek muayene olmalısınız. Kasık kaşıntısı, nedenine göre doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanarak kaşıntıları engellenebilir. Bunun yanı sıra kişinin kişisel bakıma önem vermesi, iç çamaşırlarını pamuklu seçmesi hatta başkalarının havlu gibi özel eşyalarını kullanmaması kasık kaşıntıların dan kurtulmanızı sağlayan diğer etkenlerdir. Kasık kaşıntı sebebi kasık biti ise eczanelerden alacağınız bit ilacı losyonları veya şampuanlar kullanmanız gerekmektedir. Kasık kaşıntı sebebi kasık mantarı ise mantar kremleri losyonlar kullanmalısınız. Aşırı kilolu iseniz kilonuza dikkat etmeli iç çamaşırlarınızı mutlaka her gün değişmeli ve sizin kişisel eşyalarınızı da başkalarına kullanmalarına izin vermemelisiniz aksi takdirde onlarda kasık kaşıntısı olabilmektedir. Kasık kaşıntıları oluşmasına izin vermemek için genital bölgenin banyodan sonra kuru tutulması çok önemlidir. Aşırı terleyen kişilerin iç çamaşırlarını daha sık değişmeleri de önemli bir durumdur. Kasık kaşıntıları geçene kadar genital bölgenin tüy bakımından temiz olması gerekmektedir. Çünkü; tüyler de nemli tutacağı için enfeksiyon riskini artıracak ve kasık kaşıntılarıda fazla olacaktır.
]]>